Tag: медиумите

СЕММ: Од властите треба поддршка за слободата на медиумите, од професијата – одговорност

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод 3ти мај, Светскиот ден на слободата на медиумите, од власта и институциите очекува да покажат сериозна одговорност и посветеност во поддршката на медиумските права и слободи, во насока на креирање поволен амбиент за медиумите во кој што тие ќе дејствуваат без какви било ограничувања и препреки. Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод 3ти мај, Светскиот ден на слободата на медиумите, од власта и институциите очекува да покажат сериозна одговорност и посветеност во поддршката на медиумските права и слободи, во насока...

Continue reading

Медиум Објектив: Штрајк со црн екран поради селективна уредба на Владата за помош на медиумите

Со прекин на програмата регионалните и локални телевизии, кои емитуваат програма преку оператори на електронска комуникациска мрежа ќе штрајкуваат поради нееднаков третман од страна на Владата кон радиодифузерите. Штрајкот ќе трае се додека владата не донесе нова уредба за неселективна помош и поддршка на сите радиодифузери во услови на криза од Ковид 19, велат од  Здружението Медиум Објектив. Регионалните и локални телевизии, кои емитуваат програма преку оператори на електронска комуникациска мрежа, членки на Здружението Медиум Објектив со црн екран ќе го изразат своето  незадоволство од oдлуката...

Continue reading

Земјотресите, медиумите, социјалните мрежи и паниката

Несоодветни фотографии од урнатини, распукани патишта, непроверени па дури и лажни информации, страотни предвидувања за силни потреси, а се тоа  во врска серијата земјотреси кои го погодија Охрид, предизвикаа осуда, лавина коментари и остра реакција од граѓаните на социјалните мрежи.  Но не и од  институциите . Охрид деновиве најдобро ја почуствува „битката за насловната страница“, односно за „кликови“ или „отворања“ кај интернет медиумите . Серијата земјотреси кои изминатиов месец и половина го зафатија регионов, извесни електронски медиуми буквално ја злоупотребија, само за да бидат први во...

Continue reading

Трамп продолжува со жестоки напади кон медиумите

Лажни медиуми (@nytimes @NBCNews @ABC @CBS @CNN) не се мои непријатели Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот ги заостри нападите на медиумите наекувајќи ги на Твитер големите телевизиски мрежи и весникот New York Times “непријатели на Америка”. Набрзо по доаѓањето во Флорида, каде трет викенд по ред доаѓа во луксузната резиденција Mar-a-Lago, претседателот повторно се сврте против медиумите. Лажни медиуми (@nytimes @NBCNews @ABC @CBS @CNN) не се мои непријатели, тие се непријатели на американскиот народ, напиша Трамп. Поранешната објава на Твитер во која ги прозиваше...

Continue reading

Македонија, медиумите и парите

Македонија се најде на четвртото место на скалилото за присуство на клиентелизам во медиумите во регионот, покажуваат резултатите од второто емпириско мерење на Индексот на клиентелизам во медиумите во Македонија, спроведено и во Романија, во Босна и Херцеговина, во Хрватска, во Србија и во Црна Гора, пренесува „Макфакс“. Македонија се најде на четвртото место на скалилото за присуство на клиентелизам во медиумите во регионот, покажуваат резултатите од второто емпириско мерење на Индексот на клиентелизам во медиумите во Македонија, спроведено и во Романија, во Босна и Херцеговина, во Хрватска,...

Continue reading

Одржана работилница на тема „Полицијата и медиумите јакнење на меѓусебната доверба“

Одржана работилница  на тема   „Полицијата и медиумите јакнење на меѓусебната доверба“. „Полицијата и медиумите јакнење на меѓусебната доверба“ беше темата на првата работилница од ваков вид во регионот.  На заедничка маса седнаа и разговараа на оваа тема  претставници од  медиумите и локалната полиција. „Направивме медиумска презентација на полициската работа. Зошто е потребно да се работи поинтезивно на транспарентност, зошто е потребно новинарите да ги почитуваат полициските правила и процедури на терен  и зошто е потребно полициските службеници да ги запознаат активностите на новинарите...

Continue reading

медиуми

Ќе биде ли предлoг-зaкoнoт зa реформа вo медиумите, сопка за изборите?

Прaтениците не гo усвoијa предлoг-зaкoнoт зa реформа вo медиумите, кoј нa предлoг нa Здружението на новинари и на Синдикатот на новинари и медиумски работници гo предлoжи СДСМ. Прaтениците не гo усвoијa предлoг-зaкoнoт зa реформа вo медиумите, кoј нa предлoг нa Здружението на новинари и на Синдикатот на новинари и медиумски работници гo предлoжи СДСМ. Овој предлог-закон беше направен според предлозите на посредникот Питер Ванхауте. Предлог-решението предвидуваше реформи во програмскиот совет на МРТ и во советот на Агенцијата за медиуми, како и целосно финасирање на МРТ од државниот буџет. Реформата...

Continue reading

mediumi

Договорот за медиумите, пропадна, се чека оценката

Партиските преговори за медиумските реформи завршија без договор. Партиските преговори за медиумските реформи завршија без договор. Ова го изјави синоќа белгискиот експерт Питер Ванхауте пред Клубот на пратениците каде два дена се одржуваа интензивни преговори.На новинарско прашање кој ја сноси одговрноста за неуспехот на преговорите Ванхауте рече дека сите претставници на политичките партии се подеднакво одговрни. Утре нема да има преговори за реформите во медиумите, туку се очекува да биде објавена оценката на ЕУ и САД за подготвеноста на замјата за организирање на избори. Главно копјата...

Continue reading

медиуми

Договорот за медиумите голема „сопка“

Претставниците на четирите политички партии, потписници на договорот од Пржино и вчера не успеаја да ги усогласат предлозите за реформите во медиумите. Претставниците на четирите политички партии, потписници на договорот од Пржино и вчера не успеаја да ги усогласат предлозите за реформите во медиумите. На вчерашната средба во Клубот на пратениците во Скопје присуствуваа и амбасадорите на САД и на ЕУ Џес Бејли и Аиво Орав. Рокот за договор за медиумите одамна е пробиен. Ванхауте вчера пред почетокот на средбата изјави дека не е голем оптимист, но дека се надева на напредок. По завршувањето на...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top