Ознака: британскиот

Британскиот принц Ендрју осомничен за сексуална злоупотреба

Post Views: 0 На британскиот принц Ендрју ќе му се суди во Њујорк за наводна сексуална злоупотреба на жена која тврди дека била „најмена“ за секс кога била малолетничка, со посредство на починатиот американски финансиер Џефри Епстин. Во обвинението поднесено до Окружниот суд во Менхетн, се наведува дека Вирџинија Џуфре е тужителка во случајот против обвинетиот, „принцот Ендрју, војводата од Јорк“. Џуфре тврди дека била „редовно злоупотребувана од Епстин и ангажирана за други моќни мажи, заради сексуална експлоатација“.Еден таков моќен човек беше обвинетиот, принцот Ендрју –...

Continue reading

Уште еден премиер исмејуваат твитерашите

Post Views: 0 Направил идентична грешка како и британскиот премиер кога објави фотографија на Твитер каде што разговара со Обама. Тони Абот, австралискиот премиер, ставил фотографија на Твитер каде добива важен телефонски повик. Со мобилен телефон на уво, Абот завзел впечатлива поза, а покрај фотографијата напишал дека во моментот добива нови информации за исчезнатиот малезиски авион. Своите 280.000 следбеници заборавил да ги информира за какви тоа информации се работи. Затоа тие сами одлучиле да проверат за какви информации станува збор. По објавата на премиерот, следеле...

Continue reading

Ljubov Orlova

Руски брод на духови се приближува кон Велика Британија

Post Views: 0 Напуштен брод полн со заразени глувци кој со години плови по северните мориња се приближува до британскиот брег. Рускиот брод „Љубов Орлов“  плови во Северниот Атлантик од 2012 година, без посада, а на него има само глувци кои се јадат едни со други. Тој бил истражувачки брод изграден 1976 година и со своето патување завршил во Канада. На патот до отпадот во Доминиканската Република минатата недела се случила несреќа и се скинала сајлата со кој бил влечен и бродот останал на отворено море. Бродот добил име по познатата советска актерка, а бил изграден во...

Continue reading

logo

Британците велат „НЕ“ за романските и бугарските имигранти

Post Views: 0 Романскиот министер за надворешни работи Титус Корлецјан го повикал премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон, да го отфрли ксенофобичниот и популистичкиот, а понекогаш и расистичкиот став, во врска со стравувањата од од големиот број на имигранти, од Бугари и во  Велика Британија, пишува британскиот весник „Дејли експрес“. Министерот посочил уште во интервјуто за британската телевизија „Кенал 5“ дека не верува дека ќе има „проток“ од Романци во Велика Британија, бидејќи оние кои сакале да ја напуштат Романија, веќе го сториле тоа. Корлецјан посочи дека...

Continue reading

galerija

Штрајк на британските музеи

Post Views: 0 Вработените во музеите и во галериите во Британија, вклучително и во најголемите туристички атракции какви што се Британскиот музеј и Националната галерија, ќе штрајкуваат поради намалени плати, пензии и укинување на работните места. Лондонската Национална галерија, според AP, најавила дека некои од нејзините галерии денеска ќе бидат затворени, а некои настани откажани. Синдикат на вработените пак, соопштил дека еднодневен штрајк в петок, меѓу другото, ќе биде организиран во Британскиот музеј, Музејот на националната историја, Музејот на Викторија и Алберт. Вработените...

Continue reading

assange

Асанж ја загуби битката, ќе биде екстрадиран во Шведска

Post Views: 0 Британскиот суд пресуди дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж би требало да и биде израчан на Шведска каде што се соочува со обвинување за сексуално злоставување на две жени кои работеле во неговата организација во Шведска. Асанж ги отфрли обвинувањата како дел од заговорот против него поради објавувањето на илјадници тајни документи на американската дипломатија. Асанж беше уапсен во Лондон во декември 2010 година. {loadposition content9}

Continue reading

pismo

На Мурдок му е многу, многу жал

Post Views: 0 Руперт Мурдок јавно му се извини на британскиот народ за скандалот со прислушувањето на телефоните од страна на новинарите од неговиот весник News of the World.“Жалиме за озбилните недела кои се сторени. Особено ни е жал за она низ што минаа сите кои беа погодени од скандалот. Жалиме што не делувавме брзо за да го решиме проблемот. Јасно ми е дека извинувањето не е доволно. Нашиот бизнис беше основан на идејаta дека слободниот и отворен печат треба да биде позитивна сила во општеството. Ќе мора да го надминеме срамот”, ова е дел од текстот потпишан...

Continue reading

Princot Charles i Kamila

Демонстранти ги нападнаа принцот Чарлс и Камила

Post Views: 0 Неколку часа откако британскиот Парламент го усвои предлогот за покачување на школарината, група гневни демонстранти во Лондон го нападнаа автомобилот на принцот Чарлс и Камила, гаѓајќи го со шишиња и боја. Кралската двојка била на пат кон театар, кога наишла на толпата студенти кои протестираат против покачената партиципација на универзитетите. Откако ги препознале,  поголема група протестанти се издвоила од масата и му се нафрлила на Ролс Ројсот, извикувајќи погрдни зборови и мавајќи со тупаници и шишиња. Во нападот бил напукнат еден од прозорците на автомобилот,...

Continue reading

Andy Murray

Енди Мареј им одговори на своите твитераши

Post Views: 0 Британскиот тенисер Енди Мареј кој овој викенд ќе го предводи националниот тим во натпревар од Дејвис купот против САД во Сан Диего одговараше на прашањата на своите фанови на друштвената мрежа Твитер. 27 годишниот тенисер на својствен саркастичен начин одговараше на одредени прашање помеѓу остантото тој напиша дека “сака да го убие Рафаел Надал”, како и дека планира “да се ожени со својата девојка Ким Сирс”, еден ден после завршувањето на Вимболдон.Мареј се забавуваше и се допишуваше со фановите, а кога дојде време “линиите” да се затворат тој порача: “Три...

Continue reading

Fernando Alonso

25 милиони евра за Алонсо

Post Views: 0 Фернандо Алонсо има договор со Scuderia до 2016-та година, но според информации на шпански изданија, тој е подготвен да се врати во британскиот тим за наводно понудените 25 милиони евра годишно и да го раскине договорот со Ferrari. Според инсајдерски информации сегашната плата на Шпанецот во тимот на Ferrari е 20,5 милиони евра.Honda веќе се согласила да плаќа половина од износот, бидејќи од 2015 година Јапонците ќе испорача мотори на McLaren. Не е тешко да се пресмета за колку ќе се зголемат приходите на шпанскиот пилот, ако ова стане реалност. Алонсо веќе...

Continue reading

ken

Британскиот режисер Кен Лоуч е добитник на наградата „Златна палма“

Post Views: 0 Лоуч, оваа награда ја доби за филмот „Јас Даниел Блејк“, кој е потресна приказна за срамот заради сиромаштија во Европа предизвикана од мерките на штедење. Наградата му ја врачи познатиот холивудски глумец Мел Гибсон.Со доделувањето на наградите заврши овогодишното издание на една од најпрестижните филмски манифестации која за прв пат почнала да се одржува во 1939 година.

Continue reading

logo

Honda се враќа во F1

Post Views: 0 Јапонскиот авто-мото гигант Хонда планира да се врати во Формула 1 и најверојатно ќе го замени германски Мерцедес како партнер на Мекларен. Мекларен во минатото пет години сораборуваше со Хонда и ги користеше моторите на оваа компанија и во тој период освои четири шампионски титули, сите со легендарниот Аиртон Сена. Поради големиот заостаток во трката за шампионските титули во последните години, не чуди обновувањето на соработката со Јапонците. Според некои медиуми, неколку инжињери веќе пристигнале во технолошиот развоен центар на Мекларен во Вокинг, а сето...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top