Tag: бев

maraton

Белгиецот Брајан Рикеман е победник на 28от Охридски пливачки маратон

Рикеман беше побрз и поиздржлив од останатите 21 маратонци и се искачи на најпосакуваниот трон во светското маратонско пливање. Најдобро пласираниот македонец, Евгениј поп Ацев за жал во фото финиш ја загуби битката за првото место и се пласира на одличното второ место. Белгиецот Брајан Рикеман е победник на годинешното 28мо издание на Охридскиот пливачки маратон. Рикеман беше поиздржлив и побрз од останатите дваесетина маратонци и прв ја исплива познатата патека „Климе Савин“. Жестока битка како и во најголемиот дел од трката се водеше и при самиот крај, односно пристигнувањето на првата група...

Continue reading

По 22 години проговори за култната сцена

Шерон Стоун отворено за “Ниски страсти” Американската актерка, Шерон Стоун, прв пат по 22 години проговори за култната сцена од филмот “Ниски страсти” кој од неа направи планетарна ѕвезда. “Бев обична американска актерка кога стигнав на Канскиот фестивал, а од Кан заминав како светска ѕвезда”, признава денес холивудската убавица. Во интервјуто кое оваа недела го дала за францускиот неделник “Tele Cable Sat”, педесетгодишната актерка тврди дека за време на снимањето не знаела дека сцената на испрашување во полициската станица ќе стане толку еротска. “Пол Верховен (режисерот) ме прејде”, рекла...

Continue reading

кола

Охриѓанец се жали на несоодветен третман и однос на полицијата

Охриѓанец се жали на несоодветен третман и однос на полицијата. Охриѓанецот, Борис Спироски  се жали на несоодветен третман и однос на полицијата. Вчера во попладневните часови  заблежал како некој човек го слика неговото возило паркирано пред хотел Дипломат.  Прашал кој е човекот и зошто слика бидејќи возилото му било скоро купено се зачудил да не е нешто украдено. Човекот кој претходно го фотографираше  возилото крајно недолично ми се обрати, а јас му се заканив дека ќе го пријавам во полиција, раскажува за случката Спироски. „ Од кога го направи тоа, а јас ја запалив колата изваде значка...

Continue reading

Ezeni Buschar

Ежени Бушар, овогодишното изненадување на „Australian open“

Српската тенисерка Ана Ивановиќ не успеа да се пласира во полуфиналето на Австралија опен, откако загуби од Канаѓанката Ежени Бушар со 7:5, 5:7 и 6:2. Српската тенисерка Ана Ивановиќ не успеа да се пласира во полуфиналето на Австралија опен, откако загуби од Канаѓанката Ежени Бушар со 7:5, 5:7 и 6:2. „Таа играше добро, особено во третиот сет. Сепак мислам дека емотивно не бев доволно во мечот и не бев доволно агресивна, како на претходните мечеви. Разочарана сум затоа што испаднав на ваков начин, иако не играв најдобро, имав шанси, но правев премногу грешки“, рече Ивановиќ. За 19-годишната Бушар...

Continue reading

urnata kuka

Се урна половина куќа на улицата Климентов униветзитет

Се урна половина куќа во срцето на Охрид. Се урна половина куќа на улицата Климентов униветзитет. Настанот се случил вчера  попладне околу 16 часот. Станува збор за руиниран објект, но и живеалиште за 42 годишниот Александар Сандев, кој е невработен, не прима социјална помош, нема родители и не е оженет. „ Тоа беше така еден силен потрес. Се вознемирија и комшиите и ми кажаа дека нешто се случило, за среќа на тој дел јас не бев бев во долниот дел од куќата. Појќе другиве луѓе се растрчаа да го видат проблемот. Тоа потешко ќе оди и зависи. Ќе видиме институциите што ќе направат и во кој дел ќе...

Continue reading

pretstava

„Кога бев мртов“-бурлеската без текст го отвора драмскиот дел на Охридско лето

Со оваа претстава работена според немиот филм на Ернст Љубич, актерите од Словенскиот народен театар ќе се обидат да ги насмеат оние кои ќе го проследат ова несекојдневно дело. Драмскиот дел од 53то издание на Охридско лето ќе добие немо но нималку тивко отворање. Несекојдневната претстава „Кога бев мртов“ работена според немиот филм на Ернст Љубич, ќе ја има задачата да ја насмее присутната публика. Претставата нема текст, па актерите своите улоги ќе ги одиграат со изразување преку телото. Поради тоа, според режисерот Диего де Бреа оваа претстава отвора нови полиња на изразување во театарот. „Приказната...

Continue reading

Fejzo Shemo-DZS

Фејзо Шемо-единствен ром-државен службеник во Охрид

Од отворен конкурс, преку стратегиите на Декадата на ромите, до вработување. Ако не се обидеш, нема ни да успееш. Веројатно никој не го знае тоа подобро од Фејзо Шемо од охридската канцеларија на Државната дирекција за заштита и спасување. Се чини полека станува минато времето кога припадниците на ромската заедница беа закотвени на маргините на македонското општество. Благодарение на Декадата на ромите, но и личната упорност, Фејзо Шемо веќе четврта година е државен службеник и посветено и успешно ја врши својата работа на помлад референт за обука, тренинг и мобилизација. За оваа позиција тој...

Continue reading

song

Законот за јавни службеници ги раскара синдикалците во ОУ „Григор Прличев“

Петре Тасески, претседателот на синдикалната организација во ОУ „Григор Прличев“ разрешен од неговите колеги. Петре Тасески, претседателот на синдикалната организација во ОУ „Григор Прличев“ разрешен од неговите колеги. На уредно свикан состанок, во обид Тасески да ги информира колегите за примената на Законот за јавни службеници, тој е отповикан од синдикалната функција. Според претседателот на Регионалниот одбор на Сонк, Аце Речкоски, таа постапка и со именувањето на нов претседател на основната синдикална организација, во ОУ „Григор Прличев“ грубо е прекршен статутот на Синдикатот за образование,...

Continue reading

roll joint

Србија: Учениците учат како да “мотаат” џоинт

Децата во основните и средните школи во Србија имаат нова хит игра која се вика “Roll A Joint“. Децата во основните и средните школи во Србија имаат нова хит игра која се вика “Roll A Joint“. Целта на играта е што подобро да се замота виртуелен џоинт а потоа да го запалите и повлечете. Веста ја објави српскиот Telegraf.rs откако им се јавил еден огорчен професор кој работи во основно училиште во Белград. “Не можев да им поверувам на моите очи, бев шокиран! Таа игра дава детални упатства како да станете наркоман. Најчудно од се е што таа игра се плаќа а тие успеваат да дојдат до неа без плаќање...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top