Tag: час

На Миконос воведен полициски час и забрана за музика

Новите ограничувања се воведени по порастот на бројот на заболени од корона вирусот во овој дел на Грција. По „загрижувачката“ локална епидемија министерството за цивилна заштита на Грција соопштило дека се забранува музика на островот и се воведува забрана за движење од 01 до 06 часот. Движењето ќе им биде дозволено само на лицата кои одат или се враќаат од работа, или имаат здравствен проблем поради кој мора да посетат медицинска установа, пренесе Ројтерс. Овие рестрикции ќе бидат на сила до 26 јули. Миконос е познат како остров за забава на богатите и како една од најпопуларните дестинации...

Continue reading

Целосно се укина полицискиот час, се враќаат и прославите

Од денеска целосно е укинат полицискиот час кој беше воведен во изминатиот период поради коронавирусот. Меѓутоа со оглед на драстичниот пад на новозаразените во последните две недели, Комисијата за заразни болести предложи до владата целосно укинување на истиот. Од денеска угостителските објекти се без ограничувања на работното време, но и натаму има протоколи кои треба да се почитувасат. Свадбите ќе може да се организираат со повеќе од 100 гости, а дозволени се настани, концерти и забави во клубовите и локалите кои се на отворено со капацитет до максимум 50% од објектот, и не повеќе од 1000...

Continue reading

Укинување на полицискиот час од 16-ти јуни, дозвола за концерти и забави на отворено

Комисијата за заразни болести предлага укинување на полицискиот час од 16-ти јуни, да нема ограничувања за гости на свадбените прослави, да се дозволи организација на настани, концерти и забави по локалите на отворено. Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека Комисијата за заразни болести на утринскиот состанок донесе нови одлуки. Се предлага од среда, 16-ти јуни, целосно да се укине полицискиот час, да се укине ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави и да се дозволи организација на настани, концерти и забави во клубовите и локалите само на отворено со капацитет...

Continue reading

Од 1-ви јули целосно се укинува полицискиот час во Грција

Од сабота полицискиот час во Грција ќе биде пократок и ќе почнува во 01.30 часот, наместо 00.30 како што беше досега, а на угостителските објекти ќе им биде дозволено да пуштаат музика, соопшти попладнево заменик министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, јави дописничката на МИА од Атина. Од сабота полицискиот час во Грција ќе биде пократок и ќе почнува во 01.30 часот, наместо 00.30 како што беше досега, а на угостителските објекти ќе им биде дозволено да пуштаат музика, соопшти попладнево заменик министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, јави дописничката на МИА...

Continue reading

Полицискиот час и мерките да останат до 15-ти јуни, предлага Филипче

 Венко Филипче предлага полицискиот час и мерките за заштита од коронавирус да останат важечки до 15-ти јуни. Министерот за здравство Венко Филипче по предлог на Комисијата за заразни болести денеска на Главниот координативен кризен штаб му предложил полицискиот час и мерките да останат да важат до 15-ти јуни на територија на целата земја. –Филипче образложи дека овој предлог на Комисијата е поради тоа како би се ограничило дополнително групирање во доцните часови, соопшти Министерството за здравство. Епидемиолошката состојба во државата, потенцираат од МЗ, е стабилна, бројот на активни...

Continue reading

19-годишно лице без дозвола се движело за време на полициски час

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 19-годишно лице од Охрид кое без дозвола се движело за време на полициски час. Поради постоење основи на сомнение дека сторил казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 19-годишно лице од Охрид.– На 10-ти мај 2021 година, во 01:45 часот, полициски службеници ја затекнале пријавената по улицата „Партизанска“ во Охрид и констатирале дека не поседува соодветна дозвола за движење, со што не ја почитувал мерката за забрана за движење на населението од 23:00 до 05:00 часот заради...

Continue reading

На отворено без маски, полицискиот час продолжен до 15 јуни

Движење без маски на отворено, организирање  свадби, веселби на отворен простор/летни тераси до максимум 100 лица, но и присуство на публика на спортски натпревари што се одржуваат на отворено до 30 отсто од вкупниот капацитет на посетители. Движење без маски на отворено, организирање свадби, веселби на отворен простор/летни тераси до максимум 100 лица, но и присуство на публика на спортски натпревари што се одржуваат на отворено до 30 отсто од вкупниот капацитет на посетители.Ова се дел од измените на рестриктивните мерки што ги усвои Владата вчера на седница, по намалувањето на бројот на новозаболените...

Continue reading

Општина Охрид час поскоро треба да формира младински совет на што е обврзана со Закон

Општина Охрид час поскоро треба да формира младински совет на што е обврзана со Законот за младинско учество и младински политики. Општината ги проби законските рокови по низа обврски од законот. Тоа можеби се должи на пандемијата . велат младински кативисти , но проблематиката е посебно сензитивна и општината мора да покаже поголема посветеност. Општина Охрид ги проби роковите од Законот за младинско учество и младински политики. Законот стапи на сила во  јануари 2020  а до денес општината требаше да  формира локален младински совет, да определи службеник за млади и да формира канцеларија за...

Continue reading

Полицискиот час дава резултати, опаѓа бројот на новодијагностицирани пациенти со ковид 19

Состојбата ќе се следи и ќе се воведуват нови рестриктивни мерки доколку има потреба. Секоја вакцина којаќе влезе во земјата е безбедна меѓу нив е и Астра Зенека, уверува министерот за здравство . Бројот на новодијагостицирани пациенти со ковид 19 е во опаѓање. Денес тој број е под 1000 инфицирани и очекуваме да се стабилизира состојбата во наредните денови, кажа министерот за здравство Венко Филипче. Полицискиот час кој беше воведен пред една недела ги дава ефектите, но Комисијата за заразни болести ќе ги следи состојбите со овој бран на ковид 19. Нова проценка на состојбите ќе има следната...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad