Ознака: студенти

маркица општина охрид

ОПШТИНА ОХРИД ЌЕ ДОДЕЛУВА СТИПЕНДИИ ЗА УЧЕНИЦИ И СТУДЕНТИ СО РЕТКИ БОЛЕСТИ И ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ

Post Views: 0 Општина Охрид во рамки на програмите за претстојната година за прв пат предвидува доделување на стипендии за ученици, студенти, магистранти и докторанти со ретки болести и посебни потреби, кои учат и студираат во државни и приватни училишта односно универзитети.Оваа мерка денеска по повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби ја презентираше градоначалникот Кирил Пецаков, кој истакна дека овие лица заслужуваат подадена рака и силна поддршка и дека само преку заедничка соработка може да остварат долгорочни цели и да се постигнат посакувани позитивни...

Continue reading

spomenik

Студентите избираат нов лидер

Post Views: 0 Нов претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ се избира денеска меѓу единствените двајца кандидати Иван Живковски и Иван Саздовски. Кандидатите за нов студентски лидер минатата недела потпишаа  Декларација за фер избори, апелирајќи гласањето да биде демократско и да не се повторат изборните инциденти од изборите пред две години.И двајцата кандидати промовирајќи ги своите изборни програми, порачаа дека ќе се залагаат за реновирање на студентски домови, изградба на нов студентски центар, подобрување на исхраната во студентските...

Continue reading

logo

„Доста беше молк!“

Post Views: 0 Под мотото „Доста беше молк!“ автономното студентско движење „Слободен Индекс“ во вторник организира протест со барање за подобрување на студентските стандарди. „Секој студент треба да излезе на протестот, да покаже храброст и да си ги побара своите права. Доста беше молк“, изјави на прес конференција во понеделникот Богољуб Павловски, студент на Електротехничкиот факултет. Според него, државата немала слух за барањата на студентите, па поради тоа мораат преку протест да го искажат своето незадоволство. „Слободен Индекс“ бара поголем буџет за високото образование,...

Continue reading

Општина Охрид додели стипендии на ученици и студенти

Post Views: 0 Општина Охрид ја објави конечната листа на ученици од основните и средни училишта кои се добитници на стипендии, како и листата и на ученици кои не исполнуваат услови за доделување на стипендија. Потпишувањето на договорите за доделените стипендии ќе се врши 04.02.2021 до 10.02.2021 година во Општина Охрид. За добитниците (малолетни лица) на стипендии задолжително е присуство на родител. – информира Општина Охрид. Со одлука на градоначалникот поништен е делот од Конкурсот за доделување стипендии на редовни студенти од Општина Охрид запишани на додипломски студии...

Continue reading

ДЗС: Намалување на бројот на дипломирани студенти

Post Views: 0 Државниот завод за статистика објави соопштение за бројот на дипломирани студенти за 2016 година. Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во Република Македонија, во 2016 година, бројот на дипломирани студенти на додипломски студии на високите стручни школи и факултетите, во споредба со 2015 година, е намален за 2.5%. Од вкупниот број дипломирани студенти, 80.5% се редовни, а 19.5% се вонредни студенти. Процентот на дипломирани студенти-жени изнесува 58.0%. Од вкупниот број студенти, 36.0% дипломирале...

Continue reading

studenti

Протест на македонските студенти во Брисел

Post Views: 0 Педесетина македонски студенти од државни и од приватни универзитети, денеска и утре пред седиштето на Европската комисија ќе одржат протест против визниот режим. Протестот под мото „Виза нема шанси“, ќе се одвива така што пред седиштето на ЕК студентите ќе постават ограда, која симболично ќе ја претставува визната бариера. Акцијата „Виза, нема шанси“ ја поддржа и словенечкиот амбасадор во Македонија, Ален Бергант, кој помогнал европратениците Алојз Петрле и Јелко Кацин да ги примат студентите во Брисел.       {loadposition content9}

Continue reading

Се отвараат двата охридски домови за сместување на студенти и средношколци

Post Views: 0   Се отвараат двата охридски домови за сместување на студенти и средношколци. Според протоколите може да се сместат редуциран број станари во собите на двата сметувачки објекти. Охридскиот студенски дом „Никола Карев“ има услови за да го спроведе протоколот за сместување на студентите, информира Жарко Куциноски директор на домот. Сите соби во студенскиот дом се со 3 и 4 кревети и може да се сместат најмногу по две лица. Во домот има сеуште слободни места за уште 80 студенти. „Во нашиот студенски дом имаме сместувачки капацитет за 160 студенти кои ќе бидат сместени...

Continue reading

Општина Охрид издвои средства за стипендирање на талентирани ученици и студенти од градот

Post Views: 0 Општина Охрид повторно издвои средства од буџетот за стипендирање на талентирани ученици и студенти од градот, за учебната 2019/2020 година. Согласно Конкурсот за основци и средношколци за стипендии може да аплицираат талентирани ученициод VII, VIII и IХ одделение од општинските основни училишта, за ученици кои живеат во потешки социјални услови од VI, VII, VIII и IX одделение (предметна настава), за талентирани ученициод I, II, III и IV година во општинските средни училишта, стипендии за ученици кои живеат во потешки материјални услови, од I, II, III и IV...

Continue reading

samoubici

70.000 ирански студенти подготвени се за самоубиствени напади во Израел

Post Views: 0 Над 70.000 ирански студенти се пријавиле како доброволци за извршување на самоубиствени напади во Израел во знак на поддршка на Хамас и како одговор на изралеските напади во Појасот Газа. Пет ирански студенски организации и конзервативна духовна група минатата недела почнаа регистрација на доброволци за самоубиствени напади. Тие побарааа и од иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад да им дозволи самоубиствени напади, но иранските власти се уште немаат одговорено.     {loadposition content9}

Continue reading

studenti

Студнетите протестираат против екстерното тестирање

Post Views: 0 Голем број студенти денеска напладне се собраа пред платото на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од каде тргнаа на Студентскиот марш со кој бараат властите да се откажат од идејата за воведување екстерното тестирање на универзитетите. Извикувајќи „Уа!“ за екстерното, студентите се движат по зацртаната рута, преку булеварот „Климент Охридски“ и „Илинденска“, улицата „Теодосиј Гологанов“, каде што се наоѓа седиштето на Студентскиот парламент, за да стигнат до Министерството за образование и наука како крајно одредиште. Во говорот пред почетокот на маршот, членовите...

Continue reading

КОНКУРСИ ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ ЗА УЧЕНИЦИ И СТУДЕНТИ

Post Views: 0 Општина Охрид  и оваа година објавува Конкурси  за доделување стипендии на ученици од основните  и средни училишта  на подрачјето на општина Охрид за учебната 2018/19 година. Општина Охрид  и оваа година објавува Конкурси  за доделување стипендии на ученици од основните  и средни училишта  на подрачјето на општина Охрид за учебната 2018/19 година  и за редовни  студенти  од општина Охрид запишани на додипломски студии  на државните универзитети во Р. Македонија  и на државни универзитети во странство за академската 2018/19 година. Конкурсите во целост се објавени...

Continue reading

logo

МВР бара волонтери

Post Views: 0 Министерството за внатрешни работи, врз основа на Програмата за волонтирање за 2014 година, има потреба од ангажирање на волонтери, поради што објавува јавен повик за аплицирање на кандидати за волонтирање во Министерството за внатрешни работи. Се повикуваат сите заинтересирани кандидати – студенти на факултетите од областа на правните, безбедносните и економските студии – да се пријават на јавниот повик врз основа на кој се организира волонтерска работа во Министерството за внатрешни работи, и тоа: 1. студенти од областа на правните  и безбедносните студии...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top