Tag: гости

Лозано утревечер со настап во Охрид, влезница бараат и гости од регионот

Една од нашите најголеми музички ѕвезди, миленикот на сите генерации, Влатко Лозаноски – Лозано овој петок (утревечер) ќе одржи голем концерт во Охрид. По пауза од две години, Лозано повторно ќе пее во нашиот туристички бисер, а интересот за неговиот настап е веќе голем уште по објавување на првата информација. Лозано се нетрпение ја очекува дружбата со публика, бидејќи како што вели, настапите во Охрид се секогаш посебни. – Драго ми е што после пауза од две години повторно ќе пеам во еден нашите најубави градови во Македонија. Охрид секогаш ми буди само позитивни мисли, позитивни...

Continue reading

До крајот на месецов хотелите да се пријават за прием на гости со ваучери

Уште шест дена трае Јавниот повик за пријавување на интерес од страна на угостителските објекти за сместување за прием на гости кои ќе добијат Потврда за одмор на работници со ниски приходи во вредност од 12.000 денари. Основна цел на оваа мерка на Министерството за економија на Република Македонија е да им се овозможи на лицата со ниски приходи да искористат годишен одмор во туристичките центри во Република Македонија, и во исто време да им се помогне на туристичките центри во зголемување на обемот на работа. Право на учество на јавниот повик имаат сите категоризирани угостителски објекти за...

Continue reading

Вевчани целосно исполнето со гости за празничниот викенд

Голем број граѓани од внатрешноста ќе одморат во прекрасната природа на Јанков Камен, манастирот Свети Спас,  Летничките езера и надалеку прочуените Вевчански извори. За Велигденскиот и Првомајскиот продолжен викенд, кои одинава се совпаднаа  Вевчани наплив на туристи. Сите капацитети се  исполнети  со домашни гости. Најпосетени традиципонално  ќе бидат  излетничките места во  прекрасната планинска природа  Јанков Камен, манастирот Свети Спас,  Летничките езера и  магичните надалеку прочуените Вевчански извори. Во живописната  природа на Јабланица  има пешачки и велосипедски патеки и голем број...

Continue reading

Ја убил сопругата на гости кај пријатели и се обидел да се самоубие

Расправија помеѓу двајца сопружници  во стан во Струга прерасна во крваво убиство. Битолчанец си ја убил сопругата и се обидел и да се самоубие.  Осомничеиот маж е опериран и се наоѓа надвор од животна опасност.  Полицијата  и јавното обвинителство работат на утврдување на околностите и фактите  под кои се случил настанот. Битолчанец со неколку убоди од нож ја усмртил сопругата, а потоа се обидел да се самоубие.   Крвавиот астан се случи синоќа, во стан на улицата „Ристо Крле“ во Струга, додека сопружниците биле на гости кај пријатели.  Во еден момент дошло до  жестока  расправија,  која заврши...

Continue reading

Хотелиерите ова лето се надеваат на странски гости во поголем број

Со петтиот сет економски мерки  хотелиерите очекуваат поддршка за да опстанат до почетокот на туристичката сезона. А тогаш се надеваат дека покрај домашните гости со ваучери кои ќе има и странски туристи. Резервациите од ланската година се префрлени за ова лето но никој не знае дали ќе се реализираат. Хотелиерите бараат што поскоро да започне  вакцинацијата, во спротивно земјава нема да биде на листата безбедни туристички дестинации. За успешна туристичка сезона потребна е брза имунизација и подготовка на план за безбедност,  што ќе им биде претставен на  странските тур оператори. Нема компанија...

Continue reading

Во домот до 4ца гости и носење маска на отворено, дел од новите предлог мерки на Комисијата за заразни болести

Се забрануваат семејни собири, слави и прослави во домови.  Маската задолжително треба да се носи секаде, освен при спортување и децата до 6 години, предлага Комисијата за заразни болести како дел од новите мерки за спречување на ширењето на коронавирусот. Новите мерки се предложени бидејќи според анализите на институтот за јавно здравје и Комисијата  најголем број од новите случаи се од групирање на забави, семејни прослави и слични настани. 364 нови случаи на Ковид 19 во нашата земја, нов неславен рекорд  од почетокот на епидемијата.  Министерот за здравство, Венко Филипче, соопштувајќи ја...

Continue reading

Туристичките работници очекуваат гости и во месец септември

Се надеваат дека сезоната ќе продолжи со  убавото септемвриско време и пролонгирањето на почетокот на школската година. Задоволни се од досегашната посетеност на домашните туристи и исполенетоста на капацитети во изминатите 40 дена од оваа крајно неизвесна  летна сезона. Туристичките работници очекуваат да продолжи туристичката сезона и во месец септември. Филип Стефаноски, од ТА „ДМС Балканс“ очекува дека сезоната ќе продолжи до половина од овој месец. Можеби и по 1 октомври. Стефаноски смета дека тие како сектор треба да понудат поприфатливи цени за домашните туристи. Продолжувањето на сезоната...

Continue reading

Струга преполна со гости кои ги користат ваучерите за одмор

Хотелите се букирани за цел август. Но туристичките работници стравуваат од голем пад во приходите веќе од септември и повоторно продлабочување на кризата во оваа дејност. И Струга во ек на сезона  полна со туристи.  До вчера  преплавени  беа струшките  плажи, почнувајки од Машка плажа, преку Калишта  до Радожда. Изминативе денови беа преполни и хотелските капацитети. Хотелиерите велат најбројни се домашните гости, кои  ги користат ваучерите  за домашен туризам, но силно  недостигаат странските туристи. „За границите што се бараат тестови  негативни можеби има поголемо влијание немме доволно...

Continue reading

Авто кампот Љубаништа атрактивен за домашните гости

За доследно спробедување на мерките за заштита од корона вирусот се грижат  четворица ковид координатори а за безбедноста накапачте се грижат 6 спасители на вода од Црвен Крст. Хигиената е на високо  ниво а менаџментот планира за следната сезона да го доуреди кампот со бунгалови од природни еколошки материјали. Десет часот наутро, кампот Љубаништа веќе  одамна буден. Камперите раздвижени , некои  во набавка во локалната пордавница, други го пијат утрнското кафе, трети појадувааат, а некои веќе  се распослале на плажа и уживаат во милувањето на утринските сончеви зраци и разладувањето во езерските...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad