Tag: тие

Тие не може да работат од дома

Тие мора секој ден да бидат на своите работни места со цел, животот непречено да тече.Ова е сторија за дел од хероите во нашиов град кои секојдневно ризикуваат да бидат заразени, работејќи ја својата работа. Тие мора секој ден да бидат на своите работни места со цел, животот непречено да тече.Ова е сторија за дел од хероите во нашиов град кои секојдневно ризикуваат да бидат заразени, работејќи ја својата работа. Состојбата со корона вирусот во светот и земјава ни го промени животот на сите, вели Соња Рилковска – дописник на МРТВ од Струга. „Од безгрижно секојдневие, потрага по тема или настан,...

Continue reading

Стружани и денес протестираа

Од претставници на Владата на РМ им било ветено дека ќе се бара решение за проблемот Со блокирање на крстосницата која ги спојува регионалните патишта за Охрид, Дебар и граничниот премин Ќафасан тие сакаат да го свртат вниманието кон проблемот со дивата депонија која го загадува градот. Од претставници на Владата на РМ им било ветено дека ќе се бара решение за проблемот. Ако не се исполнат ветувањата, стружани од среда ќе ги радикализираат протестите. Блокирана крстосницата која ги спојува регионалните патишта за Охрид, Дебар и граничниот премин Ќафасан. Граѓаните на Струга и денес на ваков...

Continue reading

Генијалец кој ги богати и сиромашните фармери

Животната приказна на основачот на Alibaba е идеално сценарио за Холивуд Животната приказна на основачот на Alibaba се чини дека е идеално сценарио за некој филм од Холивуд – не бил добар за работа во полицијата, не бил примен на работа во еден ресторан иако бил единствен пријавен, а потоа одлучил да покрене свој сопствен бизнис за да преживее. Работењето на почетокот не одело лесно, а за еден негов проект (Alipay) луѓето му рекле дека е тоа најглупавата идеја за која некогаш слушнале, а сега тој “глупав проект” има околу 800 милиони корисници. Jack Ma денес е еден од најбогатите луѓе во светот...

Continue reading

mso

Младите да се вработуваат после 6 месеци од школувањето

Младите после завршеното образование треба да се вработат во рок од 4 до 6 месеци, со цел да им се исполнат амбициите за работа. Ваквото мислење доминираше на денешната дискусија помеѓу младите невработени, студентите, претставниците на релевантните институции за вработување и претставниците од образованието. На која возрасна група треба да се даде институционална поддршка при транзицијата од образование до вработување. Ова беше една од темите на презентацијата на проектот за креирање на ефективни можности за младинско вработување која се одржа денес во кафетеријата „Славица“, во организација...

Continue reading

codefest

Непрекинати 32 часа програмирање-започна Codefest 2015

Маратонците, веќе ги имаат своите првични идеи, а ќе работат на создавање апликации за мобилни, компјутерски софтвер, вештачка интелегенција. 32 часовно програмирање на апликации за мобилни, компјутерски софтвер, вештачка интелегенција. Започна маратонот во програмирање Codefest 2015та под мотото Истрага на местото на кодирањето . 25Те тимови кои ќе работат непрекинато на развивање на нивните првични идеи ќе имаат полни раце работа. Годинава, унивезитетот за информатични науки и технологии „Св.Апостол Павле“ кои се организатори на настанот им ја обезбедија и поддршката од две познати компании...

Continue reading

socijalno

Ќе се реконструира Центарот за социјална работа Охрид

Започнува реконструкцијата на Охридскиот Центар за социјална работа. За време на реконструкцијата која веќе е отпочната службите на Центарот се поделени на две места. Лицата кои се ангажирање за остварување на правата се во зградата на детска заштита наспроти маларична, додека пак останатите служби за брак и семејство во Дневниот центар за зависници. Охридскиот Центар за социјална работа ќе се реновира. Тој е дел од седумте центри на ниво на земјава кои ќе се реконструираат, за што Министерството за труд и социјална политика обезбеди средства во висина од 38 000 000 денари преку ИПА програмата...

Continue reading

bezdomni kucinja

Труењето на бездомните кучиња, опасно и за човекот и целата околина

Здружението за заштита, помош и вдомување на животни „Анималиа“ алармира за континуирано труење на бездомни кучиња кое според нив е особено забележливо во Пештани. Додаваат дека ваквиот чин е строго забранет и казнив според кривичниот закон. Труењето на бездомните кучиња опасно за човекот и околината исто колку што е опасно и за самите кучиња. Од здружението за заштита, помош и вдомување на животни, „Анималиа“ алармираат дека пестицидите кои најчесто се користат за ова нехумано постапување со кучињата, а кои многу лесно и сосема легално можат да се набават во земјоделските аптеки се исклучително...

Continue reading

Хакерско поигрување со полицијата

Цената за пристап до доверливи податоци е 300-500 долари Можеме само да замислиме какви податоци се наоѓаат во компјутерите на полицијата – информации за криминалци,луѓе кои се под истрага, планови за идни акции и слично, и можеме да претпоствиме дека тие компјутери се заштитени со најдобрите антивирусни програми и дека корисниците внимаваат какви страници посетуваат од тие уреди. Сепак, последните месеци сѐ повеќе читаме како полициските станици имаат проблеми со хакерите кои вметнуваат malware и кој ги заклучува нивните компјутери и ги блокира сите податоци на нив. За пристап до овие податоци...

Continue reading

protesten mars

Охридските средношколци од гимназија и економско излегоа на протестен марш

Охридските средношколци од трета и четврта година од гимназијата „Св Климент Охридски“ и од економското денес излегоа на протестен марш. Тие на Власта и порачаа, дека средношколскиот бојкот треба да се сфати сериозно и најавија дека ќе ја бојкотираaт наставата додека не им бидат исполнети барањата. Неколку стотици средношколци денеска излегоа на протестен марш во Охрид. Тие ги повторија своите барања, враќање на стариот концепт на полагање на државната матура, како и да запре воведувањето реформи кои се лоши за образованието. Со пароли во рацете и скандирање „Македонска крвава матура“, „За секој...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top