Tag: Божиќ

Охриѓани ги посетија храмовите за Божиќ

Христовото раѓање, Божик е најсветлиот празник во Христијанската вера. Ниту дождот, ниту пандмеијата не ги спречи верниците да бидат дел од утрената литургија во храмовите. Свештениците велат најважна е молитвата упатена со чисто срце до Бога. Христовото раѓање, Божиќ е највеселиот празник во Христијанската вера и се слави три денови. Каде и да си за Божиќ дома да си! Е добро позната македонска изрека. Овој ден сепоминува дома со семејството, со богата трдиционална трпеза. Вториот ден на Божиќ се нарекува „Божји ден“, кој е посветен на Мајката Богородица. Тогаш луѓето се дружат, одат на гости...

Continue reading

Денес се празнува Рождеството на Исус Христос празник познат како Божиќ

Во македонскиот Бадник и Божиќ со векови има мистика, традицијата, паганизам, културен култ… Бадник е празник кој се прославува во кругот на семејството, со посна но, свечена вечера и прераскажување на библиски приказни. Во Македонија Традиционално, во Македонија семјството се собира на вечера на Бадник. Се подготвува богата трпеза исклучително со посна храна: питулици, сарма, грав, компир, риба, зелник, овошје и друго, што треба да обезбеди богат род на земјоделските култури во следната година. Обичај е по вечерата софрата да не се крева, туку така заедно со храната да остане цела ноќ....

Continue reading

ЧЕСТИТКА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ ЗА БОЖИЌ

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати честитки до православните христијани по повод најголемиот христијански празник, рождество господово –Божиќ. Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати честитки до православните христијани по повод најголемиот христијански празник, рождество господово –Божиќ. – Упатувам најискрени и најсрдечни честитки по повод големиот христијански празник- Божиќ. Ова е најрадосниот ден меѓу христијаните, денот кога секој од нас во кругот на нашите семејства најмногу треба да се радува и да биде со Бога. Нека празникот ви дарува полно срце, чиста...

Continue reading

За Божиќ бесплатен паркинг за сите корисници

ЈП “Билјанини Извори” во пресрет на големиот христијански празник Божиќ ја известува јавноста дека утре, 07. 01. 2021 ( четврток) јавниот градски паркинг со кој стопанисува јавното претпријатие ќе биде бесплатен за сите нејзини корисници. ЈП “Билјанини Извори” во пресрет на големиот христијански празник Божиќ ја известува јавноста дека утре, 07. 01. 2021 ( четврток) јавниот градски паркинг со кој стопанисува јавното претпријатие ќе биде бесплатен за сите нејзини корисници. ЈП “Билјанини Извори:” им го честита празникот на сите православни верници и им посакува...

Continue reading

Бесплатен паркинг за Божиќ, подарок од ЈП „Билјанини извори“

ЈП “Билјанини Извори” ја известува јавноста дека ден 07. 01. 2020 (вторник) јавниот градски паркинг со кој стопанисува јавното претпријатие ќе биде бесплатен за сите нејзини корисници. Одлуката е донесена во име на големиот христијански празник Божиќ и на таков начин ЈП “Билјанини Извори” се приклучува во одбележувањето и славењето на христовото раѓање. ЈП “Билјанини Извори” ја известува јавноста дека ден 07. 01. 2020 (вторник) јавниот градски паркинг со кој стопанисува јавното претпријатие ќе биде бесплатен за сите нејзини корисници. Одлуката е донесена во...

Continue reading

Православните ортодоксни христијани го слават Божиќ, Христовото раѓање

Православните ортодоксни христијани го слават Божиќ, Христовото раѓање. На божествените литургии што се одржуваат во црквите доаѓаат голем број верници кои се причестуваат. Во храмот Св. Никола во Долна Влашка маала  меѓу возрасните света причест примија и голем број дечиња. Охридските храмови по повод Божик, Христовото рождество беа преполни со верници. Црквата Св Никола во населбата Долна Влашка маала беше исполнета со голем број верници кои присуствуваа на божествената литургија. Граѓаните кои со молитва и пост во изминатите шест недели се подготвува за овој голем христијански празник, ја...

Continue reading

Охриѓани забрзано се подготвуваат за големиот христијански празник-Рождество христово-Божиќ

Охриѓани забрзано се подготвуваат за големиот христијански празник-Рождество христово-Божиќ. Најраздвижено денес беше на градскиот пазар. Понудата на пазарот голема, но побарувачката мала. За тоа пред се е заслужен малиот буџет на граѓаните и високите цени на производите. Пред Божиќ, зад Божиќ кај да си дома да си. Оваа стара поговорка се кажува и денес и не само тоа таа и се применува. Сите православни христијани за најголемиот празник Божиќ, кога се слави раѓањето Христово се во своите домови со најблиските, правејќи ги сите оние обичаи и симболи поврзани со овој ден. Празнувaњето на Божиќ...

Continue reading

Денес се слави Божиќ

Христијанските празници го осветуваат времето. Денес е Божиќ, Христовото рождество, празник кој претставува темел врз кој е изградено севкупното христијанско празнување. Нека ни е за многу години.   „Денес Христос се раѓа во Витлеем од Дева;Денес Беспочетниот влегува во времето,и Словото се воплотува. Небесните силисе радуваат, и земјата со луѓето се веселат“. Денес се слави Божиќ. Православните христијани денеска го одбележуваат Рождеството Христово. Суштината на Божиќ е во љубовта, простувањето и милосрдието, а не во формата, која секако е одраз на суштината, но која ништо не значи доколку...

Continue reading

bozik gerijatrija

Божиќен ручек на геријатрија од нашиците во Австралија

Божиќен ручек за пациентите од одделението за геријатрија Охрид, од нашите иселеници во Мелбурн, Австралија. Со богата трпеза и весела атмосфера со ансамбл Билјана Јуниор, им беше разубавен празникот на нашите постари сограѓани. Денес кога се слави големиот христијански празник Божиќ весело беше на одделението за геронтологија при општа болница Охрид. Годинава нашите иселеници од Мелбурн, Австралија пациентите од ова одделание ги почестија со богат празничен ручек. Атмосферата ја развеселија членовите на ансамблот Билјана Јуниор. За време на ручекот директно од Мелбурн се јави Васко Ангелоски...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad