Tag: сте

Донев: Да побарате од советниците кои сте ги гласале да се спротивстават на предлогот за покачување на цената на водата

Од ОК на ВМРО ДПМНЕ сметаат дека причина за поскапувањето на водата за кое ќе одлучуваат советниците на следната седница се новите вработувања и зголемувањето на платите во ЈП Вододвод Охрид. Во услови на економска криза и рецесија како и на намален обем на работа, градоначалникот Георгиески излегува со предлог за ново покачување на цената на водата за пиење, обвини претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ , Сашо Донев. „Вистинската причина за поскапувањето на водата е зголемувањето на платите на вработените за 2021 година во ЈП „Водовод“ од над 12 милиони денари и нови 18 вработувања кои охриѓани...

Continue reading

Zuckerberg со порака до муслиманите – Овде сте секогаш добродојдени

“Можеме да изградиме подобар свет за сите луѓе” По неодамнешниот терористички напад во САД, во кој пар радикални муслимани убиja 14 лица, републиканскиот претседателски кандидат Donald Trump рече дека на муслиманите треба да им се забрани во потполност влегување во САД. Оваа негова изјава предизвика лавина на реакции и критики ширум светот, а некои се плашат дека ваквите изјави на кандидатите за најважната и најмоќна позиција на светот би можеле да доведат до нови конфликти и напади на исламистите врз САД. Додека некои муслимани праќаат пораки до Trump во кои му порачуваат дека нивните деца...

Continue reading

Ако сте ја користеле оваа апликација сменете ја лозинката на Instagram

InstaAgent апликацијата меѓудругото објавува фотографии без знаење на корисникот На онлајн продавниците за Android и Apple уредите можат да се пронајдат апликации со чија помош наводно може да се дознае кој ви го прегледува профилот на Instagram. И покрај тоа што од оваа компанија повеќепати ги предупредуваа корисниците на потенцијалн опасност, сепак стотици илјади луѓе ја превземале една од најпопуларните апликации од тој тип InstaAgent. Прегледувајќи ги податоците за оваа апликација, еден програмер на апликации за iOS уреди открил дека InstaAgent не ги шифрира податоците, односно корисничките...

Continue reading

Можност да слушнете која песна била хит на денот кога сте родени

Забавна страница која ви овозможува да ја чуете песната која била бр.1 на денот кога сте родени Оваа забавна интернет страница ви овозможува да откриете која песна била хит на денот на вашето раѓање и кој филм се гледал во кината и колку чинела влезницата. Playback.fm постави забавна страница на која можете да видите кој филм или песна биле на врвот на листите на денот кога сте родени. За да видите кој филм го обележал денот на вашето раѓање треба да внесете датум и година на раѓање и страницата ќе го прикаже името на филмот, трејлерот и цената на билетот (во американските кина). Што се однесува...

Continue reading

Google овозможи лоцирање на телефонот во случај на губење или кражба

Ако не знаете каде ви се наоѓа телефонот, прашајте го Google Познато е дека Google  со своите алатки веќе со години го олеснува секојдневието и го знае одговорот на секое прашање, а од сега знае и каде е вашиот Android. Воопшто нема сомнение во фактот дека таа информација компанијата ја знаела и вешто ја прикривала во годините наназад, но истата Google одлучи да ја сподели со нас и на тој начин да ни помогне во трагањето по телефонот во случај да е украден или во случај да не знаете каде сте го оставиле. Сѐ што треба да направите за Google да ви открие каде се наоѓа вашиот телефон е да впишете...

Continue reading

Внимание за корисниците на Gmail

Електронската пошта на Gmail можe да отидe на погрешнa адресa Ако во последно време сте праќале електронска пошта од  Gmail на Google, би било добро да поверите дали тие пораки отишле на вистинските адреси или сте ги пратиле на погрешни лица. Имено, откако на Twitter некои корисници се пожалиле дека електронската пошта на Gmail отишла кај погрешни лица, од Google потврдиле дека имаат проблем со автоматските предлози на e-mail адресите во контакти и поради тоа корисниците на Gmail ги пратиле пораките на погрешни лица. Проблемот се наоѓа во предлозите на Google кој ги дава при праќање на поштата...

Continue reading

Внимание: Ова е новиот вирус кој се шири на Facebook

Вирусот претставува закана кој ги загрозува вашите профили На социјалната мрежа Facebook се појави вирус кој моментално претставува закана бидејќи може да ги загрози вашите профили. Најпрво добивате нотификација дека некој  ваш пријател, со уште неколкумина сајбер пријатели сте означени на одреден линк кој се активира штом кликнете на него. Овој вирус моментално е мошне актуелен, а на Facebook бројот на “заразени” профили расте од минута во минута па затоа бидете внимателни. Ако ви пристигне нешто од овој тип, никако не кликајте на линкот на кој сте означени бидејќи во прашање е таканаречен...

Continue reading

Пет работи кои не е пожелно да бидат на социјалните мрежи

Личните информации можат да бидат штетни по вас Експертот за безбедност Andy O’Donnell на about.com, дал неколку совети за тоа што не е добро да се открива на социјалните мрежи. –Датум на раѓање – Знаејќи го овој и уште 3-4 податоци лесно може да ви се случи некој да го превземе вашиот идентитет. Доколку не сте опседнати со тоа луѓето да ви го честитаат роденденот, изоставете  ја барем годината на раѓање и така ќе им ја отежните работата на крадливците на идентитет. –Домашна адреса – Со објавување на овој податок, превземате голем ризик. Во случај да објавите и кога сте на годишен...

Continue reading

Корисен трик за “unseen” на Facebook

Еве како да скриете дека сте прочитале нечија порака Како што сите знаат, оние кои имаат Facebook, функцијата “seen” постои за да испраќачот добие повратна информација дали примачот ја видел и кога ја видел пораката. Меѓутоа, тоа на крај донесе повеќе проблеми отколку полза бидејќи луѓето понекогаш немаат време или едноставно не сакаат веднаш да одговорат на прочитаната порака, што другата страна може поинаку тоа да го разбере. Со оваа апликација и неколку кратки и брзи чекори веќе не ќе морате никому да се оправдувате зошто не сте одговориле на пораката која сте ја виделе. Ако веќе ги имате...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top