Tag: резултати

Полицискиот час дава резултати, опаѓа бројот на новодијагностицирани пациенти со ковид 19

Состојбата ќе се следи и ќе се воведуват нови рестриктивни мерки доколку има потреба. Секоја вакцина којаќе влезе во земјата е безбедна меѓу нив е и Астра Зенека, уверува министерот за здравство . Бројот на новодијагостицирани пациенти со ковид 19 е во опаѓање. Денес тој број е под 1000 инфицирани и очекуваме да се стабилизира состојбата во наредните денови, кажа министерот за здравство Венко Филипче. Полицискиот час кој беше воведен пред една недела ги дава ефектите, но Комисијата за заразни болести ќе ги следи состојбите со овој бран на ковид 19. Нова проценка на состојбите ќе има следната...

Continue reading

МИЛОШЕВ: МЕРКИТЕ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО КОРОНАВИРУСОТ ДАДОА ПОЗИТИВНИ РЕЗУЛТАТИ

Државниот секретар во Министерството за здравство д-р. Владимир Милошев, денеска учествуваше на меѓународна видео конференција за размена на мерките за превенција и контрола, како и размена на искуствата и предизвиците во дијагностика и третман, балансот помеѓу нормалната економска и социјална активност, како и потребите од епидемиолошка контрола поврзани со коронавирусот во светот. Државниот секретар во Министерството за здравство д-р. Владимир Милошев, денеска учествуваше на меѓународна видео конференција за размена на мерките за превенција и контрола, како и размена на искуствата и предизвиците...

Continue reading

Охридските стрелци со одлични резултати на меѓународниот стрелачки турнир „Пирин2019“

Викендов охридските стрелци учествуваа на меѓународниот турнир во гаѓање со воздушно оружје-меѓународна програма -„Пирин2019“ што  се одржа на стрелиштето во спортскиот комплекс во Благоевград, Р.Бугарија. Викендов охридските стрелци учествуваа на меѓународниот турнир во гаѓање со воздушно оружје-меѓународна програма -„Пирин2019“ што се одржа на стрелиштето во спортскиот комплекс во Благоевград, Р.Бугарија. Во категорија на млади јуниори, Бојан Спасеновски се пласира на третата позиција со резултат од 384.5, додека Марија Ангеловска во категорија млади јуниорки (до 15години) се пласира на третата...

Continue reading

Учениците од средното угостителско училиште „Ванчо Пиштошески“ постигнаа резултати на два меѓународни натпревари во неколку диспциплини

На Гастромак Охрид освоија две медалји, а на Гатус во Пореч три, две срберени и една бронзена. На меѓународните натпревари по готварство учениците потврдија дека не заостануваат зад моменталните трендови во нивната професија и поседуваат знаења и умешност по готварство. Со учество на два меѓународни натпревари ученици од ДУТ „Ванчо Питошески“ му донесоа забележителен успех на школото. Освоија пет сребрени и бронзени медајли во неколку дисциплини. На натпреварот Гатус во Пореч учествуваа 9  мина ученици во конкуренција од 13 Балкански држави. Се вратија дома со две сребрени медалји во дисциплините...

Continue reading

Стабилна политичка состојба за подобри резултати на македонската берза

 Интеграциските процеси на земјата се мотивација за инвеститорите да вложуваат на берзата и со тоа да и помагаат на државата. Денес се одржа 20 годишната конферција на АД Македонска берза. Стабилна политичка состојба за подобри резултати на македонската берза, беше една од пораките која се упати од 20 годишната конференција на АД Македонската берза. На конференцијата учествуваше и Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев , а се обратија и извршниот директор на АД Македонска берза, Иван Штериев и директорката на Комисијата за хартии од вредност на Република Северна...

Continue reading

На охридското крајбрежје се сумираат туристичките резултати за оваа летна сезона

На охридскот крајбрежје се сумираат туристичките резултати за оваа летна сезона. Хотелиерите велат дека на крајбрежјето се барало легло повеќе. За да се задоволат барањата на туроператорите од поголемите земји од Европа и светот се потребни нови хотелски капацитети.  Хотелиерите ги сумираат туристичките остварувања од летната сезона 2018. Задоволни се од резултатите бидејќи расположливите хотелски капацитети во изминатите месеци биле исполнети и до 90 проценти. Во шпицот на сезоната туристите барале и легло повеќе. Крсте Блажески, претседателот на Хотам напоменува дека подолго се во ситуација...

Continue reading

Македонските таеквондисти се вратија со врвни резултати од Талин

Mакедонската Таеквондо ИТФ експедиција се врати со 2 бронзени медали од Европското првенство во Талин, Естонија. Нашите борци предводени од врвниот тренер Маријанчо Лазарески успеаа да се искачат на Европскиот пиедестал во овој спорт, но и достојно да ја претстават нашата држава. Македонските таеквондисти повторно се закитија со медали постигнувајќи врвни резултати на Европското првенство во Талин, Естонија. Тие од таму се вратија со два бронзени медали. Во една голема конкуренција од 1200 натпреварувачи од 33 земји од Европа, нашите таеквондисти се изборија за медал кој иако е бронзен свети...

Continue reading

Врвни резултати постигнаа младите танчери од „Соната“

Забележителен настап на охриѓанецот Маркус Голев Мабуа на најголемиот танцов натпревар во Европа. Тој го освои првото место во категоријата хип хоп соло кидс. „Ние сме посебни од другите и по стилот и по начинот на играњењто, забележува младиот кореограф Владимир, кој заедно со Михаил, направија одличен микс на песни кои на Маркус му го обезбедија пиедесталот на меѓународниот танцов натпревар во Европа. Прекрасниот хип- хоп перформанс на десетгодишниот талентиран танчер Маркус Голев Мабуа, од студиото за танци Соната, му го донесе првото место на меѓународниот танцов натпревар „Dance fest Novi...

Continue reading

Само со добра едукација и заедничка соработка до позитивни резултати во борбата со аутизмот

Само со добра едукација и заедничка соработка до позитивни резултати во борбата со аутизмот. Родителите на децата со аутизам денес и утре имаат можност да се едуцираат за повеќе сегменти од оваа состојба. Бројот на родители на обуките денес беше многу мал што докажува дека аутизмот кај нас сеуште е табу тема. Родителите на деца со аутизам имаат ретка можност да се едуцираат како да се однесуваат со своите најмили кои се во ваква состојба. Во рамки на проектот „Еднаквост и социјална инклузија преку позитивно родителство, дел од Еразмус + програмата на Националната агенција за европски образовни...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top