Tag: кого

Приведен охриѓанец кај кого е пронајден кокаин

На 30.11.2020 година, при претрес извршен во домот на Ф.Д.(37) во Охрид, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога при СВР Охрид, пронајдоа и одзедоа кокаин. На 30.11.2020 година, при претрес извршен во домот на Ф.Д.(37) во Охрид, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога при СВР Охрид, пронајдоа и одзедоа кокаин. Тој е приведен и против него ќе биде поднесена кривична прјава.

Continue reading

Пациентот на кого му беше трансплантирано срце во добра состојба

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше трансплантирано срце. Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше трансплантирано срце. „Утрово го посетив Иван, тој е буден и се чуствува добро. Изрази огромна благодарност до семејството Диневи, докторите и целата јавност за поддршката која ја добива. По успешната операција следува најважниот период од неговото закрепнување, периодот во кој телото на Иван треба да го прифати...

Continue reading

Нема податоци колкав е бројот и против кого се води постапка за загдување на животната средина

 Засега само случајот со велешка Топилница е  познат процес  добиен во полза на  јавноста. Од граѓанското здружение Флоразон кажувaaт дека таква анализа се работи и се очекува да биде објавена до крајот на оваа година.    Македонските граѓани живеат во нездрава еколошка средина. Јавноста  е секојдневно бомбардирана со податоци за  аерозагдувањето, загадувањето на водата и почвата. Евегенија Крстевска, адвокат и докторант од областа на правото на води при Филозофскиот факултет, тврди дека во земјава недостасуваат точни податоци колкав е бројот на претставки кои граѓаните и НВО ги покренале против...

Continue reading

svr

Кривична за охриѓанец кај кого е пронајден Амфетамин

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.М. (61) од Охрид. Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.М. (61) од Охрид. По претходно обезбедена наредба извршен е претрес во неговиот дом, при што во пластичен сад, пронајдени се две најлонски паковки со прашкаста материја....

Continue reading

Внимание за корисниците на Gmail

Електронската пошта на Gmail можe да отидe на погрешнa адресa Ако во последно време сте праќале електронска пошта од  Gmail на Google, би било добро да поверите дали тие пораки отишле на вистинските адреси или сте ги пратиле на погрешни лица. Имено, откако на Twitter некои корисници се пожалиле дека електронската пошта на Gmail отишла кај погрешни лица, од Google потврдиле дека имаат проблем со автоматските предлози на e-mail адресите во контакти и поради тоа корисниците на Gmail ги пратиле пораките на погрешни лица. Проблемот се наоѓа во предлозите на Google кој ги дава при праќање на поштата...

Continue reading

pishtoldzija

Притвор за охридски „револвераш“

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело “Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или  распрскувачки материи” СВР Охрид поднесе кривична пријава против 47- годишен охриѓанец,  на кого од страна на судија во претходна постапка, одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена. Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело “Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или  распрскувачки материи” СВР Охрид поднесе кривична пријава против 47- годишен охриѓанец,  на кого од страна на судија во претходна постапка, одредена му е мерка притвор во...

Continue reading

Dimce dimoski

In memoriam Димче Димоски

Денес на 79 годишна возраст почина Димче Димоски, кого повзорасната генерација охриѓани го паметат како киноапаратер во киното „Охридско езеро“ и подоцна во центарот за култура „Григор Прличев“. Денес на 79 годишна возраст почина Димче Димоски, кого повзорасната генерација охриѓани го паметат како киноапаратер во киното „Охридско езеро“ и подоцна во центарот за култура „Григор Прличев“. Димче Димоски целиот свој работен век го помина како киноапаратер низ чии раце поминаа километри филмска лента, грижејќи се кино проекциите да поминат во најдобар ред. Иако неговото работно место беше далеку...

Continue reading

sdsm za otcet

СДСМ:Скандалозна е одлуката паркинзите повторно да се дадат под концесија

Најголемите противници за издавање на паркинзите под концесија, сега истото им го предлагаат на градските избраници, реагира на денешната прес конференција на ОО на СДСМ. Тие што со години наназад беа најголемите, најгласните и најревносните противници на издавањето на јавните паркинг простори во градот под закуп или концесија со Јавно приватно партнерство, сега тоа истото им го предлагаат на народните избраници во општинскиот совет, велат од ОО на СДСМ.  Портпаролот Александар Кузески кажа дека допрва охриѓани ќе бидат принудени да плаќаат огромни судски оштети поради со сила раскинатите и...

Continue reading

Конечно задоволна

Младите мажи се минато Најпознатата “очајна домаќинка” Ева Лонгорија по разводот од кошаркарот Тони Паркер воглавно излегуваше со помлади мажи. Сега, како што кажува, младите мажи не и претставуваат никаков предизвик. Триесетиосум годишната актерка Ева после разводот со седум години помладиот кошаркар, излегуваше со Марко Санчез, Едуардо Круз и Ернест Аргуело. Како што кажува сама, тоа го правела за да си докаже себеси а и на својот екс маж дека може да го има било кое момче. “Сакав себеси и на бившиот сопруг да му покажам дека можам да го имам кого посакам. Помладите мажи секогаш ми биле предизвик”,...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top