Categories
Охрид

Политичките партии го искористиле рекламното пано на Охридско лето за поставување на свои рекламни материјали

НУ „Охридско лето“ реагира на злоупотребата на политичките партии кои во изборниот период, за свои лични интереси, го искористиле рекламното пано на Охридско лето за поставување на свои рекламни материјали.

Categories
Сцена & Муабети

Лидерите на двете најголеми политички партии во нашата земја, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна домашна изолација

Лидерите на двете најголеми политички партии во нашата земја, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна домашна изолација, по информацијата која ја доби Министерството за здравство дека еден новинар од телевизиски медиум е позитивен на Ковид-19 вирусот.

Categories
Охрид

Сестринските партии СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ветуваат и не реализираат, обвинија од ГДУ

Со години исти проекти им се ветуваат на граѓаните и од ВМРО ДПМНЕ и од СДСМ но истите не се реализираат, обвинија денеска од Граѓанско демократската унија. Двете сестрински партии за неколку месеци повторно ќе бараат гласови од народот на кој му требаат завршени проекти а не лаги пред избори, кажа денеска на прес конференција портпаролот на ГДУ, Даниел Јорданоски.

Categories
Охрид

Силјановска Давкова: Ќе им се обраќам на граѓаните а не на партии

Ќе дискутирам за реални проблеми без напади врз личноста на противкандидатите и ќе им се обраќам на граѓаните а не на партии, порача денеска од Охрид, на стартот на кампањата Гордана Силјановска Давкова , кандидат за претседател поддржан од  ВМРО ДПМНЕ и коалицијата. 

Categories
Сцена & Муабети

Политичките партии избраа претседател на Комисијата за прашања на избори и именувања

Откако политичките партии се договорија новиот претседател на Комисијата за прашања на избори и именувања да биде од редот на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ на прес конференција во Собранието истакна дека одлучиле да го подржат тој избор за да може да почне Собранието со работа.

Categories
Македонија

ДИК заврши со разгледување на приговорите од политичките партии

Почнa да тече 24-часовниот рок за поднесување тужби до Управниот суд

Categories
Охрид

Локалната ги определи локациите каде политичките партии ќе можат бесплатно да се рекламираат

Партиите од денес можат бесплатно да се рекламираат на паноа кои ги постави локалната. Но, неколку изборни циклуси по ред веќе многу ретко можат да се забележат билборди и плакати од кандидатите за изборите. Битката се пресели на социјалните мрежи. Сепак доколку некои партии се одлучат да се рекламираат на класичниот начин преку лепење пропаганден материјал на паноата од локалната должни се по завршувањето на изборите плакатите сами да си ги отстранат.

Categories
Сцена & Муабети

Започнуваат кампањите на политичките партии

Денеска започнуваат кампањите на партиите за изборите во Македонија на 11 декември. ВМРО ДПМНЕ, традиционално кампањата ќе ја започне со митинг во Охрид.

Categories
Охрид

Рилкоски: Доколку политичките партии играат фер пјеј, ќе имаме фер и демократски избори

Доколку политичките партии играат фер пјеј, ќе имаме фер и демократски избори, вели претседателот на ДИК, Никола Рилкоски. Комисијата веќе работи на отстранување на пропустите во изминатите избирачки процеси. Голема улога во одвивањето на изборите треба да одигра меѓународната заедница, смета Рилкоски.

Categories
Охрид

Охридските политички партии за двојазичните табли во ПИОМ Охрид

dvojazicni tabliПоставувањето на двојазичните табли на македонски и албански јазик пред канцалариите на ПЕ на ПИОМ во Охрид, за локланите партии од опозицискиот блок се флагрантно кршење на законските одредби од Законот за употреба на јазици, додека пак владеачката партија без прецизен став во врска со ова прашање.