Tag: белата

„Од Белото Езеро до Белата планина“ е документарниот филм посветен на охриѓаните кои се искачија на врвот Мон Блан пред 4 децении

 Експедицијата од 9 мината планинари од ПК Галичица со голем ентузијазам  се искачила на највисокиот врв во Европа. Пред премиерата на филмот, денес неколкумина од нив со многу емоции споделија спомени од искачувањето на врвот  Мон Блан. Снимен документарен филм за првата охридска експедиција планинари кои пред 4 децении го искачиле највисокиот Европски врв Мон Блан. Филмот со наслов „Од Белото Езеро до Белата планина“ е посветен на охридските планинари Љупчо Поп Стефанија, Климе Волкан, Миле Битрак, Људмил Цветаноски, Андон Бојаџи, Владимир Тунтев, Владо Бојаџи, Кире Филев, Миле Бавчанџи. 9...

Continue reading

Георгиески: За охридските проблеми нудиме автентични решенија, а не сувопарни текстови напишани во Белата Палата

Стојам гордо исправен пред охриѓани и зад секој свој збор, кажа на завршниот прес пред изборниот молк , кандидатот за Градоначалник на Охрид, Константин Георгиески.  Додаде дека не се крие зад партиски колеги,  партиски диригирани портали, медиуми и лажни профили. Ги повика граѓаните во недела, во што поголем број да излезат на гласачките места и како во првиот круг да испратат порака дека За Охрид нема враќање назад. Константин Георгиески , кандидат за Градоначалник на Охрид од СДСМ на завршниот прес од кампањата пред изборниот молк кажа дека охриѓани имаа можност изминатиов период да слушнат...

Continue reading

Се побројна белата флота на Охридското езеро

Ова лето на Охридското Езеро ќе крстарат уште два нови бродови. Со нив охридската бродка флота ќе брои вкупно 6 големи бродови за превоз на патници. Покрај големите бродови расте бројот и на кајчина, чамци, глисери и катамарани. Расте бројот на патнички бродови за превоз на туристи. Нови два големи бродови  за по  150 патници ова лето ќе крстарат по синото езеро.  Со нив Охрид,  вкупно ќе има шест големи модерни и стабилни бродови за превоз на патници. И оваа сезона најатрактивни за туристите ќе бидат  ноќните и денските панорамски крстарења  до Канео и Свети Наум.  „Тоа е добар показател дека...

Continue reading

Георгиески: По поразот во првиот круг фабриката за лаги и измами сместена во Белата Палата во Скопје е пуштена на најјако

Георгиески се осврна на повеќе моменти од досегашната кампања.На  ветувањата од неговиот против кадидат Милошевски дека ќе  го средува урбанистичкиот хаос му упати прашање дали  и тој  е сопственик на дивоградба.  По катастрофалниот пораз во првиот изборен круг во Охрид, фабриката за лаги и измами сместена во Белата Палата во Скопје е пуштена на најјако, кажа денеска на прес конференција, Кандидатот за градоначалник од СДСМ , Константин Георгиески. Тој се осврна на повеќе моменти од досегашната кампања и обвинувања од страна на политичките опоненти. На критиката дека раздолжувањето на општината...

Continue reading

Миграцијата покрај „белата чума“ го зема данокот во основните училишта

Миграцијата покрај „белата чума“ го зема данокот во основните училишта. И понатаму се намалува бројот на првчиња во општина Охрид. Во учебната 2017/2018 се запишани 498 првачиња. Од државниот инспекторат за образование информираат дека тоа се должи на голем број  иселени семејства во странство.  Иселувањето на младите брачни парови од Охрид и „белата чума“ ги празнат училиштата. Во општина Охрид во учебната 2017 /2018 година според подaтоцитe од МВР и изводите на родени во основните училишта треба да стартуваат 611 првачиња. Од овој број официјално во првиот уписен рок се запишани 498 првачиња,...

Continue reading

Главните кандидати за Белата куќа сѐ поблиску до номинација

Њујоршкиот милијардер славеше голема победа во матичната држава Главниот републикански кандидат за номинација во трката за Белата куќа, Доналд Трамп ги освои во вторникот републиканските претседателски предизбори во државата Њујорк, приближувајќи се до освојувањето на доволен број кандидати за добивање номинација, но вечерта беше нешто понеизвесна за Хилари Клинтон за номинација на американските демократи. Главната демократска кандидатка Хилари Клинтон исто така отствари победа во Њујорк и направи голем чекор кон добивањето партиска номинација за претседател на САД. Но, американските телевизии...

Continue reading

Белата чума му се заканува на Балканот

Балканот старее, а  импликациите ќе се далеку сежни. Миграцијата на населението од Македонија и Балканските земји негативно ќе се одрази  врз демографслката  слика. Регионот ќе се соочи со  низок наталитет, стареење на популацијата и проблеми со работна сила. Покрај надворешната миграција во регионот се случуваат и внатрешни раселувања. Домашни и меѓународни експерти прават проценки на демографските состојби  во Балканаските земји на почетокот од 21 век. Демографската слика на Балканот има низок фертилитет со стапка под 2,1 посто. Овој процент е границата за проста репродукција и обнова на населението....

Continue reading

Наскоро симнување на тајноста за нападите на 11 септември

Белата куќа би можела да ја тргне ознаката за тајност на документите Многу прашања се подигнати оваа седмица околу делот на документи од извештајот за Конгресот, кои се протегаат на 28 страници, за сведочењето на Zacarias Moussaoui, екс оперативец на Al Kaida кој се наоѓа во затвор и кој тврди дека големи донатори на терористичките организации во 90-тите на минатиот век биле високо позиционирани функционери на Саудијска Арабија. Саудиските функционери сите овие обвиненија ги отфрлиле. “САД и Саудијска Арабија одржуваат силни врски во борбата против тероризмот, како клучен елемент на нашето широко...

Continue reading

Безбедносна паника во Белата куќа

Американската тајна служба ја затворила Белата куќа поради безбедносни причини Имено, во четвртокот кога се огласил алармот дека некој се обидува да го пробие заштитниот простор прескокнувајќи ја оградата на Белата куќа, тајната служба набрзо открила дека се работи за мало дете кое се отргнало до родителите и успеало да се протне низ оградата на северниот дел од Белата куќа. Инцидентот се случил непосредно пред конференцијата за печат на претседателот Обама за состојбата во Ирак, па новинарите биле принудени да причекаат додека сигурносната закана се отстрани. Детето било веднаш вратено на родителите....

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top