Ознака: топ

Фетел се враќа

Post Views: 0 Во воведот на големата награда за Малезија, Нико Розберг беше најбрз на последниот слободен тренинг, пред Кими Раиконен и Себастијан Фетел. Претходно на првиот тренинг најдобро време забележа Луис Хамилтон а зад него се пласираа Раиконен и Розберг. Одличен ден за екипата на Мерцедес ја потполни Луис Хамилтон со пласманот на четвртото место, петти беше Фернандо Алонсо, додека пред Даниел Рикардо од Ред Бул се пласира Фелипе Маса кој оваа година е возач на Вилијамс. Квалификациите за трката се на програма во сабота во 6.00, додека трката е во недела еден час...

Continue reading

Rafael Nadal

Рафа повторно помеѓу најдобрите пет на АTP листата

Post Views: 0 Рафаел Надал по освојувањето на Мастерсот во Рим напредуваше една позиција на АТП листата и повторно е во друштво на најдобри четири тенисери. Тој на оваа позиција го замени неговиот сонародник Давид Ферер кој сега е петти. Убедливо прв и понатаму е Новак Ѓоковиќ кој има 12.310 поени, а на втората и третата позиција се Енди Мари и Рожер Федерер.Втората половина од топ 10 тенисери ја комплетираат Томас Бердих, Хуан Мартин Дел Потро, Жо Вифред Цонга, Ришард Гаске и Јанко Типсаревиќ. Најголем скок на најновата АТП листа забележа Дуди Села кој напредуваше 22 позиции...

Continue reading

Jose Murigno

Срцето на Мурињо е во Интер

Post Views: 0 Тренерот на мадридски Реал Жозе Мурињо секогаш е во центарот на вниманието на светските меидуми. Шпекулациите околу неговото заминување од Реал и понатаму се топ тема. Една од нив е поврзана со неговото враќање во редовите на милански Интер. Мурињо се поврзува со враќање во клубот со којшто ја покори Европа во 2010. Година. -Сакам да се вратам во Интер еден ден, но не во ова лето. Тоа не е лажга, тоа е говорот на моето срце. Повторувам, сакам да се вратам во Интер, исто така како и што сакам во Англија, но тоа нема да биде идната сезона. Мојот следен клуб нема...

Continue reading

enap

Најголемата мака на македонците, „ притисакот“

Post Views: 0 Со 1,65 милиони реализирани рецепти, лекот “enalapril” е топ број еден најкористен лек за 2012 година. Тоа е за 7,8 проценти повеќе од 2011 година. Овој лек е во групата на кардиолошки лекови кои делуваат на ренин-ангиотензин системот. Зголемување на потрошувачката во однос на 2011 има и лекот за смирување Diazepam со 882.013 реализирани рецепти. Ако се има предвид дека овој лек во многу аптеки се добива и без рецепт, тогаш неговата реална потрошувачка е многу поголема. Токму ваквата потрошувачка на антидепресиви беше иницијатива уште лани министерството...

Continue reading

Дениците донираа лап топ компјутери и таблети за децата со оштетен вид во ОУ „Братство Единство“

Post Views: 0 Шест дечиња од ОУ „Братство Единство“ кои имаат оштетен вид денес добија вредна и значајна донација од лајонс клубот Деница. Тие денес им доделија два лап топ компјутери и четири таблети кои ќе им користат во образовниот процес и кои треба да им помогнат во полесно совладување на наставните содржини. Дениците велат дека им требала соработка со многу луѓе за денешната донација да се случи како што треба, токму затоа два месеци биле во постојани контакти со претставници на ОУ „Братство Единство“ како овие лап топ компјутери и таблети би отишле во вистинските...

Continue reading

Julio Cezar

Жулио Цезар ќе се врати во топ форма

Post Views: 0 Голманот на Интер, Жулио Цесар вели дека сега откако ставил потпис на нов договор се чувствува порелаксиран и најавува дека наскоро ќе ја врати својата најдобра форма. Бразилскиот интернационалец признава дека оваа сезона не игра во топ форма но очекува мотивицијата по потпишувањето на новиот договор со Нероаѕурите да го вратат на најдоброто ниво. “Среќен сум што го продолжив договорот, сакав тоа да се случи поради три причини; првата е дека Милан е одличен град и има се што сакам, освен плажа, второ, јас пораснав со Интер доаѓајќи во право време, и третата...

Continue reading

Апликации кои го успоруваат Android и ја празнат батеријата

Post Views: 0 Немаат сите апликации еднаков учинок на вашиот смарт телефон па затоа компанијата AVG објави попис на апликации и игри кои најмногу влијаат на кусото траење на батеријата, а интересно е дека на овој список се наоѓа и најпопуларната мрежа на светот Facebook. Екипата од AVG податоците за влијанието на апликациите ги собрала анонимно од повеќе од еден милион корисници на нивната AVG Android апликација, а на списокот се наоѓаат апликации кои се превземени повеќе од еден милион пати, како и прединсталационите апликации кои доаѓаат со телефонот од производителот...

Continue reading

Adele

Како настана песната “Someone like you“

Post Views: 0 Веќе сите знаат дека мега популарната пејачка Adele тагува по своето поранешно момче и дека нејзините тажни балади беа создадени веднаш по раскинувањето на нивната врска. Сепак, во неодамнешното интервју за магазинот “Glamour“ пејачката открила и кога го напишала нејзиниот најголем хит, кој веќе со месеци не се симнува од врвот на топ – листите.“Песната ја напишав кога бев многу настината и седев на мојот кревет, чекајќи да ми се наполни кадата со вода. Во тој момент некој ми напиша порака дека моето поранешно момче штотуку се свршило! Веќе го преболев,...

Continue reading

food

Храна за силен имунитет

Post Views: 0 Зимата наближува, па затоа е време да го засилиме имунолошкиот систем. Црвено месо, компири, печурки, чај и кисело млеко се 5-те топ храни за силен имунитет. Лошото функционирање на имунолошкиот систем води кон настинки, алергии, болки во различни делови на телото. Организмот е сложен систем од меѓусебно поврзани елементи, затоа има многу фактори кои влијаат на имунитетот – душевната состојба, начинот на живот, сонот и се разбира, храната. Специјалистите диетолози дефинираат 5 топ храни, кои го засилуваат имунитетот. Црвеното месо – едно од најефикасните...

Continue reading

on yacht

Топ 5 најскапи марини на светот

Post Views: 0Уживање со јахта на отворено море е вистински луксузен одмор кој може да си го дозволат малкумина. Ако веќе сакате да си овозможите вакво задоволство имајте ги на ум следниве најлуксузни марини на светот:1. Capri, ИталијаПросечна дневна цена за големи јахти е 2.900 евра. Местото во оваа марина мора да се резервира со месеци однапред, а не се достапни за продажба, или пак годишен наем.Најатрактивна е во текот на регатата Rolex Capri Sailing Week. Tom Cruise, Harrison Ford, Julia Roberts и Keanu Reeves се само некои од светските имиња кои се тука секоја година.2....

Continue reading

Adele

Адел ја надмина и Мадона

Post Views: 0 Албумот “21” на пејачката со прекрасен глас Адел, со цели 10 недели на првото место, вчера го надмина рекордот на Мадона за најдолго “владеење” на топ листата за женски соло артист.Адел која е родена во Лондон, веќе го помина, со една недела подолго задржување на листата, албумот со најголемите хитови на Мадона, “The Immaculate Collection”, кој доминираше девет недели на топ листите во 1990 година. Но, ова не е прв пат Адел да се искачи до врвот на листите. Нејзиниот деби албум “19” беше втор на топ листата на...

Continue reading

Нов крал на глобалните брендови

Post Views: 0 Светот доби нов крал помеѓу брендовите, а таа титула од планетарно популарното јаболко, односно Apple, ја превзеде нејзиниот најлут ривал – Google. На врвот од топ 100 глобални брендови сега е Google со 158,8 милијарди долари, што претставува пораст од 40% во однос на 2013 година. Apple од друга страна со намалена вредност од 20%, односно 147,8 милијарди долари. Третото место му припадна на IBM, а во топ 10 местата ги завзедоа Microsoft, McDonald’s, CocaCola, Visa, AT&T, Marlboro и Amazon. Целокупната табела од топ 100 брендови вреди дури 2,9 билијарди...

Continue reading

  • 1
  • 2
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top