Tag: непочитување

Франција го казни Гугл поради непочитување на авторски права за вести

Американскиот технолошки гигант во текот на следните два месеци мора да достави предлози за тоа како ќе ги обесштети новинските агенции и другите медиуми за користење на нивните вести. Доколку не го стори тоа, се соочува со казни до 900.000 евра на ден. Медиумите АПИГ, СЕПМ и АФП го обвинуваат технолошкиот гигант дека не разговарал со нив со добра волја за да се најде заеднички јазик за надоместок за новинарските содржини на интернет, според неодамнешната директива на ЕУ. Случајот сам по себе се фокусира на тоа дали Гугл ги прекршил привремените наредби издадени од антимонополскиот орган, кој...

Continue reading

Затворен угостителски објект во Охрид и кривична пријава, поради непочитување на мерките за спречување на ширење на вирусот

За само неколку дена направени се 3000 инспекциски надзори , информираше претседателката на Инспекциски совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. За само неколку дена направени се 3000 инспекциски надзори , информираше претседателката на Инспекциски совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Претседателката посочи дека, затворени се 5 угостителски објекти во Кичево, Охрид, Тетово и Струмица, а за тие од Охрид и Струмица ќе следат кривични пријави. Исто така, таа истакна дека се утврдени 5 прекршоци за непочитување на замрзнати цени а дополнително се запечатени 3 кафемати во Штип. Најголем дел од правните...

Continue reading

Приведени 37 лица поради непочитување на забраната за движење за време на полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР за периодот (07/08.05) по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 49 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 37 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР за периодот (07/08.05) по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 49 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 37 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни...

Continue reading

Кривични пријави и приведувања за непочитување на полицискиот час

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 21-годишен охриѓанец. Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 21-годишен охриѓанец. Како што информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, лицето на 18.04.2020 година во 17.10 часот било затекнато на булеварот „Туристичка“ и при извршена контрола, полициските службеници констатирале дека нема...

Continue reading

Од денес се казнува непочитување на Уредбата за носење на заштитна опрема

Од денес се казнува непочитување на Уредбата за носење на заштитна опрема. Од денес се казнува непочитување на Уредбата за носење на заштитна опрема. Задолжителното е носење заштитна опрема (маска, марама или шал) на устата и носот, во сите јавни објекти како државни институции, маркети, продавници, банки, пошти, јавен превоз, чекални, здравствени институции и слично. Носењето на заштитна опрема е задолжително и на отворени простори, секогаш кога не може да се одржува минимална дистанца од два метри меѓу граѓаните. Заштитна опрема не е задолжителна за граѓаните кои престојуваат во двор на станбена...

Continue reading

Лишени од слобода 89 лица по однос непочитување на забраната за движење

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (20/21.04) по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 117 лицa не ја почитувале забраната за движење, при што приведени/лишени од слобода се 89 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (20/21.04) по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 117 лицa не ја почитувале забраната за движење, при што приведени/лишени од слобода се 89 лица, а за останатите се...

Continue reading

ВМРО-ДПМНЕ од Oхрид најави соодветна пријава за в.д. градоначалникот Константин Георгиески за непочитување на одредбите од Изборниот законик

Спротивно на законите кандидатот за градоначалник Георгиески продолжува со предизборни активности. За СДСМ и Константин Георгиески законите се мртво слово на хартија и тие не важат, обвинија денес на прес конференција од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Најавија дека ќе поднесат соодветна пријава за непочитување на одредбите од Изборниот законик. Спротивно на законите кандидатот за градоначалник Георгиески продолжува со предизборни активности. За СДСМ и Константин Георгиески законите се мртво слово на хартија и тие не важат, обвинија денес на прес конференција од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ....

Continue reading

Димоски: Најчест прекршок на кружните текови е непочитување на правото на првенство на минување

Најчест прекршок на кружните текови е непочитување на правото на првенство на минување. Тоа го говорат анализите на општинскиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата од Охрид. Исто така на кружните текови не ретко се прават прекршоци за неправилно престројување, недавање првенство и неправилен влез и излез од кружната раскрсница. Не е мал бројот на возачите што не ги познаваат доволно сообраќајните правила и прописи кои се однесуваат на крстосниците со кружен тек на сообраќајот. Општина Охрид последниве години постојано инвестира во изградба на кружни крстосници со цел да се подобри...

Continue reading

zem

Египќаните бараат јавно извинување од Мартин Протуѓер

Ги повикуваме Мартин Протуѓер, како и партијата ВМРО-ДПМНЕ,  да јавно им се извини на сите припадници на заедницата на Египќаните во Македонија, за непочитување на етничката посебност и идентитет. Невладините организации кои се грижат за заштита на идентитетот, човечките и малцинските права на заедницата на Балканските Египќани во Македонија, не се изненадени но се згрозени од лицемерието и не-толеранцијата што се приметува кон припадниците на заедницата на Египќаните, од страна напоедини лица од врвот на ВМРО-ДПМНЕ, кои воедно се и најблиски соработници во кабинетот на актуелниот премиер на...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top