Tag: докази

Нема докази дека британската влада користела „мидазолам“ во старските домови за да ги лажира смртните случаи од ковид-19

Одделот за здравство и социјална грижа на Велика Британија децидно ги отфрла и негира тврдењата дека „мидазолам“ се давал намерно на жителите на старските домови како би се лажирале смртните случаи предизвикани од ковид-19. Постот што се споделува на Фејсбук е манипулативен, му недостигаат информации и шири паника во јавноста. Од Одделот за здравство и социјална грижа на Велика Британија (ДХЦС) за сајтот за проверка на факти „Фулфакт“ изјавиле дека поради тоа што ковид-19 донесе зголемување на глобалната побарувачка, Владата правела залихи, но не само за „мидазолам“ туку и на други лекови. Објава...

Continue reading

Турција го возвраќа ударот со докази за Русија

Ердоган ја обвини Русија за вмешаност во трговијата со нафта “Имаме докази. Ќе почнеме да ги откриваме на светот”, рекол Таип Ердоган во говорот пред синдикалистите во Анкара, наведувајќи го и името на бизнисменот George Hasvani, “кој поседувал руски пасош”. Исто така, Ердоган ги осуди “неморалните” обвиненија врз своето семејство кое во средата Русија ги упати кон него и кон семејството, а кои велат дека тие се “турска политичка класа, меѓу кои е и претседателот Ердоган и неговото семејство” и се вмешани во илегална трговија со нафта. “Русија мора да приложи докази за такви обвиненија…оние...

Continue reading

Пет докази дека жените се подобри возачи од мажите

Вечното прашање помеѓу мажите и жените – кој е подобар возач? Најновото британско истражување докажало дека жените се сепак подобри зад управувачот, но за да бидат признати како подобри возачи ги спречува нивната скромност.Имено, многу се ретки жените кои се фалат со возачките способности, додека посилниот пол често сака да се фали дека е врежано мислењето дека мажите се подобри возачи од жените. Но…–Жените се повнимателни, повеќе внимаваат на безбедноста и возат поспоро од мажите. Статистиките покажуваат дека мажите почесто предизвикуваат сообраќајни несреќи и повеќе прават сообраќајни...

Continue reading

“Каде се доказите против бунтовниците?”

САД не дале никакви докази САД не дале никакви докази дека проруските бунтовници се вмешани во соборувањето на малезискиот патнички авион, соопштило денес Министерството за одбрана на Русија. “Беше кажано дека податоците на САД и сателитските фотографии потврдуваат дека ракетата била исфрлена од зоната која ја контролираат сепаратистите. Прашањето е: Каде се доказите за тоа?”, рекол заменикот на министерот за одбрана на Русија Анатолиј Антонов за телевизијата Русија24. Неименувани високи официјални лица на американските разузнувачки служби во вторникот соопштија дека авионот МН17 по грешка го...

Continue reading

Уште една причина за страв од пајаци

Бројни докази за постоење на полу-водени пајаци Лицата кои страдаат од арахнофобија имаат уште една причина да се плашат од пајаци бидејќи научниците откриле дека одредени видови на овие инсекти ловат и јадат риби поголеми од себе. Научниците дошле до бројни докази ширум светот за постоење на полу-водени пајаци кои јадат риби. Одредени примероци можат да пливаат да нуркаат и да одат по површината на водата. Пајаците користат моќни неуротоксини и ензими за да ја усмртат и сварат рибата. “Обично на пајакот му се потребни неколку часови да ја изеде рибата и да останат само коските”, рекол за Reuters...

Continue reading

Пивскиот стомак е мит

Пивото со помалку калории од сок од портокал Нутриционисот Др. Kahryn O’Sullivan верува дека другите пијалоци би требало да се заменат со пиво, и тоа го смета за паметна исхрана. Тврди дека 100 милилитри на пиво има помалку калории од виното, жестоките пијалоци, па дури и од сокот од портокал. “Пивскиот стомак” е мит бидејќи не постојат докази кои укажуваат на тоа дека пивото предизвикува дебелеење, – вели Др. O’Sullivan. Секако дека ќе се здебелите ако конзумирате огромни количини, но тоа важи и за било кој друг пијалок. Иако Др. O’Sullivan не ги оспорува доказите дека прекумерното конзумирање...

Continue reading

Голема кражба на лични податоци

Хакери го нападнале “eBay” Компанијата eBay, која дава онлајн услуги за аукциско купување и продавање, соопштила дека во нападот на хакери се украдени информации за клиенти, вклучувајќи ја и електронската пошта, датуми на раѓање и адреси. eBay ги повикал корисниците да ја сменат својата лозинка по нападот на базата на податоци која исто така содржи лозинки, адреси и броеви на телефони. Исто така соопштиле дека не се пронајдени докази за неодобрен пристап во податоците на кредитни картички. Портпаролката на eBay, Кери Рамирез, изјавила дека засега не се знае колку клиенти се погодени со тој напад. “Веруваме...

Continue reading

По 20 години од смртта, објавени фотографии

Отворено досието со докази и фотографии Како што се приближува годишнината од смртта на фронтменот на Нирвана, Курт Кобејн, полицијата повторно го отворила случајот затоа што претпоставувале дека обожавателите ќе поставуваат прашања. Курт Кобејн се самоубил на 8 април 1994 година така што си пукал во главата. Полицијата од Сиетл го отворила досието со докази и фотографии, но заклучиле дека нема нови информации за неговото самоубиство. Од досието објавиле само две фотографии од местото на самоубиството. На една од нив е кутија за прибор за конзумирање дрога, лажица, нешто што личи на игла, половина...

Continue reading

Шок во Каталонија

Барселона обвинета за затајување данок Државниот судија на Шпанија, Пабло Руз, го прифатил обвинението на обвинителството во случајот на каталонскиот клуб Барселона, за кој се верува дека ја оштетил државата за 9,1 милиони евра за трансферот на Бразилецот Нејмар. Руз уште во декември ја побарал цела документација од Барселона за трансферот на Нејмар, но и сите финансиски извештаи за 2011, 2012 и 2013 година. По два месеци проучување на документацијата Руз одлучил да ја обвини Барселона за оштета на државата во двата случаеви. Да се потсетиме дека каталонскиот клуб тврдеше дека за Нејмар платил...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad