Tag: Барселона

Средношколците од угостителско во посета на Барселона

Средношколците од угостителскот училиште „Ванчо Питошески“ во рамките на Еразмус плус образовната програма дваесет и еден ден престојуваа во Барселона, во реномираниот хотел Кампаниле. Тие покрај стекнувањето нови практични знаења и вештини, имаа можност да се дружат, да запознаат нови предели и култури. Традиционалната македонска храна создаде мост на кулинарски култури и пријателства во Шпанија. Тоа беше остварено преку посетата на средношколците од угостителското училиште „Ванчо Питошески“ кои 21 ден беа гости во хотелелот „Кампаниле“ во предградието на Барселона. Посетата на Барселона беше...

Continue reading

Судир на полицијата и гласачите во Барселона

38 лица се повредени во судирите со полицијата Шпанската полиција се судри со гласачите во Каталонија и ги заплени гласачките кутии на избирачките места во обид да го запре референдумот за независност што властите во Мадрид го нарекоа “нелегален” и ветија дека ќе го блокираат. Претставници од службата за итни работи во регионот рекоа дека 38 лица се повредени во судирите со полицијата која го попречила нивниот пат кон некои избирачки места. Весникот “Ел Периодико” објави дека полицијата употребила гумени куршуми во една централна локација во Барселона, бидејќи дошло до...

Continue reading

Mакедонски граѓанин повреден во нападот во Барселона

Тој не е во животна опасност и е третиран од страна на шпанските медицински служби, соопшти изутринава македонското Министерство за надворешни работи. Тој не е во животна опасност и е третиран од страна на шпанските медицински служби, соопшти изутринава македонското Министерство за надворешни работи. Македонски граѓанин, кој во моментот на нападот во Барселона бил во непосредна близина, се здобил со скршеница на зглобот на ногата. Тој не е во животна опасност и е третиран од страна на шпанските медицински служби, соопшти изутринава македонското Министерство за надворешни работи. Претставник...

Continue reading

Исламска Држава одговорна за нападот во Барселона

Во терористичкиот напад загинаа најмалку 13 лица Шпанските власти соопштија дека во терористичкиот напад загинаа најмалку 13 лица , а повеќе од 80 се повредени при влетувањето на комбе во толпа пешаци во познатото туристичко место Лас Рамбас во Барселона, а Исламска држава ја превзеде одговорноста за нападот Лас Рамблас е улица со улични тезги и продавници која поминува низ центарот во Барселона и е една од најпознатите дестинации во градот. Пешаците се движат во средината, а колите возат настрана. Од шпанската полиција информираа дека возачот на комбето не е уапсен, а приведени се две лица...

Continue reading

Поранешната ѕвезда на Барселона под закана од 10 години затвор

Државниот обвинител за 35 годишниот фудбалер бара затворска казна од 10 години Поранешниот напаѓач на Барселона, Самуел Ето, е најновото име кое се споменува во даночниот скандал во Шпанија. Имено, камерунскиот напаѓач е обвинет дека го измамил даночниот систем на Шпанија за 3,5 милиони евра во периодот од 2006 до 2009 година. Шпанскиот El Pais пренесува дека државниот обвинител за 35 годишниот фудбалер, кој моментално игра во турскиот Анталијаспор, бара затворска казна од 10 години. Исто така, се наведува дека еден од предлозите е дека Ето би можел да плати казна од 14 милиони евра кој се однесува...

Continue reading

Барселона не смее да користи каталонски знамиња во финалето на кралскиот куп

Пораката од каталонскиот клуб е“Ова се противи со здравиот разум” Барселона и Севиља финалето на кралскиот куп го играат во недела на стадионот Висенте Калдерон, а властите забранија на натпреварот да се истакнуваат провокативни симболи. Под тоа се мисли на жолто-црвеното знаме на Каталонија со ѕвезда, бела или црвена, позната како естелада. Гувернерката на Мадрид, Concepcion Dancausa на конференцијата за новинари изјавила: “фудбалот и стадионите не се полигони за политичка борба. Нема да дозволиме на стадионот да се внесат било какви знамиња, ниту други симболи кои се во спротивност со Уставот...

Continue reading

Апсолутна доминација на Барселона, Реал во длабока сенка

Со одбраната на титулата Барселона потврди фрапанти бројки со доминацијата Кога во 2012 година си заминуваше Пеп Гвардиола, многумина предвидуваа дека тоа ќе биде крај на доминацијата на Барселона во шпанскиот, па и во европскиот фудбал. Но, реално тоа не се случи и покрај впечатокот дека тоа не е онаа Барселона од периодот со Пеп. Кога некој ќе освои 6 наслови првак во последните 8 години, тогаш доминацијата е збор кој навистина ја опишува состојбата. Четири шампионски титули во Европа во последните десет сезони, исто така, доволно говорат кој владее со европскиот фудбал бидејќи во тој период...

Continue reading

Минимални победи на Барселона и Баерн во првите четвртфинални средби од Лигата на шампиони

Возвратните средби се на 13 април во Мадрид и Лисабон Барселона на Ноу Камп го победи Атлетико Мадрид со 2-1 откако еден час имаше играч повеќе, додека Баерн против Бенфика славеше со 1-0. Возвратните средби се на 13 април во Мадрид и Лисабон. Атлетико поведе во 25 минута со голот на Фернандо Торес, но десет минути подоцна е исклучен поради вториот жолт картон. Во продолжението на средбата Каталонците успеаа да го свртат резултатот со головите на Луис Суарез (63 и 74 минута). Освен црвениот картон, германскиот судија Брих во цврст и нервозен натпревар покажа уште осум жолти картони. Барселона...

Continue reading

Шпанските Барселона и Севиља во супер купот на УЕФА

Се среќаваат двете екипи кои освоија најмногу титули во последните 10 години   Шпанските екипи Барселона (освојувач во Лигата на шампионите) и Севиља (победник на Лига Европа), вечерва во Тбилиси го играат Супер купот на УЕФА.Барселона досега два пати го освоила суперкупот во овој формат на натпреварување (во 2009 и во 2011 година), додека во 2006 токму од Севилја беше поразена со 3-0. Претходно Барса во 1992 и 1997 во тогашниот систем на натпреварување триумфираше во Суперкупот.Ова се воедно двата тима што имаат освоено најмногу пехари во еврокуповите во последните десет години. Барселона има...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad