Tag: хуманитарни

За празниците повеќе од 180 семејства од ранливите категории од Охрид ќе добијат хуманитарни пакети со прехранбени производи и средства за хигиена

Можеби здравствената криза ќе заврши, но социјалната криза трае и истата во периодот кој ни претстои поради пандемијата ќе се продлабочи. Во пресрет на велигденските и рамазанските празници, хумани луѓе од Охрид донираа прехранбени производи и средства за хигиена за ранливите категории на граѓани. Во деновите пред Велигден и Бајрам повеќе од 180 семејства од ранливите категории од Охрид благодарение на брендот „Охридски бисер Филеви“ и Лајонс Клуб „Десарети“ ќе добијат хуманитарни пакети со прехранбени производи и средства за хигиена, доволни да помогнат на едно четиричлено семејство во траење...

Continue reading

ДОНИРАНИ 200 ХУМАНИТАРНИ ПАКЕТИ НА СОЦИЈАЛНО РАНЛИВИТЕ СЕМЕЈСТВА

Во рамки на проектот „Нула глад во Општина Охрид“ викендов беа донирани 200 хуманитарни пакети за 100 социјално ранливи семејства од општината кои се обезбедени во соработка со позната трговска компанија. Овој проект, Охридската локална самоуправа го реализира во соработка со здружението „Храна за сите – Банка за храна МК“ како дел од националната акција „Нула глад“ и истиот е дел од одредбите на заедничкиот меморандум за соработка. Во рамки на проектот „Нула глад во Општина Охрид“ викендов беа донирани 200 хуманитарни пакети за 100 социјално ранливи семејства од општината кои се обезбедени...

Continue reading

ДОДЕЛЕНИ 120 ХУМАНИТАРНИ ПАКЕТИ ЗА СОЦИЈАЛНО РАНЛИВИТЕ СЕМЕЈСТВА ОД ОХРИД

Општина Охрид и Дебарско кичевската епархија доделија 120 хуманитарни пакети наменети за социјално ранливите семејства од подрачјето на општината. Заедничката хуманитарна активност беше организирана во црквата „Свети Никола“ во Долна Влашка Маала, како дел од одбележувањето на богојавленските празници. Општина Охрид и Дебарско кичевската епархија доделија 120 хуманитарни пакети наменети за социјално ранливите семејства од подрачјето на општината. Заедничката хуманитарна активност беше организирана во црквата „Свети Никола“ во Долна Влашка Маала, како дел од одбележувањето на богојавленските...

Continue reading

Македонците кои останаа во други држави, ќе се враќаат со хуманитарни летови

Врз основа на последните анализи, Владата ќе донесе соодветни одлуки, во врска со информацијата на Министерството за надворешни работи за бројот на наши државјани оваа ситуација ги затекна во други држави. Врз основа на последните анализи, Владата ќе донесе соодветни одлуки, во врска со информацијата на Министерството за надворешни работи за бројот на наши државјани оваа ситуација ги затекна во други држави. „За да им се обезбеди можност да се вратат во земјата, ќе се подготви посебен план за хуманитарни летови, а нивна законска обврска ќе биде кога ќе се вратат да прифатат дека ќе мора да поминат...

Continue reading

70 семејства во социјален ризик добија хуманитарни пакети

На семејствата во социјален ризик им беа доделени социјално хуманитарни пакети. 70 семејства добија пакети со прехранбени артикли и хигиенски средства. Во текот на акцијата ОО ЦК и Локалната самоуправа  помогнале на голем број социјално загрозени семејства , а во рамките на можностите помагаат постојано. Поделени социјално хуманитарни пакети на 70 охридски семејства во ризик. Покрај овие семејства ОО ЦК и Локалната самоупрва во кампањата Недела за борба против гладта помогнале и на 250 други семејства кои имале потреба од помош на заедницата. Локалната самоуправа постојано се вклучува и ги поддржува...

Continue reading

Комична опера во хуманитарни цели

Во НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид наредниот петок 30.09 ќе биде поставена комичната опера „РИТА“ на Гаетано Доницети, Станува збор за хуманитарна претстава, за загрозените од поплавените подрачја. Во НУ Центар за култура „Григор Прличев“-Охрид наредниот петок 30.09 ќе биде поставена комичната опера „РИТА“ на Гаетано Доницети, Станува збор за хуманитарна претстава, за загрозените од поплавените подрачја. Почетокна претставата е во 20.00 часот, влез 150 денари, голема сала, а картите се во продажба на билетарата на Центарот. Комична опера во еден чин по либрето на Густаво Ваез. Првата...

Continue reading

Хуманитарни пакети за ранливата категорија граѓани

Хуманитарни пакети за ранливата категорија граѓани на Охрид, пред Велигденските празници. Пакетите содржат средства за хигиена и прехранбени производи, а се збогатени и со производи кои во рамки на Неделата на солидарност беа собрани од страна на хуманите граѓани, пред се во училиштата.   Општина Охрид во соработка со Црвениот крст, денес на 40 семејства од ранливата категортија додели хуманитарни пакети. Заменик градоначалникот Ангел Јанев, од името на Локалната самоуправа на сите граѓани им го честиташе големиот христијански празник Велигден како и Првомајските празници. Тој истакна дека посебно...

Continue reading

humanitarna

Јавните личности од градов ги покажаа своите келнерски и шанкерски вештини за хумана цел

Обединети, разработени, денес подготвуваа најразлични пијалоци во кафе тераса Аквариус. Сето ова со цел да се соберат финансиски средства кои ќе бидат наменети за Дневниот центар за поддршка на лицата со интелектуална попреченост , „Зраци“ од Охрид. Политичари, новинари, шоумени, јавните личности од градов денес здружено за една повисока цел. Во кафе терасата Аквариус подготвуваа и служеа пијалоци за гостите кои денес го посетија овој угостителски објект.  А богами и оние што ја добија улогата на келнери, и оние што работеа од другата страна на шанкот имаа полни раце работа. Кафе терасата беше...

Continue reading

desareti

ЛК „Десарети“ донира 30 хуманитарни пакети

Седма година по ред Лајонс Клубот „Десарети“ од Охрид додели 30 пакети на охридските семејства кои се под социјален ризик. Од таму повикаа и другите институции во градов да се приклучат во еден вид социјален активизам со цел се помогне на оние на кои што им е најпотребна помош. Лајонс Клубот „Десарети“ и годинава традиционално со доделување на 30 хуманитарни пакети за социјално загрозените семејства се вклучи во одбележувањето на 16 октомври денот против гладта. Претседателот на клубот Ристо Речкоски, изрази голема благодарност кон охидската организација на Црвен Крст за тоа што ги вклучила...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad