Tag: женска

kenija

Кенијците во машка и женска конкуренција најуспешни на Охридскиот атлетски маратон

Кенијците во машка и женска конкуренција најуспешни  на Охридскиот атлетски маратон.   Абел Кибет  и Ребека Џобширшир Корир од Кенија ги освоија првите места во машка и женска конкуренција на 29 -от Охридски атлетски маратон. Маратонците од Кенија за прв пат се  во Македонија и на  традиционалниот  Охридски атлетски маратон, а се задоволни од резулататите од трката иод патеката. „Јас очекував да победам. Во добра кондиција сум и се  надевав на успех“,кажа Кибет. „ Очекував победа, немаше проблеми и се беше во ред“, истакна и Џобширшир Корир Во машка конкуренција на  втората пзоиција се најде ...

Continue reading

математика

Бронзен медал и пофалница за охридските олимпијки по математика во Минск

Бронзен медал и пофалница за охридските   олимпијки по математика во Минск. Успешно претставување на охридските математичарки на женската олимпијада во Минск.  Теодора Бујароска се врати со бронзен медал, а Сања Симоновиќ  со пофалница.  Двете беа дел од четиричлената македонска  репрезентација на овој меѓународен математички натпревар. На Бујароска и Симоновиќ  ова не им е прв пат да ги бранат националните бои при одмерување на знаењата во математиката.  Тие се задоволни  од  успехот постигнат во Минск во мошне силна конкуренција. Задоволството е уште поголемо  затоа што  успехот се должи само...

Continue reading

maraton

Лајош Берец и Ана Суботиќ победници на 28от Охридски атлетски маратон

Старо-нови победници Лајош Берец од Унгарија и србинката Ана Суботиќ која е рекордерка на патеката во женска конкуренција. Организаторите задоволни од тоа како протече 28мото издание на маратонот, но разочарани од слабата финансиска поддршка. 28от Охридски атлетски маратон доби старо нови победници. Втора година со ред, исклучително тешката патека од Свети Наум до градскиот парк во Охрид прв ја истрча унгарецот Лајош Берец кој доминираше и на претходното издание на маратонот. Во женска конкуренција пак, на тронот се искачи рекордерката на патеката, србинката Ана Суботиќ. „Беше навистина добра...

Continue reading

лого

Триумфот на „Braking bad“ на овогодинешните „ЕМИ“ награди

На свечена церемонија во Лос Анџелес се одржа 65-годишното доделување на Еми наградите. На свечена церемонија во Лос Анџелес се одржа 65-годишното доделување на Еми наградите. За најдобра драмска серија, во конкуренција на „House of Garden“, „Games of Thrоnеs“, „Homeland“ и други, беше прогласена „Breaking Bad“, драма за професорот кој поради болест одлучува да ја направи најдобрата дрога за да го обезбеди своето семејство. За најдобра женска улога наградата ја доби актерката Клер Денс која толкуваше улога на агент во серијата „Homeland“, додека наградата за најдобра машка улога ја доби Џеф...

Continue reading

maraton

Познати годинешните победници на меѓународниот атлетски маратон Охрид 2013

Овој традиционален маратон е дваесет и седми по ред, а се организира по повод 8ми Септември, Денот на независноста на Македонија.   Познати победниците на 27от традиционален, меѓународен атлетски маратон, Охрид 2013. Лајош Берец од Унгарија беше најдобар помеѓу 29те атлетичари од повеќе земји. Тој, триесеткилометарската патека од граничната караула кај Свети Наум до Охрид, ја истрача за време од 1 час, 42 минути и 37 секунди. Македонија имаше свој атлетичар на пиедесталот. Со време од 2 часа, 3 минути и четири секунди, Зоран Саздов се пласираше на третото место. Во женска конкуренција пак, првото...

Continue reading

atletski maraton

По едногодишна пауза, годинава повторно Охридски атлетски маратон

Овој маратон кој важи за еден од најтешките, ќе се трча од Свети Наум па се до Охрид, со вкупна должина од 30 километри. Педесетина маратонци, утре на денот на независноста на Република Македонија, ќе го трчаат познатиот Охридски меѓународен атлетски маратон. Тешката маратонска делница започнува од граничната караула во Свети Наум, а завршува во градот, пред Домот на култура, и е во должина од 30 километри. „Оваа година, организациониот одбор на Охридскиот атлетски маратон реши да продолжи една долга нишка која што за жал минатата година беше прекината од финансиски причини. Меѓутоа оваа година...

Continue reading

struga

Повторно инцидент со струен удар на женска плажа Струга

46 годишен стружанец, денеска околу пладне, на женска плажа,  при поставување на пумпа на струја за наводнување, добил струен удар како резулатат на краток спој. 46 годишен стружанец, денеска околу пладне, на женска плажа,  при поставување на пумпа на струја за наводнување, добил струен удар како резулатат на краток спој. Тој веднаш бил пренесен во Општа болница Струга. Дежурниот доктор Мирко Лекоски, во телефонски разговор за ТелевизијА ТВМ изјави дека пациентот бил примен во состојба на бесознание, без срцева акција и дишење. „Ги презедовме сите мерки за реанимација и за среќа на пациентот...

Continue reading

pero antic

Перо Антиќ спортист на годината за 2011-та

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација Перо Антиќ е прогласен за најдобар спортист за 2011 година. Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација Перо Антиќ е прогласен за најдобар спортист за 2011 година. Антиќ беше лидер на репрезентацијата на Европското првенство во Литванија, каде Македонија го освои четвртото место.Во женска конкуренција по трет пат Спортскиот оскар го доби каратистката Наташа Илиевска. Во изборот на Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортови, очекувано за најпопуларен спортист беше прогласен Лестер Бо Мекејлеб, најуспешен македонски спортист...

Continue reading

glupaca

Шестооделенците во Србија учат дека жените се глупави

Во учебникот за граматика „Граматоломија“ за шесто одделение од издавачката куќа Либар, во делот во кој се објаснува што се тоа суфикси зборот „глупача“ е дефиниран како женска личност. Во учебникот за граматика „Граматоломија“ за шесто одделение од издавачката куќа Либар, во делот во кој се објаснува што се тоа суфикси зборот „глупача“ е дефиниран како женска личност. Издавачот се извини: „примерот е грешка“. Но тоа не ја смири јавноста која се крена против таквиот облик на сексизам во школската литература.Топло му препорачуваме на северниот сосед да ги разлиста нашите учебници па да види...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top