Tag: збор

Унеско:Никогаш не станало збор Охрид да биде избришан од листата на Унеско

Унеско:Никогаш не станало збор Охрид да биде избришан од листата на Унеско. Мониторинг мисијата на Унеско денес беше во посета на Плаошник и на Антички театар. Претходно претставниците од седиштето на Унеско се сретна со директорката на Завод и Музеј. Ања Сидоренко од претставништвото на Унеско кажа дека никогаш не станало збор за тоа Охрид да биде избришан од листата на Унеско на заштитено природно и културно светско наследство. Сидоренко за денешната посета во регионот истакна дека е техничка со која ги проверуваат состојбите на објектите врз кои се врши конзервација, а се дел од културното...

Continue reading

senko

Македонскиот филм „Збор“ на кино репертоарот во Охрид

Охридските љубители на филмската уметност на 9-ти, 10-ти и 11-ти декември 2015 година, во Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид ќе имаат можност да го погледнат филмот „Збор” од режисерот Слободан Деспотовски. Охридските љубители на филмската уметност на 9-ти, 10-ти и 11-ти декември 2015 година, во Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид ќе имаат можност да го погледнат филмот „Збор” од режисерот Слободан Деспотовски. Филмот е реализиран од страна на „СД Продукција“ со поддршка на Агенцијата за филм на Република Македонија и МРТ. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Сенко...

Continue reading

Nokia се враќа на пазарот на паметни телефони?

Станува збор за оперативен систем од “третиот свет” Откако Nokia го продаде својот оддел за паметни телефони на Microsoft, беше сосема јасно дека компанијата засекогаш се откажа од својата ориентација спрема пазарот на паметни телефони, но најверојатно не е така. Компанијата неодамна го претстави својот N1 таблет во Кина, а спрема пишувањето на Recode, наводно во компанијата работат и на новата серија на паметни телефони која би требало да биде отворена следната година. Моментално може само да се нагаѓа за каков оперативен систем се работи, но веројатно станува збор за оперативен систем од “третиот...

Continue reading

Автобусот на Фенербахче нападнат со огнено оружје

Ранет возачот кој ги превезувал фудбалерите на Фенербахче Во нападот со огнено оружје е ранет возачот кој ги превезувал играчите на Фенербахче, јавува BBC. Ранетиот возач е одведен во болница, а спрема првичните информации не неастрадал ниту еден играч од екипата на Фенербахче која се враќала од гостувањето кај Ризеспор. Генералниот секретар на Фенербахче, Mahmut Uslu рекол дека овој напад е “голема грешка”. “Ние дојдовме за спорт, дојдовме да играме фудбал”, рекол Uslu. Гувернерот на Трабзон го потврдил нападот со огнено оружје на автобусот. “Спрема најновите податоци се чини дека станува збор...

Continue reading

студенчишко блато

Од МЗ Рача ја поздравуваат иницијативата за урбанизација на „Студенчишта“

„Во врска со денешното јавно излагање  за   Генералниот урбанистички план за У З. 17.1- Студенчишко блато, сакаме да ја информираме јавноста дека сопствениците на земјиштето во У З 17.1 и Месната Заедница од Рача  се согласуваат и ја поздравуваат иницијативата за урбанизација на овај дел од Охрид.“ „Jа информираме јавноста дека сопствениците на земјиштето во У З 17.1 и Месната Заедница од Рача  се согласуваат и ја поздравуваат иницијативата за урбанизација на овај дел од Охрид.“Јавно  искажеме поддршка и согласноста  за урбанизација на нашите приватни имоти затоа што никој нема право да ни го...

Continue reading

пловење

Охридското езеро интересно за наутичарите

Охридското езеро интересно за наутичарите. Охридското езеро е во врвот на дестинациите за развој на наутичкиот туризам.  Нашата акавторија е огромна кога станува збор за езерата , вели капетаноит  Горан Устијаноски  кој ги претстави сите предности на нашето езеро на Саемот за наутика во Белград. Потенцијалите се огромни кога станува збор за пловењето, едрењето и едриличарските спортови, напоменува Устијаноски. Додав дека езерото со своите карактеристики предизвикало голем интерес кај наутичарите во Белград. „ Апсолутно ако  гледате и направите споредба со другите езера во светот Охридското езеро...

Continue reading

Потекло на имињата на најпопуларните компании

Името на компанијата е посебно важно во технолошките компании Името на компанијата е важно помеѓу технолошките компании бидејќи името сугерира колку е компанијата креативна и заинтересирана со името да ја покаже својата идеја и генијалност. Без оглед за кој спектар на работење се работи, секоја компанија има некое скриено значење во своето име. –Apple – Излет во овоштарник со јаболка влијаел на изборот на името на денес најпопуларната компанија во светот. Токму Steve Jobs по враќањето од фарма со јаболка во Орегон му го предложил името Apple на својот соработник Steve Wozniak, како едноставно,...

Continue reading

Facebook поголем од Кина

Огромен успех на Mark Zuckerberg Facebook  ги објави финансиските резултати за последниот минатогодишен квартал кој ги развесели сите акционери и така најголемата социјална мрежа во светот ги надмина сите очекувања и предвидувања на берзанските аналитичари. Во споменатиот период отстварен е приход од 3,85 милијарди долари, што е зголемување од скоро 50% во однос на истиот период лани, додека за цела 2014 година отстварен е приход од 12,47 милијарди долари, што е 58% повеќе во однос на претходната година. Освен заработката, многу важен податок е и бројот на корисници на оваа мрежа – спрема последните...

Continue reading

На фарма нашле скриено богатство

На почеток сопствениците не придавале никакво значење на богатството Богаташот Roger Baillon собирал вредни автомобили од 1950 до 1970 година и сакал да ги реставрира и изложи во музеј,но починал во 2004 година. Неговиот имот во западна Франција со богатата колекција го наследил неговиот син Jacques, кој исто така починал минатата година и сѐ останало на внуците, пишува Daily Mail. Тие не посветувале многу внимание на 60-тина зар’ѓани автомобили кои стоеле под трошната стреа, но еден ден сепак одлучиле да повикаат експерти да видат колку тоа вреди или дали воопшто нешто вреди. Оваа работа ја...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top