Ознака: избори

ИНТЕГРА избори 2021

ИНТЕГРА ќе учествува во 30 општини на локалните избори

Post Views: 0 ИНТЕГРА на фејсбук објави дека ќе учествува во 30 општини од кои со 27 свои листи и 3 пилот модели со поддршка, доминантно во општини со над 10.000 жители. Со кандидати за градоначалници (свои кандидати, независни кандидирани од ИНТЕГРА и пилот поддршка на независни и кандидати од други партии/коалиции) учествуваме во 15 општини. Советнички листи на ИНТЕГРА: 1. Скопје 2. Аеродром 3. Кисела вода 4. Карпош 5. Ѓорче Петров 6. Бутел 7. Газибаба 8. Крива паланка 9. Ранковце 10. Куманово 11. Старо нагоричане 12. Берово 13. Делчево (спорна листа) 14. Штип 15. Велес 16....

Continue reading

ИНТЕГРА со решение за превирањата околу датумот за локални избори

Post Views: 0 ИНТЕГРА, Македонска конзервативна партија објави решение за превирањата околу датумот за локалните избори и предложените измени на Законот.1. ОДЛОЖУВАЊЕ НА ПОПИСОТ за 6 месеци, рисет на методологијата и избор на НОВ СОФТВЕР од доверба.2. ДОЛЕН ПРАГ НЕ СМЕЕ ДА ИМА, на Македонија не и е потребна дополнителна заштита на монополската позиција на СДС*, ДП*НЕ и ДУИ.Потребно е УКИНУВАЊЕ НА МОНОПОЛСКАТА ПОЗИЦИЈА на овие партии со измена во ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА БЕЗ ДОЛЕН ПРАГ.Без ова, системот ќе остане киднапиран од црно-белата чума, а со тоа ќе останат...

Continue reading

Талат Џафери денеска ќе ги распише локалните избори

Post Views: 0 Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска треба да ги распише локалните избори, кои ќе се одржат на 17-ти октомври годинава. Иако кампањата почнува три недели пред денот на изборите, партиите веќе се активни на терен и најавуваат изборни коалиции и комбинаторики. Во Охрид и овој изборен циклус докторска трка за градоначалник. СДСМ излегува со актуелниот градоначалник д-р Константин Георгиески како кандидат, додека од ВМРО-ДПМНЕ го кандидираа д-р Кирил Пецаков. Дел од партите веќе најавија соработки за претстојните локални избори. СДСМ...

Continue reading

Партиите се договорија, избори на 15 јули

Post Views: 0 Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес-конференција истакна дека со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес се договориле датумот за предвремените парламентарни избори да биде 15 јули.Тој додаде дека очекува Мицкоски јавно да излезе и да потврди дека прифаќа избори на 15 јули. „Одговорност е да направиш се, да обезбедиш институции кои нормално ќе функционираат. Ни треба активно собрание, ни треба целосно функционална политичка влада, пред се на граѓаните, а потоа и на власта и опозицијата. Само на тој начин есента ќе ја дочекаме спремни. Поголема...

Continue reading

На полноќ истекува рокот за поднесување на кандидатските листи за Локалните избори

Post Views: 0 До општинските изборни комисии (ОИК) од пред неколку дена групи избирачи и партиите почнаа да ги доставуваат кандидатските листи, иако голем дел од лицата за кои граѓаните ќе се изјаснуваат се веќе објавени. ОИК во рок од 48 часа од приемот на листата на кандидати утврдува дали таа е поднесена во соодветниот рок и дали е составена во согласност со одредбите на Изборниот законик. Поднесувачите на листите на кандидати имаат рок од 48 часа да ги отстранат неправилностите, а ОИК ги потврдува со решение. Листите што ќе бидат поднесени по истекот на рокот и доколку...

Continue reading

spomenik

Студентите избираат нов лидер

Post Views: 0 Нов претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ се избира денеска меѓу единствените двајца кандидати Иван Живковски и Иван Саздовски. Кандидатите за нов студентски лидер минатата недела потпишаа  Декларација за фер избори, апелирајќи гласањето да биде демократско и да не се повторат изборните инциденти од изборите пред две години.И двајцата кандидати промовирајќи ги своите изборни програми, порачаа дека ќе се залагаат за реновирање на студентски домови, изградба на нов студентски центар, подобрување на исхраната во студентските...

Continue reading

zname

Струшкиот огранок на СДСМ ги започна подготовките за претстојните избори

Post Views: 0 Опозиционата СДСМ од Струга потајно се подготвува за претстојните локлни избори. Во јавноста веќе се шпекулира кои имиња ќе се најдат на листата за потенцијални кандидати за прв човек на градот. Моментално во јавноста се спомнуваат имињата на четири партиски членови на СДСМ. Очекувано е името на првиот човек на струшкиот огранок на партијата Александар Попоски, покрај него се шпекулира дека можен кандидат ќе бидат двајцата советници  од оваа партија, Илија Мацески и слободан Маркоски,  како и Даме Ложанскоски, секретар на струшкиот огранок. На идеата на ВМРО...

Continue reading

parlamentarni izbori

Струшките политичари „се заколнаа“ на фер и демократски избори

Post Views: 0 Претстојните локални и претседателски избори во Струга да се одржат во мирна и фер атмосфера. Дека тоа може да се  реализира покажаа последните предвремени избори. Струга важеше за град каде немаше инцидент со кој би се попречил изборниот процес. Тоа ќе се  потврди и   на следните избори само доколку политичките субјекти заеднички делуваат. „За тоа пред се треба максимално да се ангажира  владеачката Врмот Дпмне, а не да трошат пари за кампањи и рекламни спотов. Има каѓацитет и за реализирање на фер избори и тоа СДСМ го докажа“- истакна Даме Ложанскоски. „Тука...

Continue reading

zname VMRO

Вмро-Дпмне од Струга неуморно се подготвува за престојните парламентарни избори

Post Views: 0 Во тек е анкетирање за потенцијални кандидати за градоначалник. Ќе се бара лице во кое имаат доверба сите македонци. Само на тој начин  во Струга ќе се постави градоначалник македонец, сметаат од партијата. По победата на парламентарните избори, Вмро Дпмне во Струга со полна пареа работи за претстојните локални. Општинскиот огранок на партијата веќе подолг период интензивно ја подготвува предизборната кампања. Во јавоста веќе кружат имиња на потенцијални кандидат за градоначалник на Струга од оваа партија. Неофицијално се споменуваат  имињата на Атанас Миладинов,...

Continue reading

Локални избори на 15-ти октомври

Post Views: 0 Собранието на Република Македонија ги усвои измените на Изборниот законик со кои е предвидено локалните избори за градоначалници и за советници ќе се одржат на 15-ти октомври. Измените предвидуваат и продолжување на мандатите на досегашните градоначалници и на советниците до одржувањето на наредните локални избори. На овој начин се реши правниот вакуум, но и дилемата која ги мачеше засегнатите охриѓани, како ќе добијат дозволи за поставување урбана опрема, како да се продолжат договорите на концесионерите на плажите, како ќе функционираат угостителите и уште...

Continue reading

Избори во Северна Кореја, излезност до 14 часот 91%

Post Views: 0 Гласањето за избор на претставници на Врховнато народно собрание се одвива според планот, објавила севернокорејската агенција KCNA, додавајќи дека одзивот до 14 часот по локално време изнесува 91%, пренесува агенцијата AFP. Освен тоа што граѓаните физички ќе гласаат, во овие избори нема ништо демократско бидејќи во секоја од 687 изборни единици има само по еден кандидат., наведува AFP. Како и неговиот татко пред него, Ким ЈонгИл е кандидат во единицата со број 111, во планинскиот реон Паект. Севернокорејците на таа планина и припишуваат боговски статус, бидејќи...

Continue reading

Evroparlament

Советот на Европа треба да го разгледува извештајот за претседателските избори

Post Views: 0 Советот на Европа треба да го разгледува извештајот за претседателските избори во Македонија во рамки на редовната сесија на Парламентарното собрание во Стразбур, што почнува денеска. Свое обраќање на редовната сесија што ќе трае до 30. април, се очекува да имаат претседателот на Финска, Тарја Халонен, како и премиерот на Шпанија, Хозе Луис Родригез Запатеро. На сесијата ќе се разгледуваат и повеќе актуелни теми како хуманитарните последици од војната меѓу Грузија и Русија, состојбата со бранителите на човековите права во земјите-членки на Советот на Европа,...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top