Tag: Белгија

Голема антитерористичка акција во Белгија

Најбараниот европски терорист успеал да избега од Брисел Белгиската полиција во неделата навечер спровела 19 претреси во повеќе бриселски општини и во три во Шарлероа, 60 километри јужно од Брисел, при што се уапсени 16 лица додека најбараниот бегалец Salah Abdeslam не е пронајден, објави белгиското обвинителство на конференцијата за новинари. Salah Abdelsam наводно е виден со автомобил како се движи кон германската граница, јавува Telegraph. Во претресите во Моленбек полицијата упаднала и во куќата на неговиот вујко. При акцијата се уапсени 16 лица, а не е пронајдено никакво оружје ниту експлозив,...

Continue reading

Историски момент за фудбалот во Белгија

115 години чекање за вакво лудило во третиот град по големина во Белгија Граѓаните на третиот град по големина во Белгија, Гент, ова го чекаа дури 115 години кога во 1900 година е основан овој фудбалски клуб. На едно коло пред крајот на свој терен го совладаа Стандард од Лиеж со 2-0 со што станаа недостижни за своите главни конкуренти Бриж и Андерлехт и го освоија насловот првак на Белгија по прв пат во историјата. Ghelamco арената експлодира откако судијата го означи последниот свиреж, а 20 илјади навивачи се веселеа со химната на Лигата на шампиони. Звучи малку неверојатно, клуб од третиот...

Continue reading

ЕУ парламентот евакуиран поради бомба

Мерките на претпазливост се превземени поради сомнителен автомобил Мерките за безбедност се превземени поради сомнителен автомобил кој бил воочен во улицата Montoyer. Полицијата делумно го евакуирала Европскиот парламент во Брисел откако било приметено сомнително возило со наводно вооружен маж. Како што пишуваат локалните медиуми, утрово се случил сличен инцидент и пред американската амбасада во Брисел, а се утврдило дека е во прашање лажен аларм. Медиумите наведуваат дека во последните три седмици во Белгија имало 13 лажни дојави за бомби. “Такви дојави има повеќе од вообичаеното. На тоа секако...

Continue reading

Опасност во Европа – 180 терористи се спремни за напади

Моментално се закануваат околу 20 терористички ќелии Извор од разузнувачките агенции рекол за CNN дека моменталните терористички закани вклучуваат 20 терористички ќелии во кои се помеѓу 120 и 180 лица спремни за напади во Франција, Германија, Белгија и Холандија. Изворот рекол и дека европските и блискоисточните разузнувачки агенции идентификувале “непосредна опасност” за Белгија, а можеби и за Холандија. Во Белгија е на снага висок степен на приправност по големата антитерористичка акција во која беа убиени двајца мажи за кои имаше сомнение дека се исламистички милитанти. Тие се убиени во градот...

Continue reading

Нови европски прописи за означување на храната

Заштитата на потрошувачите на прво место Европските граѓани ќе можат да ги избегнат алергиите, конзумирањето на наноматриии и ќе ги читаат упатствата на храната без помош на лупа, благодарение на новите европски прописи кои стапуваат на сила од 13 декември. Европскиот челник за здравје и безбедност на храната, Vytenis Andriukatis, истакнал дека новите прописи на прво место го ставаат потрошувачот пружајќи му појасни и поточни информации за храната која ја купува и јаде. Со оглед на сѐ почести алергии и нетолеранцијата на храната, присутноста на 14 најчести алергени (соја, глутен, млеко, кикирики,...

Continue reading

Аргентина казнета пред финалето на Светското првенство

Дисциплинската комисија на ФИФА се одлучила на казна пред финалето Меѓународната фудбалска федерација ја казни репрезентацијата на Аргентина со 336.000 долари бидејќи нејзините фудбалери не дошле на четири новинарски конференции за време на Светското првенство во Бразил. Дисциплинската комисија на ФИФА навела дека Аргентина ги прекршила медиумските правила со недоаѓање на конференциите за новинари по натпреварите со Нигерија, Швајцарија, Белгија и Холандија, каде беше присутен само селекторот Alejandro Sabella. Аргентина во Рио де Жанеиро ја очекува финале на Светското првенство против Германија. {loadposition...

Continue reading

Богатата Европа или сиромашните јужноамериканци

Богати против сиромашни во четвртфиналето на Светското првенство Во четвртфиналето на Светското првенство ќе гледаме четири екипи од богатата Европа и четири екипи од централна и јужна Америка чии граѓани финансиски не стојат баш најдобро. Од сите учесници во четвртфиналето најголем бруто национален доход по глава на жител има Холандија, која е на 12 место (листата на ММФ од 2013 година). На 15 место е Германија, Белгија го завзема 20 место, а три места подолу е Франција. Меѓу првите 50 нема ниту еден воневропски четвртфиналиста – Аргентина е на 55 место со 18.749 долари по глава на жител, на...

Continue reading

odmor

Бесплатно лекување ако одите на одмор

Македонците ќе можат бесплатно да се лекуваат додека се на одмор во Турција, Бугарија, Германија, Австрија, Хрватска, Словенија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Чешка, Холандија, Луксембург, Белгија, Франција и Италија. Македонците ќе можат бесплатно да се лекуваат додека се на одмор во Турција, Бугарија, Германија, Австрија, Хрватска, Словенија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Чешка, Холандија, Луксембург, Белгија, Франција и Италија. ФЗОМ склучи договор со 15 земји, па доколку во овие земји итно ви треба лекарска услуга може да се лекувате на товар на Фондот за здравствено...

Continue reading

arm

Војници од АРМ ќе учествуваат на воена вежба на ЕУ

Војници на АРМ како дел од борбена група на Европската унија (ЕУ), ќе учествуваат на воена вежба во Белгија и во Луксембург. Војници на АРМ како дел од борбена група на Европската унија (ЕУ), ќе учествуваат на воена вежба во Белгија и во Луксембург. Се работи за 150 војници, кои ќе бидат оценувани како дел од европските сили за брзо распоредување на вежбата „Брз лав 14″.Оваа вежба ќе се одржи од 26 мај до 13 јуни, а учество ќе земат 2.900 војници од Белгија, Германија, Луксембург, Македонија, Холандија и од Шпанија. По оценувањето на борбената готовност, групата од јули до крајот на годинава...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad