Tag: христијански

Денес се слави големиот христијански празник Богојавление – Водици

Водици или Богојавление — денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Водици или Богојавление — денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Се прославува на 19 јануари кај црквите што го користат јулијанскиот календар (вклучувајќи ја и македонската), а на 7 јануари кај црквите што го користат грегоријанскиот календар). Со тоа му се дава значење на крштевањето како една од повеќето свети тајни на христијанството. Крштевањето значи и духовно раѓање, односно почеток на човековото...

Continue reading

vodici

Започна украсувањето по повод одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици

Викендов екипите на ЈП “Охридски Комуналец” поставуваат државни и верски знамиња во чаршијата и главните улици, кои водат кон градското пристаниште. Викендов екипите на ЈП “Охридски Комуналец” поставуваат државни и верски знамиња во чаршијата и главните улици, кои водат кон градското пристаниште. Годинава Богојавление-Водици нема да се прославува на традиционален начин со фрлање крст во охридските води. Празникот Водици ќе биде одбележан само во црковните храмови со утрински богослужби. Општина Охрид, уште еднаш упатува апел до граѓаните при посета на верските објекти...

Continue reading

Се прават завршните подготовки за прославување на големиот христијански празник Богојавлени

Од утре почнува пријавувањето на фаќачите на крстот, а се очекува и пристигнување на казанот каде што ќе се подготви рибната чорба. Градот ги прави завршните подготвки за одбележување на големиот христијански празник Богојавление. Прославата ќе биде во духот на христијанската традиција, информира Константин Георгиески в.д градоначалник на Охрид.„Јавните претпријатија беа ангажирани во чистење на плоштадот и пристапните улици. Денес почнуваме со украсување на градот. Очекуваме голем број домашни и странски гости кои ќе допатуваат да го проследат осветувањето на водите на Охридското езеро“, истакна...

Continue reading

Градов интензивно се подготвува за големиот христијански празник Богојавление-Водици

Градов интензивно се подготвува за  големиот христијански празник Богојавление-Водици. Спасувачките екипи од Црвен крст Охрид и годинава ќе бидат на ниво на задачата, а ќе бидат ангажирани и нуркачите од клубот Амфора, како и екипи од итната медицинска помош. Се апелира до капачите да се почитуваат препораките како би се избегнале несакани последици. Подготовките за големиот христијански празник Богојавление-Водици се при крај. Спасувачките екипи од Црвен крст Охрид и годинава ќе бидат на ниво на задачата, а ќе бидат ангажирани и нуркачите од клубот Амфора, како и екипи од итната медицинска...

Continue reading

Стојаноски: Мирно и достоинствено празнување на големиот христијански празник Богојавление

Мирно и достоинствено празнување на големиот христијански празник Богојавление, Водици најави градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски. Подготовките за празникот се во полн ек. Течат подготовките за организирање на најмасовната црковно, народна манифестација за празникот Богојавление, Водици во Охрид. Традиционално и годинава ќе бидат одржани сите верски обреди: утринските богослужби почнуваат во 7 часот, во 8 и 30 се литургиите, а во 9 и 45 тргнува литијата од сите парохиски цркви во кои ќе се богослужи, према градското пристаниште каде во 10 часот ќе се положи крстот во водите на Охридското...

Continue reading

Охриѓани забрзано се подготвуваат за големиот христијански празник-Рождество христово-Божиќ

Охриѓани забрзано се подготвуваат за големиот христијански празник-Рождество христово-Божиќ. Најраздвижено денес беше на градскиот пазар. Понудата на пазарот голема, но побарувачката мала. За тоа пред се е заслужен малиот буџет на граѓаните и високите цени на производите. Пред Божиќ, зад Божиќ кај да си дома да си. Оваа стара поговорка се кажува и денес и не само тоа таа и се применува. Сите православни христијани за најголемиот празник Божиќ, кога се слави раѓањето Христово се во своите домови со најблиските, правејќи ги сите оние обичаи и симболи поврзани со овој ден. Празнувaњето на Божиќ...

Continue reading

Се е подготвено за големиот христијански празник Богојавление- Водици

Завршија и последните подготовки за утрешната црковно-народна манифестација Богојавление- Водици. Се очекува по крстот да скокаат неколку стотини капачи, а чинот да го проследат неколку илјади гости. Се е подготвено за големиот христијански празник Богојавление- Водици. Градоначалникот Никола Бакрачески рече дека општината заедно со јавните претпријатија ги завршија и последните подготовки за утрешната црковно-народна манифестација и се заблагодари на сите кои несебично помогнаа за и оваа година празникот да измине во најдобар ред и организација. Чествувањето ќе започне рано наутро со свечените...

Continue reading

vodici

Привршуваат подготовките за одбележување на големиот христијански празници Водици

Во духот на празникот веќе се декорирани чаршијата и централното градско подрачје. За безбедноста на скокачите по светиот крст ќе се грижат тимови од спасители на вода, нуркачи и медицински тимови. Последни подготовки во пресет одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление-Водици. Во духот на празникот, веќе се декорирани чаршијата и централното градско подрачје. И годинава во пресрет на празникот, на 18ти јануари ќе бидат доделени 50 хуманитарни пакети на социјално најзагрозените семејства во Охрид а кои се обезбедени од страна на општината а во соработка со Црвениот крст.  Вечерта...

Continue reading

logo

Петок неработен ден

По повод големиот христијански празник  Успение на Пресвета Богородица, овој петок е прогласенз а неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. По повод големиот христијански празник  Успение на Пресвета Богородица, овој петок е прогласенз а неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Од Министерството за труд и социјална политика соопштуваат дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија , 28 август (петок), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) е неработен ден за  граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија.  

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad