Tag: главен

Божиновски: Главен проблем за дивоградбите во Охрид е Георгиески

Денеска на прес конференција партискиот портпарол Перчо Божиновски обвини дека нема искрени намери кај власта за справување со нелегалните градби, и по сите најави за конечно функционирање на правото. Од ОК на ВМРО ДПМНЕ сметаат дека справувањето со дивоградбите во Охрид било само евтин театар на власта предводена од СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески. Денеска на прес конференција партискиот портпарол Перчо Божиновски обвини дека нема искрени намери кај власта за справување со нелегалните градби, и по сите најави за конечно функционирање на правото. Од партијата уште еднаш го посочуваат...

Continue reading

Финансиската одржливост главен проблем на граѓанските организации

Граѓанските организации во помалите градови функционираат на волонтерска основа и без пристап до високи фондови на финансирање. Со цел зајакнување на нивните капацитети Македонскиот центар за меѓународна соработка спроведува проектГраѓански ресурсен центар, финансиран од ЕУ.  Денеска во рамки на проектот, се одржа отворен ден со граѓански организации од Охрид. Главен проблем на граѓанските организации им претставува финансиската одржливост.  Тоа пред се се однесува на локалните организации во помалите градови и општини. Најголем дел од нив функционираат  на волонтерска основа. Волонтерите во...

Continue reading

Јованоска: Развојот на спортот во градов е мојот главен приоритет

На Спортско рекреативниот Центар „Билјанини Извори“ се обезбедуваат услови за спортување на рекреативците од градов. Поставен е кош во малата сала, истата е затоплена. Директорката Гордана Јованоска најави и враќање на атлетиката во градов. Развојот на спортот во градов е основен приоритет на директорката на СРЦ „Билјанини Извори“ Гордана Јованоска. Нејзиниот впечаток е дека последниве години младите се повеќе се присутни на спортските терени. Поради тоа, таа смета дека треба да се овозможат услови за секој спортист да може да го тренира она што го сака. „Освен фудбалот, ракометот и кошарката...

Continue reading

Општина Охрид: Главен виновник за целокупната лоша состојба „Проаква“ е СДСМ

„Очигледно ги живееме деновите кога СДСМ Охрид сериозно оптеретени од бремето на минатото, а во обид да ги исперат сопствените гревови, притоа обвинувајќи некој друг, се јавија во јавноста со смешен обид да добијат некој ситен политички поен“, реагираат од Општина Охрид. „Очигледно ги живееме деновите кога СДСМ Охрид сериозно оптеретени од бремето на минатото, а во обид да ги исперат сопствените гревови, притоа обвинувајќи некој друг, се јавија во јавноста со смешен обид да добијат некој ситен политички поен, реагираат од Општина Охрид. „Со кое лице денес со соопштение се јавија оние кои прво...

Continue reading

logo

Денес без вода жителите од улицата „Живко Чинго“ во Охрид

Поради промена на главен водоводен вентил, ќе има прекин во водоснабдувањето на жителите од улицата „Живко Чинго“ во Охрид, велат од МЈП „Проаква“, Р.Е „Водовод“. Поради промена на главен водоводен вентил, ќе има прекин во водоснабдувањето на жителите од улицата „Живко Чинго“ во Охрид, велат од МЈП „Проаква“, Р.Е „Водовод“. Од претпријатието објаснуваат дека прекинот во водоснабдувањето ќе биде во периодот од 9-12 часот. {loadposition content9}

Continue reading

Очите на ЕУ денес вперени во Ангела Меркел

Може ли да се очекува чудо? Ангела Меркел пред неколку дена во парламентот најави состанок со грчкиот премиер Алексис Ципрас и рекла дека не треба да се очекува решение на проблемот на оваа средба. Помеѓу двете земји јакне сѐ поголема напнатост бидејќи Германија е загрижена од можноста Грција да не ги испочитува своите досегашни обврски, а Грција пак од друга страна ја гледа Германија како главен заговорник за острите мерки на штедење. Поради тоа, Ципрас би требало непопустливата Меркел да ја убеди на прифаќање на неговите реформски планови и репрограмирање на големите грчки долгови во склоп...

Continue reading

Renault си заминува од Русија

Москва – Францускиот производител на автомобили го затвора својот главен погон во Русија Францускиот производител на автомобили Renault објави дека го затвора својот главен погон во Русија на три недели. Ова веќе го сторија и други компании кои го намалуваат производството поради колапсот на рускиот пазар. Фабриката во Москва, со капацитет од 180.000 возила годишно, нема да работи од 16 февруари до 6 март, изјавило едно официјално лице од Renault за AFP, а потврдува весникот Ведомости. “Причината е очигледна, пад на стопанството и пазарот”, додал претставникот на компанијата. Продажбата на рускиот...

Continue reading

ludorii

Делфина 2012“ победник на „Водените лудории“

Водените лудории се дел од спортско лето во организација на ЈП „Билјанини извори“ и се под покровителство на општина Охрид. Идејата на организаторитер била да се возобноват некогашните игри кои замреле пред повеќе години. Догодина се планира да станат регионални Екипата „Делфина 2012“ победник на „Водените лудории“ кои вчера се одржаа на охридскиот базен „Атина Бојаџи“. Нејзините десет членови беа најбрзи, најиздржливи, најдобро сконцентрирани, а и најсреќни па во седумте игри успеаја да постигнат добри резултата што накрај им ја донесе победата. -Можам да кажам дека беше доста забавно и интересно,...

Continue reading

игри

Се враќаат „Водени лудории“ на охридскиот базен

  враќаат „Водени лудории“ на охридскиот базен. Се враќаат „Водените лудории“ на охридскиот базен. Игрите ќе се одржат на градскиот базен „Атина Бојаџи“ на 25 и 26 август. Овие игри се организираат во рамките на спортско лето во организација на ЈП Билјанини извори и се под покровителство на  општина Охрид. Идејата е да се возобноват некогашните игри кои замреле пред повеќе  години. Намерата на организаторите е дружба на младите во Охрид, промовирање на спортскиот и натпреварувачкиот дух, јакнење на тимската работа, вели Наум Јамандиев главен судија  и еден од креаторите на игрите. „ Правилата...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top