Tag: генерации

Волшебна ноќ на „Охридско лето“ -домашна џез музика и публика од сите генерации

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер продолжи со извонреден настап на членовите на Здружението на џез музичари на Македонија- Колектив со гудачи. Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер продолжи со извонреден настап на членовите на Здружението на џез музичари на Македонија- Колектив со гудачи. Премиерниот концерт под ѕвезденото небо над сцената „Долни Сарај“ и пред публиката која го исполни и последното место од гледалиштето го изведоа 23 врвни македонски музички уметници под диригентската палка на маестро Емин Џијан. -Ова е втор настап на Здружението...

Continue reading

Педијатрите загрижени се повеќе се нагризува здравјето на младите генерации

Педијатрите се загрижени што се повеќе се нагризува здравјето на младите генерации. Алармантна е состојбата со  појава на дебелина, анемија  и на ортопедските  малформаци.  Апелираат на сериозен пристап   од страна на  семејствата и на  општествената заедница.  Се повеќе се нарушува здравствената состојба кај децата. Нема време за чекање туку сериозен пристап во надминување на состојбите, предупредуваат педијатрите. Во нивните ординации се почесто се среќаваат со здравстени проблеми кај најмладите кои порано биле реткост. Родителите и државата треба сериозно да ги сфатат апелите. Педијатријата...

Continue reading

Во Абу Даби изложени уметнички дела на три генерации охридски уметници

Деновиве во Абу Даби – Обединети Арабски Емирати започна културната манисфестација наслеовена како „Месец на Македонска Уметност“ во чии рамки беше поставена и ликовна изложба со дела од охридски сликари. Деновиве во Абу Даби – Обединети Арабски Емирати започна културната манисфестација наслеовена како „Месец на Македонска Уметност“ во чии рамки беше поставена и ликовна изложба со дела од охридски сликари. На ликовната изложба која по тој повод беше отворена на 28.01.2017 во галеријата Abu Dhabi Art Hub, покрај четворица други ликовни уметници од Македонија, учествуваат како гости со нивни дела...

Continue reading

ekonomsko

Се помалубројните генерации на основци, ги преполовија паралелките во средното економско училиште

За оваа учебна година морало да се бара одобрение за формирање на паралелки со помал број ученици од минималните 25. Намалениот наталитет, се помалите генерации кои запишуваат и завршуваат основно образование ги преполовија паралелките во средното економско училиште „Св.Кирил и Методиј“. Сегашната генерација која запиша прва година, а особено наредната, според статистичките податоци се најмали по бројот на дечиња. За оваа учебна година, менаџментот на ова средно училиште бил приморан да бара одобрение за формирање на паралелки со помал број од законскиот минимум од 25 ученици што е сериозно...

Continue reading

Тинејџерите не можат без модерна технологија

Истражување колку денешните тинејџери можат без модерната технологија Истражувањето на британскиот Ofcom покажува дека денешните деца со таблет и смарт телефон се служат и пред да почнат да зборуваат. Дури 84% од испитаниците на возраст од 12 до 15 години изјавиле дека без модерната технологија би биле изгубени. Најголемата промена сепак се однесува на податокот за телефонирање и комуницирање по пат на телефон. Додека пред дваесет години младите имале монопол над домашните телефони за разговори со пријателите, девојките и момчињата, само 3% од денешните тинејџери телефонот го користат за разговори....

Continue reading

monografija

Монографија по повод 50 години од матурата

Денес во Центарот за култура „Григор Прличев“, беше промовирана Монографијата по повод 50 години од матурата, од Димче Стојкоски Лепиот. 123 страници и 170 слики, за спомен на колегите од неговата генерација. Зборовите бледнеат, сликите остануваат. Безвреден е животот ако зад него не оставиме спомени, рече авторот на Монографијата по повод 50 години од матура,  Димче Стојкоски Лепиот. „Оваа книга претставува трајно дело и ќе биде пионер на ова школство на сите генерации во сите сфери на општеството“, вели  Стојкоски. „Јас сум благодарен што успеав да ја напишам оваа книга, благодарение на моите...

Continue reading

НАТО фрлил 10т. осиромашен ураниум

ОН го прикриле извештајот Порталот Gazetaexpress пишува дека Обединетите нации го прикриле извештајот на шефот на мисијата за просторна програма на ОН, по кој НАТО на Косово има фрлено 10 тони осиромашен ураниум. Во извештајот на Бакари Канте се наведува дека бомбардирањето се случило за време на жетва, а осиромашениот ураниум влијаел на квалитетот на воздухот, водата и земјата, што резултирало со последици на комплетниот ланец на исхрана. Како последица на тоа идните генерации се изложени на зголемен број на оболени од рак, леукемија, абортуси, деформации на новороденчиња, пишува „Exspress”. Овој...

Continue reading

spomenik

Одбележани 69 години слободен Охрид од фашистичката окупација

 Одбележани 69 години слободен Охрид од фашистичката окупација. 7-ми Ноември, Денот на ослободувањето на Охрид, значаен историски датум беше одбележан со одавање почести на жртвите паднати за слободата на градот. На свечената седница беше одржан историски час на кој Никола Стефаноски, потпретседателот на Сојузот на борци на Охрид и Дебрца, се наврати на значењето на 7-ми Ноември. Потсети на 40- тината млади борци  кои своите животи ги положија за слободата. „Заедно да го споделиме  споменот во одбележувањето на датумот кој го чува и означува времето кое треба да го паметиме и да не го заборавиме“,...

Continue reading

книга

„Светиот завет“ од Томислав Тунтев, оставштина за идните генерации

Синоќа промовиран романот „Светиот завет“ од Томислав Тунтев. Ова дело, вели авторот е оставштина за идните генерации. „Пливајќи од Сараиште према Свети Јон крстон, а тоа е линијата кога од брегот првпат ќе го здогледате крстот на Свети Јован Богослов-Канео и гледајќи ја сета таа убавина, гледајќи како пред мене излегува покривот од Св. Софија, па покривот на Св, Врачи, па камбанаријата на Св. Богородица Перивлепта и на крај ти излегува пред очи покривот на Св. Константин и Елена, гледајќи ги двете калиња на кои се распослал Охрид, сите тие куќи, улици, јалици, маѓерија, сватив дека таму се...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad