Мику Нишимото Нојбер настапи на Piano Summer Ohrid

 пијаноМику Нишимото Нојбер настапи  на Piano Summer Ohrid.

ВМРО НП во недела ќе ги промовира кандидатските листи за предвремените парламентарни избори

narodnaВМРО Народна партија во недела ќе ги промовира кандидатите на своите листи за предвремените парламентарни избори. На денешната прес конференција тие воедно потсетија за своите заложби како партија.

300 набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за претстојните „двојни“ избори

nabljuduvacАмбасадорот Герт-Хајнрих Аренс, шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР на престојните претседателски избори во Македонија денеска во Скопје ќе ги претстави улогата и активностите на мисијата.

Универзитетот „Св. Апостол Павле“ се вклучува во научните истражувања против ракот

UINTД-р Драги Кимовски и м-р Атанас Христов, гостуваат на престижниот универзитет „Корнел“ од Њујорк.

Златната рипка Желба „одбра“ градоначалник

akvariumЗлатната рипка Желба го одбра градоначалникот помеѓу двајцата најсериозни кандидати за татко на градот.

Македонскиот млад кошаркар Довјакоски, наскоро во кампот на Џордан

oliver dvojakoskiМакедонскиот кошаркарски талент, Оливер Двојаковски, добил покана да учествува во еден кампот на Мајкл Џордан, кој е еден од најпрестижните кампови за млади кошаркари во светот.

Туристичките агенции од Охрид лути на Локалната

Goce SimonoskiПоследниот саем за туризам кој се одржа во Белград извади на виделина проблем кој подолго време се провлекува.

И ватерполистите на квалификации за ЛОИ во Лондон

vaterpolo mkМакедонската ватерполо репрезентација потврди дека ќе учествува на квалификацискиот турнир во Едмонтон, Канада, за место на Олимписките игри, откако доби покана по откажувањето на селекцијата на Нов Зеланд.

Жените од 24 до 35 години на бесплатен пап преглед

na ginekologЗа еден месец почнува скринингот за рано откривање на рак на грлото на матката. Околу 100.000 припаднички на понежниот пол на возраст од 24 до 35 години ќе добијат покана од матичните гинеколози да отидат на бесплатен преглед.

Во Македонија пристигнуваат полски туроператори и новинари

мкНа покана на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот во соработка со економскиот промотор на Македонија во Полска од денеска до 26 јуни во Македонија ќе престојуваат група влијателни туроператори и новинари.