Tag: цената

Јованоска: Не е висока цената за паркирање во Охрид

ЈП „Билјанини извори“ кое стопанисува со градскиот паркинг простор подготвено за претстојната сезона. Цената за паркирање според директорката Јованоска е нормална и во однос на останатите туристички градови од регионот истата е пониска. Големата фрекфенција на возила за време на викенди низ градското подрачје го наметнува прашањето за недостаток на паркинг простор за време на летната сезона. Целосно зафатени паркинзи но и узурпирани тротоари е сликата која што може да се види  изминативе денови низ Охрид. Директорката на ЈП „ Билјанини извори“ кое стопанисува со градскиот паркинг истакна  дека...

Continue reading

Донев: Да побарате од советниците кои сте ги гласале да се спротивстават на предлогот за покачување на цената на водата

Од ОК на ВМРО ДПМНЕ сметаат дека причина за поскапувањето на водата за кое ќе одлучуваат советниците на следната седница се новите вработувања и зголемувањето на платите во ЈП Вододвод Охрид. Во услови на економска криза и рецесија како и на намален обем на работа, градоначалникот Георгиески излегува со предлог за ново покачување на цената на водата за пиење, обвини претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ , Сашо Донев. „Вистинската причина за поскапувањето на водата е зголемувањето на платите на вработените за 2021 година во ЈП „Водовод“ од над 12 милиони денари и нови 18 вработувања кои охриѓани...

Continue reading

Намалување на цената за паркинг во централното градско подрачје

На ден 20.10. 2020 година до јавното претпријатие “Билјанини Извори” пристигна барање од Здружението на угостители “Охридски еснаф” со број 03 802/1. На ден 20.10. 2020 година до јавното претпријатие “Билјанини Извори” пристигна барање од Здружението на угостители “Охридски еснаф” со број 03 802/1. Во Барањето здружението сугерираше промена на тарифата за паркинг која се однесува на централното градско подрачје поради моменталната ситуација со Ковид – 19 и последиците и загубите кои секојдневно ги генерираат угостителите. Со позитивниот одговор...

Continue reading

На удар е стандардот на граѓаните по покачувањето на цената на струја

Негативна  рефлексија ќе има  врз кревката економија во земјава во услови на пандемија, сметаат работодавачите. Има компаниите кои работат со загуби , но  да ги зголемуваат  цените на производите туку да ги  намалат трошоците во производствениот процес , повикуваат од Бизнис Конфедерација на работодавачи.  Стандардот на граѓаните е во ризик по последното покачување на цената на електричната енергија од 7,5 посто, вели Миле Бошков, претседател на Бизнис Конфедерација на работодавачи. Во услови на пандемија и кога голем број комапнии работат со загуби, а е намалена потрошувачката , зголеувањето...

Continue reading

Се замрзнува цената на медицинските маски и ракавици, се укинува царината на 13 медицински производи, се забранува стечај, а туристичките агенции ќе добијат ваучери за откажаните аранжмани

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата презентираше нови мерки за справување со последиците од коронавирусот, Ковид-19. Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата презентираше нови мерки за справување со последиците од коронавирусот, Ковид-19. Како што информираше министерот Бектеши на Седницата на Владата на предлог на Министерството за економија беше донесена одлука за замрзнување на цените на потрошен медицински материјал, медицинска опрема и материјали, потоа беше донесена одлука за укинување на царината на 13...

Continue reading

Охриѓани може да здивнат, ново зголемување на цената на водата не би требало да има, доколку тоа се случи, истото би било минимално

Со измените во Законот за енергетика на Регулаторната комисија, ова тело доби уште една надлежност, а тоа е регулирање на цените и на водните услуги, односно утврдување на тарифите за снабдувањето со сурова вода и вода за пиење, собирање и одведување на урбани отпадни води и пречистување на отпадни води и кај малите населени места. За да се воспостави ефикасен систем на определување на цените на водните услуги, Регулаторната комисија за енергетика, како прво регулаторно тело со најголемо искуство во Република Македонија, од неодамна ќе ги утврдуваа тарифите за снабдувањето со сурова вода и вода...

Continue reading

Продолжува да паѓа цената на горивата

Ако бевте во план да точите бензин и дизел денеска, не брзајте и почекајте до полноќ. Ако бевте во план да точите бензин и дизел денеска, не брзајте и почекајте до полноќ. Ова ви го препорачуваме бидејќи од денеска поевтинуваат нафтените деривати.Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика бензините од утре ќе се точат по цени поевтини за 2,5 денари додека со дизел ќе полните резервоари по цени помали за 3 денари од денешните. Тоа значи дека возачите ќе полнат ЕУРОСУПЕР БС-95 по цени од 58,5, а за ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе плаќаат 60,5 денари за литар.Што се однесува до ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

Continue reading

Цената на нафтата продолжува да паѓа

Презаситеноста на пазарите со нафта врши притисок на цените веќе три години Цената на нафтата од видот Брент во средата падна под 45 долари за барел. Ова се случува за прв пат од 15 ноември минатата година. Главен фактор за тоа беше веста дека производството на нафта во САД се зголеми во текот на изминатата недела за 20.000 барели дневно до рекордните во април 2015 година 9.35 милиони барели дневно. Според податоците Брент нафтата се тргуваше за 44,46 долари за барел. До денешниот ден цената на нафтата падна за 20% – ова е најлошиот показател од 1997 година па наваму, забележува агенцијата Ројтерс. Меѓу...

Continue reading

Велигденско зголемување на цената на бензините и дизелот

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на Еуросупер БС 95 ќе изнесува 67,5 денари за литар,  а Еурсупер БС 98 ќе се продава за 69,5 денари. За литар Еуродизел ќе се плаќа 52,5 денари, а за Екстра лесното масло за домаќинство 41 денар.

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top