Categories
Охрид

Угостителите вршат притисок, Битиќи им порача да бидат разумни во очекувањата

Независната угостителска комора заедно со здруженија на угостители од повеќе градови меѓу кои и охридскиот угостителски еснаф , незадоволни од досегашната поддршка од државата за убалжување на последивите од ковид кризата. До владата испорачаа низа барања и дадоа рок до 25 ти јануари. Вицепремиерот за економски прашања Битиќи импорача дека е отворен за комуникација посочувајќи дека, како што рече, треба да сфатиме дека во овие тешки периоди треба да бидеме разумни во очекувањата и можностите.

Categories
Охрид

За Денот на Рибарите во пандемија

Ковид пандемијата годинава го одложи и традиционалното одбележување на празникот Свети Јован Крстител, кога во Охрид свечено се одбележува Денот на рибарите. Денеска немаше казан со рибна чорба, плашици за мезе, греана ракија и вино. На денешен ден, децении наназад, рибарите од стариот дел на градот се капеле во водите на Охридското езеро со што се означувал крајот на забраната за лов на пастрмката позната како татиљ.

Categories
Охрид

Фотоволтаични панели ќе се поставуваат на спортската сала Билјанини извори

Агенцијата за млади и спорт најавува подобрување на инфраструктурата на  спортските објекти во земјава. Меѓу нив е и  охридскиот  СРЦ Билјанини извори.

Categories
Охрид

Се санираат голем број скршени дрвја и гранки на повеќе локации низ Охрид

Оперативните служби на Ј.П.„Охридски Комуналец„ со полни раце работа после паднатиот снег.

Categories
Охрид

368 санкции за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (19/20.01.2021 година) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 368 прекршоци.

Categories
Охрид

УНЕСКО: Државата, Југозападниот плански регион и Охрид имаат рок од три години да го решат проблемот со дивите депонии

Во последниот Нацрт извештај на УНЕСКО за состојбата со природното и културното наследство на Охридскиот регион стои дека во временски период од три години, државата и Југозападниот плански регион мора да ги затворат нелегалните депонии како Буково, Мауцкер, депониите кај Струга, но и помалите, многу побројни во регионов, а просторот соодветно да го исчистат и опплеменат.

Categories
Охрид

СОБОР НА СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Овој ден се вика уште и Женски Водици поради што главен збор во изведувањето на обичаите имаат жените. Покрај другото на овој ден жените одат по коледица, и тоа само по куќите од својата компанија.

Categories
Охрид

Прва виртуелна изложба на фотографии од Богојавление 1990 – 2020 год

Проектот го замислија и реализираа проф. Јане Бакрески, компјутерскиот инженер Стефан Спирковски и Илија Ристески од Охридската Митрополија. Покрај галеријата изработена е и веб страна посветена на Богојавление кои од денеска се достапни на јавноста. Се надеваме дека овој проект ќе придонесе за афирмација на историјата на овој празник и со тек на годините оваа архива на документи ќе се надополнува и ќе остане како наследство за идните генерации, изјави Спирковски за ТВМ. 

Categories
Охрид

Од четврток угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Од четврток угостителските објекти ќе работат до 21 часот, информира денес Министерот за здравство Венко Филипче.

Categories
Охрид

Отстранувањето на ризиците по Охридското Езеро и регионот согласно насоките на УНЕСКО мора да биде врвен приоритет за сите засегнати и надлежни

Неопходност од преземање итни мерки и активности, како и највисока подготвеност на сите чинители вклучени во процесот за да се отстранат опасностите по Охридското Езеро и неговото природно и културно наследство, согласно насоките на УНЕСКО, е од врвен приоритет и на новиот состав на Националната комисија за УНЕСКО на Република Северна Македонија, која, во координација со владиното интер-ресорско тело со кое претседава претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев е вклучена во подготовката на Извештајот за напредокот за 2020 година кој нашата држава треба да го достави до Центарот за светско наследство на УНЕСКО до 1 февруари оваа година.