Tag: убиец

Кардиоваскуларните болести се убиец број еден и понатака во светот и кај нас

 Шеесет проценти од бројот на починати биле помеѓу 30 и 60 години. Превенцијата е главен влог за зачувување на здравјето од овие болести, како  и редовните медицински прегледи и контроли, препорачуваат кардиолозите. Доктор Виолета Мојсоска, специјализант по кардиологија од ЈЗУ Специјализирана болница за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања – “Свети Стефан” одржа предавање во рамките на Неделата на Кардиоваскуларни заболувања во ОО Црвен Крст. Д-р Мојсоска сподели информации од СЗО дека кардиоваскуларните болести и понатака се убиец број еден...

Continue reading

Откриени нови детали за копилотот убиец на Germanwings

Истражителите биле вчудоневидени од податоците кои ги откриле Спрема најновиот извештај на француските истражители, Andreas Lubitz, кој се сомничи дека го сруши авионот каде загинаа 150 луѓе и членови на екипажот, пред кобниот лет вежбал како да ја намали амплитудата, односно намалување на висината на летот.Иако извештајот на француските истражители беше предвиден за објава денес, германскиот весник Bild во своето вчерашно издание ги спомнува изворите од BEA, кои говорат за податокот дека Lubitz тренирал намалување на висината на летот од Диселдорф кон Барселона, истиот ден кога на враќање кон...

Continue reading

Хорор настан кој ја згрози земјата

Учителка избодена пред своите ученици Учителка избодена со нож, од мајка на една од ученичките, е настанот кој ја згрози цела Франција, и францускиот претседател Francoisa Holland, а се случил пред целото одделение во училиште во градот Albi во Франција. 34 годишната учителка, Fabienne Calmes од добиените повреди починала пред очите на учениците кои имале само 5 до 6 години. Мајката убиец, чиј идентитет не е откриен, упаднала во училницата во моментот кога ѕвончето означило крај на часот. Другите наставници во училиштето ги слушнале криците на шокираните деца, но кога дошле во училницата, несреќната...

Continue reading

Сладоледот спаѓа во здрава храна

Три причини зошто да се јаде повеќе сладолед Омилениот летен деликатес има имиџ на непријател за оние кои сакаат да останат витки, но можеби и не е баш така. Некои истражувања откриваат предности во уживањето во сладоледот, и иако делуваат малку претерано сепак нам ни се допаѓа идејата дека се работи за здрава храна. Сладоледот е богат со калциум На возрасен човек, дневно му се потребни 1000 мг. Калциум, додека трудниците и децата имаат поголема потреба за тој минерал. Поради млекото и слатката павлака како основни намирници во производството на сладолед, оваа намирница добро ќе послужи како...

Continue reading

судија

Што прави судијата на судењето на Брејвик?!

По седум недели поминати во судницата, судењето на норвешкиот масовен убиец Андрес Брејвик најверојатно стана толку досадно што еден од петмината судии почна си игра карти на лаптоп. По седум недели поминати во судницата, судењето на норвешкиот масовен убиец Андрес Брејвик најверојатно стана толку досадно што еден од петмината судии почна си игра карти на лаптоп. Инаку овој судија треба да одлучи за судбината на Брејвик кој минатата година уби 77 лица. На снимката од ТВ камерите јасно се гледа како судијата Ернст Хенинг Елсен игра солитер наместо да ги слуша доказите што ги презентира шведски...

Continue reading

oslo

Маж се самозапали пред судот во кој му се суди на Брејвик

Засега неидентификуван маж се замозапали денеска пред зградата на Судот во Осло, каде во тек е судскиот процес против масовниот убиец Андерс Брејвик.   Засега неидентификуван маж се замозапали денеска пред зградата на Судот во Осло, каде во тек е судскиот процес против масовниот убиец Андерс Брејвик. Како што соопшти норвешката полиција, мажот прво се обидел да ја пробие заштитната ограда околу Судот, но кога не успеал во тоа се самозапалил. При инцидентот, тој се здобил со сериозни изгореници. На Брејвик му се суди поради нападите на островот Утоја и во Осло во јули минатата година, при кои...

Continue reading

chocolates

Животот е како бомбониера

Форест Гамп е најголемиот филмски јунак на сите времиња. Според истражувањето спроведено од телевизијата Еј-Би-Си и магазинот „Пипл“, меѓу повеќе од 500 илјади гледачи, го прогласија Форест Гамп, ликот од истоимениот филм кој го игра Том Хенкс за „најголем филмски јунак на сите времиња“.Хенкс за таа улога во 1995 година доби Оскар за најдобар актер. Филмот на Роберт Зенекис е според романот на Винстон Грума и го следи растењето на главниот јунак, наивно момче, во текот на 60-тите и 70-тите години од минатиот век и неговото учество во главните настани на тоа време.Филмот постигна голем успех...

Continue reading

artritis

Артритисот се почесто ги напаѓа и младите

Артритисот не е шега, тоа е опасна болест со сериозни последици. Денес се одбележува Светскиот ден за борба против овој тивок убиец на коските и мускулите. Артритисот не е шега, тоа е опасна болест со сериозни последици. Денес се одбележува Светскиот ден за борба против овој тивок убиец на коските и мускулите. Најефективната терапија за ова заболување е истовремено и најскапата, па многу пациенти во земјава не можат да си ја дозволат. Само во Македонија има над 17.000 пациенти со ревматолошки заболувања, а се почести жртви се и младите.Денес се одбележува Светскиот ден за борба против артритисот,...

Continue reading

dzek

Разоткриена мистерија стара 123 години-Кој беше Џек Мевосек?

Шпанскиот истражувач Хозе Луис Абад, автор на книгата „Најинтелигентниот убиец во историјата“ тврди дека го знае одговорот на прашањето, кој бил Џек Мевосек. Главниот инспектор на Скотланд јард, Фредерик Аберлин бил убиецот Џек Мевосек, тврди шпанскиот истражувач Хозе Луис Абад чија книга „Најинтелигентниот убиец во историјата“ штотуку излезе од печат. Абад долги години се занимавал со случајот на Лондонскиот убиец, тој го споредил ракописот на инспекторот со онај од наводниот дневник на Џек Мевосек и востановил дека се работи за иста личност. Неговата книга предизвика голем интерес во Британија....

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad