Tag: хотелот

Хотелот во Лагадин ќе се гради, се е во согласност со законот тврдат од урбанизам

 Хотелот во Лагади   ќе се гради, се е во согласност со законот тврат од урбанизам  Правосилно е одбрението за градење на хотелскиот комплекс во Лагадин, тврдат од секторот за урбанизам и просторно планирање. За овој објект деновиве државниот инспекторат за градежништво и урбанизам упати до Општина Охрид барање да го поништи издаденото одобрение за градење на хотелскиот комплекс во една од најелитните населби на езерскиот брег. Од секторт за урбанзиам испратиле соодветен одговор до Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам дека се е законски во издаденото одобрение за градење на хотелот...

Continue reading

Локална:нема ништо спорно во изградбата на хотелот во населба Лагадин

Одобрението за градење на хотел во населбата Лагадин е издадено во законски пропишана процедура со прибавување на сите потребни документи пропишани според законот за градење, тврдат од Локалната. Реакциите од мештаните и преставниците на Охрид SOS дека со изградба на овој објект се кршат законските норми ги сметаат за неосновани и претенциозни. Нема ништо спорно во изградбата на хотелот во населба Лагадин, велат од Локалната. Од таму објаснуваат дека одобрението за градење на хотелот  е издадено во законски пропишана процедура со прибавување на сите потребни документи пропишани според законот...

Continue reading

Охридската легенда хотелот Ривиера, со ново име и нов начин на работа

Охридската легенда хотелот Ривиера, со ново име и нов начин на работа бележи успеси. Ова е прва сезона одкога со овој хотелски капацитет раководи нов менаџерски тим кој е задоволен од посетеноста  и потрошувачката на гостите. Тие вовеле многу новитети во работењето,а уште многу ќе се инвестира во иднина. Добра понуда, прифатливи цени, убав амбиент, стручен персонал, ова е формулата за успешната сезона на хотел Нова Ривиера. Овај хотелски капацитет кој се наоѓа во центарот во градот од оваа пролет има нов менаџерски тим, нов начин на работа и нови гости. Околу 2000 туристи во изминативе три месеци...

Continue reading

h.Drim

Организирање на конгреси, и воведување на новитети за гостите со цел продолжување на туристичката сезона

Ова се само дел од алатките кои хотелот Дрим од Струга ги применува во насока на проширување не само на бројот на гостите, туку и земјите од кои тие доаѓаат. Една од нивните иновативни идеи, струшките кепенци, сеуште функционира и им нуди на туристите автентично искуство. Април, мај, јуни, септември и октомври традиционални месеци за организирање на конгреси и семинари. Конгресниот туризам според хотелиерите, нуди одлична можност за продолжување на летната туристичка сезона. Менаџерот на хотелот „Дрим“ од Струга, Ана Јанчева-Дудановска, вели дека се задоволни од резултатите кои се остваруваат...

Continue reading

hotel daljan

Хотел Даљан на праг на сезоната со старите рани

Хотел Даљан со старите проблеми на прагот од летната сезона. Ова прекрасно недопрено парче природа треба добро да се уреди и да прерасне во шеталиште за да можат жителите од Даљан тука да доаѓаат на прошетка наместо кај Билјанини извори, вели директорката на хотелот Славица Стефаноска. Хотел Даљан, единствениот хотел на охридското крајбрежје каде што вработените се лица со инвалидност како и нивните гости на прагот на уште една летна туристичка сезона се соочува со старите проблеми. На излезот од Охрид по стариот пат, ниту еден патоказ нема да ве одведе до овој хотелски капацитет. Директорката...

Continue reading

hotel ambasador

Неколку семејства од струшките села ја искористиле понудата на х.Амбасадор за привремен спас од немањето струја

Претежно семејства со мали дечиња од струшката околина кои изминатава недела живеат без струја и вода, ја прифатиле хуманата понуда на луѓето од хотел Амбасадор за престој додека трае ситуацијата со немањето струја. Од хотелот задоволни се од досегашниот одзив, но додаваат дека луѓето од најкритичните места сеуште не знаат за опцијата која им ја нудат. Неколку семејства од струшката околина кои разбрале за великодушната понуда на луѓето од хотел Амбасадор, ја искористиле можноста дел од своите тековни работи, од одржување хигиена, затоплување, па и престој во хотелот додека трае ситуацијата...

Continue reading

logo

Населбата „Св.Стефан“ утре претпладне без вода

Од МЈП „Проаква“, РЕ Водовод информираат дека утре во периодот од 8-13 часот ќе има прекин во водоснабдувањето на потегот од Свети Стефан, од „Орце Николов“ до хотелот „Гранит“. Од МЈП „Проаква“, РЕ Водовод информираат дека утре во периодот од 8-13 часот ќе има прекин во водоснабдувањето на потегот од Свети Стефан, од „Орце Николов“ до хотелот „Гранит“. Од „Проаква“ објаснуваат дека причина за прекинот е пообемна интервенција на водоводната линија. {loadposition content9}

Continue reading

drvce

Санкции за вандалите кои ги уништваат новозасадените дрвца

Непознати сторители на вандалски начин искршија уште едно новозасадено дрвце на тротоарот на улицата „ Партизанска“ , наспроти хотелот „ Палас“. Непознати сторители на вандалски начин искршија уште едно новозасадено дрвце на тротоарот на улицата „ Партизанска“ , наспроти хотелот „Палас“. Ваков случај на истата улица имаше и минатата недела, а забележани се и кршења на улични светилки и оштетувања на сообраќајни патокази. Локалната самоуправа, апелира до граѓаните за поголема грижа за заштита на новозасадените дрвца, уредените паркови и другите јавни добра и ги замолува доколку видат било каков...

Continue reading

Забранет влез во Дубаи на рекордер на Гинис

Мислеле дека е црна магија Официјалните лица на аеродромот во Дубаи не објасниле зошто му забраниле влез на 53 годишниот Германец, Rolf Buchholz, каде требало да учествува на една хотелска презентација, пишува AFP повикувајќи се на извештаите на медиумите. Имено, Buchholz е носител на гинисов рекорд како човек со најмногу пирсинзи на себе во светот кој има 453 пирсинзи и два рога на челото. Тој е испратен со првиот авион назад во Истанбул. Портпаролот на хотелот каде требало да се појави Buchholz рекол дека менаџментот на хотелот и покрај сите обиди не успеал да добие дозвола за неговиот влез...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad