Tag: балкански

Се спушта завесата на педесет и осмиот балкански фестивал на народни песни и игри

Во организација на Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”, од  5 -ти до 8 -ми јули, се одржа  Балканскиот фестивал на народни песни и игри, најстарата фолклорна манифестација на Балканот на која се афирмираат културните достоинства на народите. Во организација на Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”, од 5 -ти до 8 -ми јули, се одржа Балканскиот фестивал на народни песни и игри, најстарата фолклорна манифестација на Балканот на која се афирмираат културните достоинства на народите. Програмските придобивки, квалитетот на презентацијата на фолклорниот материјал...

Continue reading

Викендов во Охрид Балкански конгрес по урологија

Од 5-7 април, Охрид ќе биде домаќин на Балканскиот конгрес на уролози. Од 5-7 април, Охрид ќе биде домаќин на Балканскиот конгрес на уролози. – За прв пат во Македонија, ќе се одржи Балканскиот Конгрес по урологија, кој има за цел да ги обедини сите уролози од овој регион, без разлика од каде доаѓаат, а се со цел да ги споделат своите знаења кои досега ги стекнале и заеднички да напредуваат за доброто на пациентите, информираат организаторите. На свеченото отворање на Балканскиот конгрес на урологија, кој ќе се одржи во хотелот „Метропол“, вечерва ќе се обрати министерот за здравство Венко ...

Continue reading

Се е подготвено за годинешното издание на „Балкански фестивал“

Годинешеното издание на балканскиот фестивал на народни песни и игри, ќе се одржи од 7-ми до 10-јули на летната сцена Долни сарај. Годинешеното издание на балканскиот фестивал на народни песни и игри, ќе се одржи од 7-ми до 10-јули на летната сцена Долни сарај. За деталите и учесниците на фестивалот повеќе информации ќе бидат соопштени денеска на прес конференција на која, исто така, ќе биде презентирана програмата на годинешното издание на манифестацијата.

Continue reading

Од државата нема ни „п“ од промоција на големиот Балкански самит „Adventure next balkans“

Охрид домаќин на Балканскиот самит „Adventure next balkans“. Преку 300 делегати од кои 50 тур оператори од целиот свет ќе дојдат да ја доживеат авантурата во Охрид преку Балканскиот Самит. Организаторите сметаат дека преку овој самит, Македонија ќе добие помаркантно место на светската туристичка мапа, посебно во формите на алтернативниот туризам. Шест дена не делат од започнувањето на големиот балкански Самит „Adventure next balkans“, кој ќе се одржи од 10 до 12 мај во Охрид. Во тој период доаѓа висока клиентела пред која треба да се претставиме во најдобро светло, но за жал затајува промоцијата...

Continue reading

Balkanski festival

„Танец“ со нови кореографии ќе го отвори 54 -то издание на Балкански фестивал

„ Танец“ со нови кореографии ќе го отвори  54 -то издание на Балкански  фестивал. Подготвена сцената на Долни Сарај за годинешното 54-то издание на Балканскиот фестивал за народни песни и  игри. Од 6 до 11 јули  фолклорните ансамбли од 12 земји ќе го презентираат својот автентичен мелос.  Играорците од Турција, Бугарија, Полска, Северен Кипар, Србија,  Канада и други земји ќе се претстават  на годинешното издание на Балканскиот фестивал, напоменува директорката на НУ Центар за култура Драгана Боцевска. „ Фестивалот постои за зближување на културата и народите, тоа е неговата мисија. Фолклорот...

Continue reading

јаху

„Yahoo travel“ го испофали Охрид

Има нешто волшебно во моментот кога ќе пристигнете во гратче за кое дотогаш не сте чуле и веднаш ќе останете маѓепсани од неговата убавина и гостопримство. Има нешто волшебно во моментот кога ќе пристигнете во гратче за кое дотогаш не сте чуле и веднаш ќе останете маѓепсани од неговата убавина и гостопримство. Вака ја започнува својата репортажа известувачот на Yahoo travel , кој пренесува искуства од своите патувања ширум светот. „Сум бил на многу места, но за Охрид во Македонија не знаев апсолутно ништо. Таму стигнав пред неколку недели и се изненадив од тоа што го најдов. Охрид го нарекуваат...

Continue reading

Balkanski

„Танец“ ќе го отвори 53 -тото издание на Балкански фестивал

„Танец“ ќе го отвори 53 -тото издание на Балкански фестивал. Националниот ансамбл „Танец“ ќе го отвори годинешното 53-то издание на Балканскиот фестивал. Заедно со  „Танец“ на отварањето ќе настапи и фолклорниот ансамбл „Гоце Делчев“ од Бугарија. Директорот на  националниот ансамбл за народни песни и игри Зоран Џорлев открива дека членовите на „Танец“ подготвуваат квалитетна програма која ќе биде премиерно изведена на сцената на Долни Сарај. „ На отварњето на Балканскиот фестивал ќе одиме  за прв пат со нова изведба. За прв пат ќе ја изведеме новата игра „Кумановка“  која  е атрактивна, доста...

Continue reading

edrenje

Доделени наградите на Балканско Првенство во едрење

Вечерва на градскиот плоштад и официјално беше затворено 46 тото Балканско првенство во Едрење. Познати се балканските  шампиони кои изминативе денови од 2 па се до денес 07 септември, 200 едриличари од 6 балкански држави во 9 класи си ги одмерија силите. Вечерва на градскиот плоштад и официјално беше затворено 46 тото Балканско првенство во Едрење. Познати се балканските  шампиони кои изминативе денови од 2 па се до денес 07 септември, 200 едриличари од 6 балкански држави во 9 класи си ги одмерија силите. Во класата Фин првото место го понесе бугаринот Димитар Вангелов, на второ место се најде...

Continue reading

edrilicarska regata

Исклучително успешна 46та отворена Балканијада во едрење, Охрид 2013

Охрид за прв пат се јавува како домаќин на ова натпреварување. За догодина, најавуваат нови подвизи. Денеска е последниот ден од серијата трки на 46то Балканско Првенство во едрење кое се одржува во Охрид од 2ри до 8ми Септември. 200 едриличари од 6 балкански држави за првпат во историјата на Република Македонија ги одмеруваат силите на Охридското Езеро. Според прелиминарните резултати од 4 извозени трки до денес, доминираат турските натпреварувачи во сите класи. Од македонските натпреварувачи до овој момент најдобар резултат има едриличарот од ЕК Снегар-Струга, Ердал Лушо. „Планирани се две...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top