Tag: бидете

Бидете дел од неделата на солидарноста

Од 19-ти до 25-ти април се одбележува Неделата на солидарност, под мотото „Вашиот прилог – значајна помош“, со цел подигање на нивото на свест на населението за потребната помош и поддршка на ранливото население, информираат од охридскиот Црвен крст. Од 19-ти до 25-ти април се одбележува Неделата на солидарност, под мотото „Вашиот прилог – значајна помош“, со цел подигање на нивото на свест на населението за потребната помош и поддршка на ранливото население, информираат од охридскиот Црвен крст. Граѓаните може да ја покажат својата солидарност со донирање прехранбени производи и средства за...

Continue reading

Внимание: Ова е новиот вирус кој се шири на Facebook

Вирусот претставува закана кој ги загрозува вашите профили На социјалната мрежа Facebook се појави вирус кој моментално претставува закана бидејќи може да ги загрози вашите профили. Најпрво добивате нотификација дека некој  ваш пријател, со уште неколкумина сајбер пријатели сте означени на одреден линк кој се активира штом кликнете на него. Овој вирус моментално е мошне актуелен, а на Facebook бројот на “заразени” профили расте од минута во минута па затоа бидете внимателни. Ако ви пристигне нешто од овој тип, никако не кликајте на линкот на кој сте означени бидејќи во прашање е таканаречен...

Continue reading

Три тајни на Steve Jobs кој водат кон успех

Ако работите нешто за да ги инпресионирате другите ве чека бесконечна збрка Секогаш кога зборуваше за идеи, Steve Jobs никогаш не го губеше сјајот во очите, пишува Inc.com Така беше и неколку недели пред неговата смрт, кога одлучил да сподели три идеи кои на моногумина би можеле да им помогнат во работењето. -Отфрлете го своето его барем еднаш дневно – Немојте да им судите на другите и престанете со самокритика. Послушајте од другите што треба да смените за да ги достигнете своите соништа. Тоа претставува голем предизвик бидејќи се работи за комбинација од амбиции и понизност. –Бидете...

Continue reading

mari

Охридските матуранти одиграа квадрил

Охридските матуранти  одиграа квадрил. Охридските матуранти на градскиот плоштад по 9-ти пат го одиграа  квадрилот. 450 средношколци од трите охридски  училишта танцуваа на звуците операт на Штраус „Лилјакот“, а заиграа и  салса.  Завршувањето на средното образование на сите охридски ученици им го честита градоначалникот Никола Бакрачески.   Тој им порача да продолжат со школувањето и да бидат среќни. Но,  да ги направат  и другите околу нив да се чувствуваат среќно.   „ Пред Вас е отворен нов пат кој секој посебно ќе го осмислува и ќе го поминува. Бидете достоинствени и храбри да се соочите...

Continue reading

лого

Самопомош за нопаци

Луѓето се` повеќе имаат негативни мисли во нивните глави, а се` помалку време поминуваат размислувајќи на убави нешта. Со тоа самите тие привлекуваат негативна енергија која може да има лошо влијание врз нивниот живот. Луѓето се` повеќе имаат негативни мисли во нивните глави, а се` помалку време поминуваат размислувајќи на убави нешта. Со тоа самите тие привлекуваат негативна енергија која може да има лошо влијание врз нивниот живот. Време е да го промениме начинот на размислување и да започнеме да се насочуваме кон позитивните мисли. Еве како. 1. Направете листа на работи кои прават да се чувствувате...

Continue reading

lideri

Отворена четвртата школа за млади лидери во Охрид

На школата за млади лидери предавања држат светски реномирани и истакнати лидери од најразлични области. Школата за млади лидери, по четврти пат отворена во Охрид. И оваа година, нови 40 студенти ќе ги развиваат своите лидерски вештини во најразлични области. Денес, претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, на чија иницијатива е создадена оваа школа ја пречека четвртата генерација на студенти која започнува со работа, но и учесници од претходните генерации на Школата за млади лидери. Ова се нивните очекувања и импресии. „Очекувам најпрво да ги проширам своите познавања, теоретски,...

Continue reading

vodici Ohrid

Ќе биде ли Путин кум на „Водици 2013“ ?

Богојавление за кум на најголемата верска манифестација во земјава го посакува претседателот на Русија, Владимир Путин. Желба на Здружението „Богојавление“ е Првиот човек на најхристијанската земја, претседателот на Русија Владимир Путин, да биде кум на Водици 2013 год.  Претседателот на Здружението Љупчо Арнаудов, во името на “Богојавление“ поканата веќе ја испратил до Руската Амбасада во земјава, од каде ќе биде испратена во кабинетот на Рускиот претседател. „Ова што го бараме од Вас е премногу, но како лидер на најголемата христијанска земја и како искрен почитувач на Бога се надеваме дека...

Continue reading

francuski filmski festival

Дојде да ја прими наградата, а незнае ништо за Македонија

Режисерот Жак Доајон ја отвори душата пред новинарите. Делата на режисерот  Жак Доајон, повеќе шепотат отколку што викаат, а во одредени филмови има и насилство врз чувствата. Вака накратко човекот кој го прави изборот на филмовите за Францускиот Филмски фестивал Ив Алион го  опиша творечкиот опус на  режисерот и почесниот  гостин на фестивалот  Жак Доајон. Режисерот пак со задоволство раскажа за снимањето на филмот Никаквица, филм кој го снимал пред 1 век. Кажа дека во тоа време многу полесно се снимале филмови и дека не се секогаш парите главни виновници доколку некој филм не е добро прифатен....

Continue reading

budenje

Зошто е добро да се будите порано?

Луѓето кои одат доцна на спиење и подоцна стануваат го загрозуваат здравјето, открило најновото истражување. Луѓето кои одат доцна на спиење и подоцна стануваат го загрозуваат здравјето, открило најновото истражување. Оние кои стануваат пред 7 часот во работните денови и за викендите покажуваат најмалку знаци на депресија, почесто појадуваат и редовно вежбаат, па се послаби. Имајте на ум дека сонот се прилагодува на начинот на живот. Затоа обрнете внимание на билиошкиот часовник и одморајте кога ќе почувствувате потреба за тоа. Кога наутро ќе го слушнете алармот на телефонот или будилникот,...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad