Ознака: јуни

Во јуни просечната плата 28.744 денари

Post Views: 0 Просечната месечна исплатена нето плата по вработен во јуни годинава изнесува 28.744 денари, а просечната бруто плата 42.950 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната нето плата е за 7,0 отсто повисока отколку во јуни минатата година, додека бруто платата е повисока за 7,1 отсто.Зголемувањето кај нето платата се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето плата по вработен во секторите: Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (25,1 отсто), Уметност, забава и рекреација (20,5) и Информации и...

Continue reading

Од 1 јуни, заштитните маски да не бидат задолжителни на отворено

Post Views: 0 Утрово на Комисијата за заразни болести донесена е одлука до Кризниот штаб да се достави предлог за понатамошно олабавување на рестриктивните мерки, напиша на својот фејсбук профил Министерот за здравство Венко Филипче. Пандемијата стивнува и од недела во недела се намалува бројот на активни случаи. Комисијата до кризниот штаб ќе ги предложи следните олабавувања: Од 1 јуни, заштитните маски да не бидат задолжителни на отворено. Маските на сите затворени места, јавен превоз и секаде каде не моиже да се одржува препорачана дистанца остануваат задолжителни. Да...

Continue reading

На 9-ти јуни седница за разрешување на албанскиот претседател

Post Views: 0На седницата ќе се расправа по извештајот на парламентарната анкетна комисија, која од 7 мај прибираше докази, по што претседателот Алкет Хисени, информираше дека е утврдено дека шефот на државата ги прекршил уставните надлежности. Според комисијата, претседателот Мета дури 16-пати ги прекршил уставните надлежности, пред и по парламентарните избори на 25 април, што главно било утврдено од процената на неговите изјави и објави во медиумите и на социјалните мрежи. Гласањето за разрешување на шефот на државата, што се случува за првпат во плурална Албанија,...

Continue reading

Брнабиќ: Србија ќе се врати во нормала од јуни

Post Views: 0 Говорејќи на ТВ Пинк, таа изјави дека тоа е предлог на „индустријата за настани“ и дека во моментов е загрижена за малиот процент вакцинирани млади луѓе на возраст под 30 години.–Во таа категорија на население, вакцинирани се само 12 проценти. Ќе видиме дали дотогаш ќе можеме да ја надминеме епидемијата, функционираме добро во овој момент, но бевме оптимисти и минатото лето, па бројките почнаа да растат. Она што е важно за нас е луѓето да се вакцинираат што е можно поскоро. Утре доаѓаат уште Фајзер вакцини, нема проблем со тоа, истакна Брнабиќ. Коментирајќи...

Continue reading

Државна матура ќе се полага од 29 мај до 14 јуни

Post Views: 0 Државна матура од 29 мај до 14 јуни, информатика и географија првпат во листата на изборни предмети. Трите екстерни испити од државната матура од учебната 2020/2021 година во јунската сесија ќе се полагаат од 29 мај до 14 јуни. Листата на изборни предмети за третиот екстерен испит годинава е проширена со уште два предмета – информатика и географија, испитните програми по сите наставни предмети ќе бидат со скратени содржини, а новина има и за проектната задача која ќе содржи истражувачки дел. До крајот на годинава матурантите треба да се пријават каков вид матура...

Continue reading

ajfelova kula

Штрајкуваат вработените во Ајфеловата кула

Post Views: 0 Ајфеловата кула, симболот на Париз и една од главните туристички атракции во градот е затворена поради штрајк на вработените. Синдикатот кој вклучува повеќе од 300 вработени кои работат во кулата, побараа зголемување на платите и подобрување на работните услови. По вчерашните неуспешни седумчасовни преговори меѓу синдикалците и работодавачите, Ајфеловата кула денеска е целосна затворена за посетители. Летната сезона за туристите започна на 15 јуни со ново работното време поради големиот прилив на посетители. Во текот на летото Кулата ја посетуваат околу 25.000...

Continue reading

pusaci

Од јуни и руските пушачи нека му ја мислат

Post Views: 0 Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот со кој од први јуни пушењето ќе биде забрането во јавниот транспорт, на железничките и автобуските станици и во административните згради. Во јуни идната година забраната ќе биде проширена и во хотелите и рестораните. Со законот исто така се забранува рекламирање тутунски производи, како и спонзорства од тутунските компании. Русија е една од земјите со најголема стапка на пушење во светот, со над 40 насто од возрасното население кое пуши редовно. {loadposition content9}

Continue reading

Голем удар за амбициите на Уругвајците

Post Views: 0 Голем удар во четвртокот наутро добиле Уругвајците, пред Светското првенство во Бразил. Имено, најдобриот играч на нивната репрезентација, Луис Суарез на тренинг го повредил коленото и ќе мора на операција на менискус. Иако уругвајските новинари тврдат дека Суарез ќе биде спремен за СП во Бразил, факт е дека рехабилитацијата по операција од менискус трае од 4 до 6 недели, што значи дека Суарез сигурно нема да е спремен за првиот натпревар против Костарика на 14 јуни. Под знак прашање е дали ќе биде спремен и за другите два натпревари од нивната група, против...

Continue reading

Picasso

Анонимен Американец поклонил слика на Пикасо вредна околу 10 милиони евра

Post Views: 0 Анонимен Американец му поклонил на Универзитетот на Сиднеј слика на Пикасо вредна повеќе од десет милиони евра, со услов парите од нејзината продажба да бидат наменети за научни истражувања. Сликата “Заспаната девојка“ од 1935 ќе биде понудена на аукција на 21 јуни во  Лондон, а нејзината вредност се проценува на сума помеѓу девет и 12 милиони фунти или 10.1 и 13.5 милиони евра.{loadposition content9}

Continue reading

zagatka

На ФБИ и треба вашата помош

Post Views: 0 Американската федерална полиција (ФБИ) објави на Интернет два шифрирани текста, пронајдени во 1999 година, во џебот на панталоните на една жртва на убиство, со надеж дека некој ќе успее да ги протолкува, пренесува „Нетворк ворлд“ Двата текста се напишани со посебен кодиран јазик и наспроти напорите на службите за криптографска анализа ФБИ и Американското здружение за криптографија, и натаму се неразбирливи, над десет години од нивното откривање. Телото на 41-годишниот Рики Макормик пронајдено е на 30 јуни 1999 година на едно поле во Мисури, а единствената...

Continue reading

ОХРИДСКА БАНКА ЌЕ ВРШИ ПРЕДВРЕМЕНА ИСПЛАТА НА ПЕНЗИИТЕ ЗА МЕСЕЦ ЈУНИ

Post Views: 0 Охридска банка АД Скопје ги известува своите клиенти дека ќе врши исплата на пензии за јуни 2020 година во периодот 26.06.2020 година – 01.07.2020 година. Од 26 јуни пензиите ќе бидат достапни за подигнување преку мрежата од 120 банкомати на Охридска банка и Штаермеркише Шпаркасе Групацијата каде што подигнувањето средства од дебитна картичка е без провизија. Исплатата на јунската пензија преку благајните во експозитурите на Охридска банка АД Скопје почнува од 26 јуни според однапред дефиниран распоред односно: Висина на пензија26.06.2020 год. (петок)До 11...

Continue reading

Од 8 јуни започнуваат полагањата во јунската испитна сесија на ФТУ Охрид

Post Views: 0 На Факултетот за туризам и угостителство од понеделник стартува јунската испитна сесија. Во тек е колоквиумската недела за над 630 студенти од овој факултет при Универзитетот Св. Климент Охридски. Од 8 јуни стартува јунската испитна сесија за која врз основа на барање на Студенското собарние на Универзитетот полагањето ќе се одвива со физичко присуство на студентите, вели Цветко Андреески, декан на ФТУ. „За начинот на изведување на испитната сесија е донесена одлука на владата. Ние како факултет ќе ги испочитуваме сите прописи според одлуката. Ќе одржуваме...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top