Tag: концерт

Концерт на јапонско-хрватскиот уметник Томохиро Адачи во Охрид

Во организација на Националната установа „Охридско лето“, в сабота, на 14 септември, во црквата „Света Софија“ во Охрид, со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи. Во организација на Националната установа „Охридско лето“, в сабота, на 14 септември, во црквата „Света Софија“ во Охрид, со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи. Томохиро Адачи дипломира на Академијата за музичка уметност на Универзитетот во Загреб, Хрватска, во 2007 година. Иако е млад уметник, зад него стои богата интернационална кариера во Европа,...

Continue reading

Концерт флејта пијано на програмата на „Охридско лето“

Вечерва фестивалската публика ќе има можност да ужива во звуците на пијаното и флејтата, во 21 часот во црквата Св. Софија. Истакнатите музички уметнички од Албанија, Јонела Големи и Мерита Реџа Тершана на публиката ќе им приредат вистинско музичко доживување. Вечерва фестивалската публика ќе има можност да ужива во звуците на пијаното и флејтата, во 21 часот во црквата Св. Софија. Истакнатите музички уметнички од Албанија, Јонела Големи и Мерита Реџа Тершана на публиката ќе им приредат вистинско музичко доживување. Јонела Големи дипломирала на отсекот за флејта на Универзитетот во Тирана, по...

Continue reading

„Охридско лето“ вечерва носи концерт на квартетот гитари „Аигета“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на квартетот гитари „Аигета“ од Монте Карло. Во црквата „Света Софија“, во стандардниот фестивалски термин од 21 часот ќе настапат Франсоа Соњи, Александер Дел Фа, Филип Лоли и Оливије Фаутрат. Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на квартетот гитари „Аигета“ од Монте Карло. Во црквата „Света Софија“, во стандардниот фестивалски термин од 21 часот ќе настапат Франсоа Соњи, Александер Дел Фа, Филип Лоли и Оливије Фаутрат. Гитарскиот квартет „Аигета“ е основан во 1979 година...

Continue reading

КОНЦЕРТ НА КАМЕРЕН ОРКЕСТАР НА МММ “САША НИКОЛОВСКИ ЃУМАР”

Вечерва на програмата на фестивалот „Охридско лето“, концерт на камерниот оркестар на Музичка младина на Македонија, Саша Николовски Ѓумар, под диригентската палка на Олег Кондартенко. Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија постои повеќе од 32 години и е основан како прв сегмент на Летниот музички камп на МММ во Охрид во 1986 година. Овој ансамбл е прв и единствен од ваков вид на просторите на Југоисточна Европа и е составен од студенти на ФМУ- Скопје, но и гости музичари од други земји. Повеќе од 350 млади музичари биле дел од овој уникатен состав кој низ годините се наметна...

Continue reading

Концерт за виолончело и пијано на „Охридско лето“

Концерт за виолончело и пијано на „Охридско лето“ , вечерва на програмата на фестивалот „Охридско лето“. Руските уметници, виолончелистот Денис Шаповалов и пијанистот Александар Вершинин вечерва во 21 часот во црквата „Света Софија“ најавуваат вистинско музичко доживување. Концерт за виолончело и пијано на „Охридско лето“ , вечерва на програмата на фестивалот „Охридско лето“. Руските уметници, виолончелистот Денис Шаповалов и пијанистот Александар Вершинин вечерва во 21 часот во црквата „Света Софија“ најавуваат вистинско музичко доживување. Она што го издвојува Шаповалов од останатите надарени...

Continue reading

Стефан Миленковиќ денес во рамките на „Охридско лето“ ќе одржи концерт во „Света Софија“

Познатиот виолинист Стефан Миленковиќ денес во рамките на „Охридско лето“ ќе одржи  концерт во „Света Софија“  заедно со неговиот колега, пијанистот Владимир Милошевиќ. Тој е среќен што е повторно во Охрид за кој го врзуваат спомени уште од детските денови. Стефан Миленковиќ во Србија ги носи титулите за Уметник на векот, Најхумана личност, Личност на годината и е еден од најпознатите уметници кој гради кариера на сцените во светот. Охрид го чуствувам за мој. Со Охрид ме врзуваат спомени уште од детството, тоа е нешто повеќе од самите мои концерти, од самиот фестивал, тоа е практично дел од...

Continue reading

Две изложби и концерт на камерна музика вечерва на „Охридско лето“

Вечерва во рамки на програмата на фестивалот Охридско лето, на неколку локации низ Охрид со почеток во 20 часот ќе биде поставена Јубилејна изложба посветена на 30 години од творештвото во Охрид на академскиот сликар Стефан Хаџи-Николов – Масло на платно. Во 19 часот пак, во центарот за култура „Григор Прличев“, Амбасадата на Народна република Кина во Македонија, организира изложба на фотографии на која учествуваат сите граѓани кои ја имаат посетено Н. Р. Кина. Фестивалската вечер продолжува во катедралната црква Св. Софија во 21 часот со коцерт на квартетот „Асасело“. Две изложби и концерт...

Continue reading

Продолжува музичката програма на „Охридско лето“, гала концерт на Националната опера и балет

Националната опера и балет и оваа година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со Гала оперски концерт на вечер со почеток во 21 часот, во катедралната црква Св. Софија. Националната опера и балет и оваа година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со Гала оперски концерт на вечер со почеток во 21 часот, во катедралната црква Св. Софија. Настапуваат солистите на Националната опера и балет: Весна Ѓиновска Илкова, Борис Трајанов, Благој Нацоски, Наде Талевска, Ирена Кавкалевска, оркестарот на НОБ под диригентска палка на Бисера...

Continue reading

Светската виолинистка Ванеса Меј со спектакуларен концерт го отвора 59-тото „Охридско лето“

Педесет и деветтото издание на фествалот „Охридско лето“  ќе биде отворено вечерва, на 12 јули, со спектакуларен концерт на светски популарната виолинистка Ванеса Меј што ќе се одржи на Антички театар во Охрид со почеток во 21 часот. Педесет и деветтото издание на фествалот „Охридско лето“ ќе биде отворено вечерва, на 12 јули, со спектакуларен концерт на светски популарната виолинистка Ванеса Меј што ќе се одржи на Антички театар во Охрид со почеток во 21 часот. Мегапопуларната Ванеса Меј ќе приреди неповторливо доживување за љубителите на уметноста за кое, се бара карта повеќе. Ванеса Меј е...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top