Tag: воведува

Не е точно дека карантинот во Австралија се воведува за присилна вакцинација

Сиднеј воведе карантин поради брзото ширење на делта сојот на коронавирусот и тврдењето дека воведувањето на мерки е со цел присилна вакцинација, е неточно. Исто така, вакцинирањето во Австралија е на доброволна основа и граѓаните сами може да изберат дали сакаат да се вакцинираат против ковид-19. Неточно е и тврдењето дека нема починати од корона вирусот. Таму се регистрани 910 смртни случаи. Постот манипулира и со процентот на заболени со коронавирусот, тврдејќи дека заразени се  0.018 % од популацијата. Австралија има  речиси 26 милиони жители и кога ке се земе бројот на заболени со ковид-19,...

Continue reading

Грција од утре воведува нови ограничувања

Сопствениците на грчките кафулиња и ноќни клубови се загрижени дека новите ограничувачки мерки, кои овозможуваат да се служат само гости што седат, ќе ја загрозат туристичката сезона, но велат дека ги прифаќаат доколку тоа спречи ширење на коронавирусот. Грчките власти оваа недела вратија ограничувачки мерки за рестораните, ноќни клубовите и кафулињата. Правилата важат од утре и тие забрануваат да служат гости што стојат. „Тоа е чекор назад што сигурно ќе влијае на туризмот, но се чини дека е потребно за да не го изгубиме остатокот од летото. Ќе бидеме трпеливи“, рече 27-годишниот Илиас Бабацикос,...

Continue reading

Хотам воведува попусти на туристичките аранжмани за српски туристи

Иницијативата е прифатена од сите членки на Хотам. Овој гест е  во знак на благодарност за бесплатната вакцинација од страна на Србија која ја овозможи  за Македонската стопанска комора меѓу кои и за Независната угостителска комора. Во престојната летна сезона Хотам најавува попусти на туристичките аранжмани за Српските туристи кои ќе летуваат на нашето крајбрежје. Од почетокот на сезоната па се до крајот на годината ќе има намалување на цените на туриситичките аранжмани од 10 до 20 проценти. Оваа најава е во знак на благодарност за бесплатната вакцинација од страна на Србија која ја овозможи...

Continue reading

Во основните школи ќе се воведува услугата образовен асистент за децата со посебни потреби

Следниот месец ќе почне обуката за образовните асистенти. Исто така,  ќе се одржат и обуки за наставниците во чии паралелки ќе бидат вклучени овие ученици. Во основните школи ќе се воведува услугата образовен асистент за децата со посебни потреби. Министерството за образование прави подготовки за обезбедување на образовен асистент од следната учебна 2021/2022 година. Со новиот Закон за основно образование, училиштата каде што се воспитуваат и образуваат учениците со попреченост стануваат Ресурсни центри. Ќе се овозможи мобилност од искусен кадар кој ќе дава поддршка на инклузираните ученици...

Continue reading

ПОРАДИ ГРАДЕЖНИ АКТИВНОСТИ СЕ ВОВЕДУВА НОВ СООБРАЌАЕН РЕЖИМ НА УЛИЦА „ЈАНЕ САНДАНСКИ“

Општина Охрид од 20.03.2021 година (сабота) ќе започне со градежни активности за реконструкција на дел од улицата „Јане Сандански“ на потег од кружната крстосница со булевар „Туристичка“ до кружната крстосница со улица „Сирма Војвода /Даме Груев“. Општина Охрид од 20.03.2021 година (сабота) ќе започне со градежни активности за реконструкција на дел од улицата „Јане Сандански“ на потег од кружната крстосница со булевар „Туристичка“ до кружната крстосница со улица „Сирма Војвода /Даме Груев“. За таа цел на овој потег ќе отпочне да важи времен режим на сообраќај по кој мора да се придржуваат учесниците...

Continue reading

Средното угостителско училиште од Охрид воведува стипендија за учениците кои ќе се запишат во прва година

Со стипендии за учениците кои ќе се запишат во прва година и промотивни спотови угостителското училиште од Охрид годинава привлекува ученици. Учениците од другите градови добиваат бесплатно сместување во комплетно реновираниот ученички дом во склоп на училиштето. Со стипендии за учениците кои ќе се запишат во прва година и промотивни спотови угостителското училиште од Охрид годинава привлекува ученици. Учениците од другите градови добиваат бесплатно сместување во комплетно реновираниот ученички дом во склоп на училиштето. Со промотивни спотови преку социјалните медиуми стручното средноугостителско...

Continue reading

На патниот правец Подмоље-Струга утре се воведува времен режим на сообраќај

Поради изведување на градежни работи, на патниот правец Подмоље-Струга утре се воведува времен режим на сообраќај. Поради изведување на градежни работи, на патниот правец Подмоље-Струга утре се воведува времен режим на сообраќај. Од градежното претпријатие „Илинден“-Струга информираат дека од утре, 12-ти април, поради изведување на градежни работи изградба натпатник за тирз зоната Струга на регионалниот патен правец А2 Подмоље – Струга ќе има времен режим на сообраќајот.На самото место ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

Continue reading

Во туристички цели Охрид ќе воведува современа информатичка технологија

За туристичка промоција ќе се  финансираат  информатички алатки кои се повеќе се користат во современата технологија. Локалната самоуправа планира од месец мај да ги прошири опсегот  со безжичен интернет на нови локации. Општина Охрид планира воведување на современа информатичка технологија во туристички цели. Тоа ќе биде еден од начините за привлекување на поголем број гости и задоволување на нивните потреби кои ги наметнува современиот начин на живеење. Со сопствени средства и со проекти за прекугранична соработка со Грција ќе се финансираат информатички алатки кои се користат во социјалните...

Continue reading

Локалната самоуправа ќе воведува ред во поставувањето урбана опрема

Локалната нема да ги толерира угостителите кои поставуваат столици и маси на јавни површини без одобрение за поставување урбана опрема. Додека не добијат соодветно одобрение не смеат да узурпираат јавна површина. Велат за прекршителите ќе следуваат санкции. Охрид мора да заличи на вистински туристички центар. Локалната самоуправа ќе воведува ред во поставувањето урбана опрема. Повеќе нема да се толерира нелегално поставување столици и маси и друга опрема на јавни површини . Сите субјекти кои веќе поставиле ваква опрема, а за тоа не добиле одобрение ќе бидат соодветно санкционирани. Програмата...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top