Tag: нафтата

Цената на нафтата продолжува да паѓа

Презаситеноста на пазарите со нафта врши притисок на цените веќе три години Цената на нафтата од видот Брент во средата падна под 45 долари за барел. Ова се случува за прв пат од 15 ноември минатата година. Главен фактор за тоа беше веста дека производството на нафта во САД се зголеми во текот на изминатата недела за 20.000 барели дневно до рекордните во април 2015 година 9.35 милиони барели дневно. Според податоците Брент нафтата се тргуваше за 44,46 долари за барел. До денешниот ден цената на нафтата падна за 20% – ова е најлошиот показател од 1997 година па наваму, забележува агенцијата Ројтерс. Меѓу...

Continue reading

Највисоки цени на нафтата во последните 17 месеци

Растот се должи на намалување на дневното светско производство Цените на нафтата на светските берзи достигнаа вредност која е на највисоко ниво во последниве 17 месеци. Северноморскиот „брент“ минатата недела поскапе за 1,6 отсто, достигнувајќи цена од над 55,20 долари за барел, додека вредноста на американската „лесна“ нафта порасна за 0,8 проценти на речиси 52 долари за барел. Ваквиот раст следи по одлуката на Организацијата на државите извознички на нафта (ОПЕК) за намалување на дневното производство на енергенсот од 1 јануари 2017 година за 1,2 милиони барели. Минатата недела неколку големи...

Continue reading

Цената на нафтата на светскиот пазар потона за повеќе од 4,5%

Нерамнотежата помеѓу побарувачката и потрошувачката ќе продолжи Минатата недела цената на нафтата на светските пазари потона за повеќе од 4,5% а се проценува дека нерамнотежата помеѓу преголемата понуда и слабата побарувачка ќе продолжи повеќе отколку што се очекуваше. На лондонската берза цената за барел минатата недела падна за 4,7%, на 45,77 долари, додека на американскиот пазар барелот поевтини за 6,2%, на 43,03 долари. Инвеститорите минатата недела ги поколебала проценката на Меѓународната агенција за енергија (IEA) за острото успорување на побарувачката која заедно со растот на резервите...

Continue reading

Човекот кој досега ги погоди сите движења на цената на нафтата

Точно ги предвиде, до ден, сите четири тешки падови на цената на нафтата Маркетиншкиот аналитичар Sandy Jadeja за Business Insider го откри следниот пад на цената на нафтата. Тоа не е последица на гледање во кристална топка туку резултат на проучувања на движењето на разни пазарни показатели, од кои може да се предвиди и насоката во која цените најверојатно ќе се движат. Jadeja вели дека треба да се гледа периодично: “Ќе има сезонски ефект на падот на цената, со дури 80% веројатност и тој ќе трае од 2 јули до 18 август. Ова сознание може да биде од корист на таканаречените краткорочни трговци...

Continue reading

Минатата недела забележан е пад на цената на нафтата

На лондонската берза забележан е најголем пад на цената на нафтата Откако во април цената на нафтата направи скок од повеќе од 20%, во првата недела од мај цената на нафтата на светските берзи забележа значителен пад, а најмногу на лондонската берза. На лондонската берза цената за барел минатата недела падна за 6%, на 45,37 долари, што е најголем пад од јануари досега, а на американскиот пазар барелот минатата недела поевтини за 3%, на 44,66 долари. “И понатаму е присутен вишок на понуда во светот, па сеуште постои можност за пад на цената на нафтата. Меѓутоа, пазарот се синхронизира со очекувањата,...

Continue reading

Почетокот на неделата со остар пад на цената на нафтата

Пропадна договорот за замрзнување на нивото на производство Цената на нафтата во понеделникот на меѓународните пазари остро падна откако Саудиска Арабија го предвиде обидот на групата водечки производители во Доха да договорат замрзнување на нивото на производство, а со тоа да го ублажат проблемот со прекумерна понуда. На лондонската берза цената на нафтата за барел падна за 1,25 долари во однос на претходното затворање и изнесуваше 41,85 долари, додека на американскиот пазар со барел нафта се тргуваше по 1,37 долари пониска цена или 38,99 долари по барел. Во неделата во Доха се собраа 18 земји...

Continue reading

Цената на нафтата расте втора седмица по ред

Се очекуваат економските показатели од Кина кои ќе покажат дали цената и понатаму ќе расте Цената на нафтата на светските берзи минатата седмица растеа, втора седмица по ред, бидејќи инвеститорите се надеваат на намалување на производството и зголемување на побарувачката. На лондонската берза цената за барел нафта во петокот изнесуваше 38,72 долари, што е за околу 10% повеќе отколку пред една седмица. На американските берзи минатата седмица заврши со 5,5% повисока цена, односно 34,57 долари. На овој начин продолжи опоравувањето на цената на црното злато откако во февруари падна на најниското...

Continue reading

Цената на нафтата потона под 30 долари за барел

Продолжува трендот на паѓање на цената на нафтата Цената на нафтата на светските пазари минатата недела падна повеќе од 10% и по прв пат по 12 години потона под границата од 30 долари по барел, а можно е и понатаму да паѓа. На лондонската берза цената за барел нафта во петокот изнесуваше 28,94 долари што е 13% помалку отколку пред една недела, а во еден момент достигна цена од 28,82 долари што е најниска цена од февруари 2004 година. На американскиот пазар, пак, цената за барел изнесуваше 29,42 долари, а во еден момент и 29,13 долари, најниска граница од 2003 година наваму. Така, продолжи трендот...

Continue reading

Цената на нафтата своето дно ќе го достигне во првото тромесечие

Нафтените компании и аналитичарите не очекуваат подобрување во 2016 година Додека Иран тврди дека неговото враќање на пазарот нема да влијае на понатамошно паѓање на цената, лидерите на нафтените компании и инвестициските банки прогнозираат дека барелот своето ценовно дно ќе го достигне во првото тромесечие од оваа година. За време на викендот во радиската емисија на BBC гостувал извршниот директор на нафтената компанија BP, Bob Dudley, и тој изјавил дека најниската точка на цената на нафтата би можела да биде во март. “Цените ќе останат ниски подолг период, околу неколку години”, истакнал Dudley....

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top