Tag: Мартин

Сите за Мартин!

На 23 годишниот Мартин од Струга потребна му е помош од сите хумани луѓе. Поради повреда на рбетниот мозок, на Мартин потребно му е лекување со матични клетки во Русија, третман кој трае две години, на секои три месеци. На 23 годишниот Мартин од Струга потребна му е помош од сите хумани луѓе. Поради повреда на рбетниот мозок, на Мартин потребно му е лекување со матични клетки во Русија, третман кој трае две години, на секои три месеци. Станува збор за терапија со матични клетки, за чиешто успешно спроведување се потребни 150.000 евра, кои треба да се соберат во најкраток можен рок со цел Мартин...

Continue reading

Промовиран првиот видео спот на талентираниот охридски музичар Мартин Милески

Промовиран видео спотот за инструменталната преработка на нашиот млад музичар Мартин Милески на познатата „Кој да ми запее“ на Каролина Гочева. Промовирано видеото за одличната инструментална преработка на охриѓанецот Мартин Милески на нумерата „Кој да ми запее“ од нашата позната музичка дама, Каролина Гочева . Милески кој на охридската јавност и е познат по неговите преработки на бројни светски хитови пред се од рок музиката, денес го промовираше своето прво професионално изработено видео пред охриѓани. Видео спотот е изработен во соработка со Николче Мицески и Весна Малинова. „Видеото беше...

Continue reading

zem

Египќаните бараат јавно извинување од Мартин Протуѓер

Ги повикуваме Мартин Протуѓер, како и партијата ВМРО-ДПМНЕ,  да јавно им се извини на сите припадници на заедницата на Египќаните во Македонија, за непочитување на етничката посебност и идентитет. Невладините организации кои се грижат за заштита на идентитетот, човечките и малцинските права на заедницата на Балканските Египќани во Македонија, не се изненадени но се згрозени од лицемерието и не-толеранцијата што се приметува кон припадниците на заедницата на Египќаните, од страна напоедини лица од врвот на ВМРО-ДПМНЕ, кои воедно се и најблиски соработници во кабинетот на актуелниот премиер на...

Continue reading

Студенчишко блато дел од бомбата на СДСМ

И студенчишкото блато кое е посебно актуелно во охридската јавност дел од денешната бомба на СДСМ. Ќе слушнете зошто градската власт на Никола Бакрачески не е заинтересирана за заштита на студенчишкото блато. Зошто е драстично намален појасот од блатото кој треба да е строго заштитен и како се игнорира природното наследство за сметка на лични интереси, кажа претседателот на охридските социјалдемократи Томислав Тунтев. И студенчишкото блато кое е посебно актуелно во охридската јавност дел од денешната бомба на СДСМ. Ќе слушнете зошто градската власт на Никола Бакрачески не е заинтересирана за...

Continue reading

SDSM Bomba

21 бомба на СДСМ: параполиција во Охрид за локалните избори

СДСМ на прес конференција што се одржа во хотелот „Ривиера“ во Охрид ја објави 21вата таканаречена политичка бомба од проектот на опозицијата Вистината за Македонија.Најголем дел од нелегално прислушуваните разговори кои беа објавени се однесуваат на локалните избори 2013. Разговорите ги презентираше претседателот на охридските социјал демократи, Томислав Тунтев.  Граѓаните на Охрид се приклучуваат на борбата за враќање на слободата, демократијата, и правдата во Македонија. Од градот бисер на балканот јавноста ќе слушне за манипулациите со вистината, и злоупотребата на медиумите од страна на...

Continue reading

Документарец на Мартин Скорсезе ставен во фиока на неодредено време

Филм кој поранешниот американски претседател не го одобрува Документарниот филм на режисерот Мартин Скорсезе кој го работеше за HBO TV за поранешниот, 42-ри по ред, американски претседател Бил Клинтон е ставен во фиока на неодредено време поради недоразбирања “околу контролата на филмот”, пренесуваат медиумите. Како што наведува New York Times, проектот кој беше најавен во 2012 година е откажан поради тоа што Клинтон барал повеќе контрола над прашањата за интервјуата, како и над финалниот производ, но неговиот портпарол одговорил дека тоа тврдење е неточно. Кабловската телевизија HBO, на која...

Continue reading

Што покажува должината на прстите за вас

Дали вашиот домал прст е подолг од показалецот? Дали вашиот домал прст е подолг од показалецот? Ако е. Голема е веројатноста дека имате висок коефициент на интелегенција, ниско ниво на ризик за срцев удар, поголеми шанси на финансиски план, атлетски способности, па дури и подолг пенис. Освен ова, имате и помал ризик од добивање на рак на простата. Научниците тоа го нарекуваат „однос на прстите“. Новата студија спроведена на универзитетот во Флорида дефинитивно потврдила дека колку ви е подолг домалиот прст од показалецот толку повеќе сте биле изложени на тестостерон уште во мајчината утроба. –...

Continue reading

JuanMartin Del Potro

Крај на кариерата на Дел Потро?

Според пишувањето на разни медиуми, кариерата на Хуан Мартин Дел Потро е под знак прашалник поради проблемите со зглобот. Според пишувањето на разни медиуми, кариерата на Хуан Мартин Дел Потро е под знак прашалник поради проблемите со зглобот. Тој после долгиот медицински тајм аут мораше да го предаде натпреварот против Сомедев Деверман во Дубаи после тај брејкот во првиот сет. Дел Потро во текот на целата своја кариера се мачи со зглобовите, што можеби е и најлоша повреда за еден тенисер. “Не е баш позитивно за мојата иднина. Ќе направам се што ќе ми каже мојот доктор и ќе морам да бидам пред...

Continue reading

Тригодишно девојче со IQ поголемо од 160

Сама научила шпански јазик Тригодишно девојче е примено во Менса, ексклузивен клуб на генијалци, затоа што нејзиниот IQ изнесува повеќе од 160. Американката Алексис Мартин од Квин Крик е најмладиот член на Менса, а како што известува телевизиската станица во Феникс, со три години чита како учениците од 5-то одделение, сама научила шпански јазик, користејќи го ајпадот од своите родители, а резултатите од стандардниот тест на интелегенција ја сместуваат во горните 2% од општата популација. Нејзиниот татко Јан Мартин за АБЦ15 рекол дека ја приметиле Алексис дека е поинаква кога имала само една...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top