Tag: би

Навреди кон медицинските работници не би требало да се повторуваат во наслови!

Во насловот на објавената информација на порталот Република, по синоќешниот инцидент пред  ГОБ ,,8 септември’’ кој гласи ,,Требаше да ја убијат, СЗО ви плаќа за секој починат: Неверојатни коментари на социјални мрежи’’ се повторуваат изнесени навреди и говор на омраза кон медицинскиот персонал. Пишува Ване Трајков Во насловот на објавената информација на порталот Република, по синоќешниот инцидент пред ГОБ ,,8 септември’’ кој гласи ,,Требаше да ја убијат, СЗО ви плаќа за секој починат: Неверојатни коментари на социјални мрежи’’ се повторуваат изнесени навреди и говор на омраза кон медицинскиот...

Continue reading

Охриѓани може да здивнат, ново зголемување на цената на водата не би требало да има, доколку тоа се случи, истото би било минимално

Со измените во Законот за енергетика на Регулаторната комисија, ова тело доби уште една надлежност, а тоа е регулирање на цените и на водните услуги, односно утврдување на тарифите за снабдувањето со сурова вода и вода за пиење, собирање и одведување на урбани отпадни води и пречистување на отпадни води и кај малите населени места. За да се воспостави ефикасен систем на определување на цените на водните услуги, Регулаторната комисија за енергетика, како прво регулаторно тело со најголемо искуство во Република Македонија, од неодамна ќе ги утврдуваа тарифите за снабдувањето со сурова вода и вода...

Continue reading

Краљ: Охрид би можел да прересне во мала Анталија

Охрид би можел да прересне во една мала Анталија. Таква перспектива на нашиот град му дава Ивица Краљ, легендарниот голман на некогашна Југославија. Тој деновиве престојуваше во Охрид со цел да ја разгледа можноста фудбалски екипи од соседна Србија да реализираат подготовки во Охрид, како и за организација на тренинг кампови. Поранешниот чувар на мрежата на Партизан и југословенската репрезентација, Ивица Краљ деновиве престојуваше во работна посета на Охрид. Легендарниот голман за прв пат е во Охрид. Тој за ТВМ кажа целта на неговата посета е да го промовира Охрид на најдобар можен начин, што...

Continue reading

Бакрачески: Општина Охрид би поддржала проект,Банка за храна

Општина Охрид би подржала, но и би била иницијатор за отпочнување со проект „Банка за храна“. Градоначалникот Бакрачески смета дека тоа е добар концепт. Додека пак претседателот на Црвениот крст, Сашо Точков потенцираше дека од нивна страна во 2007 година имало една таква иницијатива, која тогаш не успеала.   Охрид има потреба од Банка за храна. Сиромаштијата била, е, и ќе биде присутна и понатаму, а факт е дека голем дел од храната од дистрибутивните центри, големите маркети како и од хотелско угостителските капацитети завршуваат на ѓубре. Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, вели дека...

Continue reading

“Brexit” би можел да биде одложен

Не знаат кои прашања треба да се стават на маса за да започнат преговорите Владата на британската премиерка Тереза Меј известила дека има намера да се повика на членот 50 од Лисабонскиот договор на почетокот на 2017 година. Примената на членот отвора период од преговори од две години по што одредена членка ја напушта унијата. Ако членот се примени на почетокот на 2017 година нејзиното излегување од ЕУ ќе биде на почетокот на 2019 година, појаснува АFP. Но, Sunday Times пишува дека британските министри ги предупредиле официјалните лица од финансискиот сектор City дека примената на членот 50 може...

Continue reading

Охриѓани не практикуваат прегледи кои би можеле да спречат појава на мозочен удар

Рехабилитацијата пак по доживување на оваа состојба, се покажала најуспешна кога пациентите покажувале мотивираност да се изборат со последиците. Превенција на појавата на мозочен удар и неговите последици како најдобар начин на справување со оваа состојба. Третманот на пациентите кои доживеале мозочен удар кај нас сеуште не е оптимизиран, смета д-р Маја Божиновска-Смическа од Здружението „Мозочен удар“. Токму затоа, според неа е исклучително важно да се посвети многу внимание на превенирањето на појавата на мозочен удар. Тие денес организираа  превентивни прегледи за сите охриѓани, правеа ЕКГ,...

Continue reading

На 24-ти април не би можеле да се спроведат квалитетни избори, сметаат од ЦИВИЛ

Под мотото „Сите за слободни избори во Охрид“ денес се одржа јавната дебата во организација на Центарот за слобода, ЦИВИЛ. Целта на дебата беше  да се проговори повеќе за тоа какви услови ни требаат за да имаме слободни избори во државава. 24ти април е премногу рано за да се спрведат  квалитетни избори, сметаат од ЦИВИЛ. На 24-ти април не би можеле да се спроведат квалитетни избори, смета претседателот на центарот за слобода-ЦИВИЛ, Џабир Дерала. Оваа констатација доаѓа како резултат на проценките на неговата организација која долги години наназад ги следи изборните процеси во Македонија.  Цивил...

Continue reading

Facebook воведе нов вид известување кое не би сакале да го видите на вашиот профил

Најголемата социјална мрежа воведува непријатно известување за некои корисници Најголемата и најпопуларна мрежа, Facebook, одлучи да воведе уште еден вид на известување кое нема на да им се допадне на некои корисници. Новото известување ќе го предупреди корисникот дека неговиот профил е под можно надгледување на напаѓач кој работи во името на некоја држава или официјален орган. Alex Stamos, шефот за безбедност во компанијата Facebook изјавил дека секогаш превземаат одредени мерки за заштита на корисниците за кои се сомневале дека на некој начин се загрозени, а сега таа грижа ја подигнале на...

Continue reading

Супермаркетите би можеле да се соочат со најголемите промени во последните 100 години

“Моделот кој го имаат Lidl и Aldi ќе бидат оној кој ќе се покаже успешен во иднина.” Трговијата на прехрамбени производи, таканаречени трговски ланци, би можела да се соочи со најголемата промена во работењето во последните 100 години. Сé започна во дамнешната 1916 година, во Jafferson street во Мемфис, американската држава Тенеси, кога е отворен Piggy Wiggly, првата трговија со самопослужување. Во тоа време вакво работење било новитет, со оглед на тоа дека порано дуќаните биле конципирани на начин што купувачот својата нарачка ја кажувал на продавачот кој потоа намирницата ја земал од полицата....

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top