Охридскиот Градоначалник најави од следната недела продолжување на акцијата за рушење дивоградби

Општината распиша и тендер во висина од 6 милиони денари за одстранување на бесправно изградените објекти. Градоначалникот, денеска, одговараше на советнички прашања за кои беше резервирана 55та седница на градскиот совет.

Велковска: Mерко е непогоден за градоначалник на Струга како заштитено подрачје

Mерко е непогоден за функцијата градоначалник на Струга како заштитено подрачје, обвинуваат еколозите,  кои бараат казна за струшкиот градоначалник, бидејќи вчера со скандалозна изјава за медиумите најави дека нема да ги урива дивоградбите.

ОИК МУ ГО ВРАЧИ УВЕРЕНИЕТО НА НОВОИЗБРАНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК КОНСТАНТИН ГЕОРГИЕСКИ

Константин Георгиески, од денес и официјално ќе раководи со општина Охрид во текот на наредните две и пол години.

Константин Георгиески е новиот градоначалник на Општина Охрид

Според официјалните резултати објавени од Државната изборна комисија, со освоени 16.523 гласови, односно 54,36% од избирачите, д-р Константи Георгиески, како кандидат на СДСМ и коалицијата и официјално е новиот градоначалник на Охрид.

Мерки за модерно и современо образование дел од изборната програма на кандидатот за Градоначалник од ВМРО ДПМНЕ, Митре Милошевски

Програмата „За убав град“ предвидува воведување на едносменска настава. На тој начин во голем дел ќе се постигне синхронизација на работното време на родителите, со времето на учениците поминато во училиште, кажа Милошевски. Компатибилно на овој проект, Милошевски уште еднаш го спомна проектот, „Бесплатна здрава храна за ученици од I-V  одделение, со кој децата ќе добиваат редовни и здрави оброци на училиште. 

ТВМ ТелевизијА: Дебата на кандидатите за градоначалник на Општина Охрид, за вонредните локални избори 2019

Во последната недела од изборната кампања за вонредните локални избори, оваа среда 17 април, ексклузивно на ТВМ ТелевизијА, дебатна емисија со четворица од кандидатите за градоначалник на Охрид.

ТВМ во домот на Митре Милошевски, кандидатот за градоначалник од ВМРО ДПМНЕ,

Јас го доживувам Охрид како нераскинлив дел од себе и не можам да бидам нем набљудувач на она што се случува околу мене, вели 55 годишниот доктор Митре Милошевски. Медицината и Хипократовата заклетва во семејството Милошески се пасија. Покрај за професијата , за ТВМ Телевизија, Кандидатот за градоначалник од ВМРО ДПМНЕ зборува и за приватниот живот.

Партијата „Демократи“ го претстави кандидатот за градоначалник на Охрид

Политичката партија „Демократи“ денес го претстави својот кадидат за градоначалник на Охрид.

Кандидатот за градоначалник од редовите на Граѓанско Демократска Унија, Михаил Трендафилов-Нанче, се сретна со жители на урбаната населба Видобишта

Граѓаните се пожалија на тоа што улиците „Прва македонска ударна бригада“, „Ристо Чадо“, „Андреј Јовановски“, „Марко Нестороски“ и „Марко Цепенков“ треба да се асфалтираат. Постарите жители побараа клупи и катчиња за одмор.

Константин Георгиески ја стартува изборната кампања за градоначалник на Охрид

Ги повика охриѓани да дадат поддршка на идеите и проектите за подобар Охрид започнати заедно со прерано починатиот градоначалник Јован Стојаноски. За неговата предизборна програма кажа дека е базирана на реални основи и проекции за остварливи проекти за Охрид да продолжи да чекори напред.