Tag: Majkl

Majkl Oven

Капело задоволен од „враќањето“ на Овен

Англискиот фудбалски стратег Фабио Капело изрази радоста што Мајкл Овен, во тимот на актуелниот шампион Манчестер Јунајтед, повторно игра како некогаш. Англискиот фудбалски стратег Фабио Капело изрази радоста што Мајкл Овен, во тимот на актуелниот шампион Манчестер Јунајтед, повторно игра како некогаш. На Капело посебно го израдува играта на Овен во дресот на Јунајтед на натпреварот од последното коло по групи во Лигата на Шампионите кога ги постигна сите три погодоци во победата на гости кај Волфзбург од 3:1. „Го гледав мечот на телевизија и бев навистина задоволен што можам да го видам навистина...

Continue reading

Majkl Felps

Римскиот император, Фелпс

Како и минатата година на Олимписките игри во Пекинг, и на денес завршеното Светско првенство во пливање, еден човек е во центарот на вниманието. Како и минатата година на Олимписките игри во Пекинг, и на денес завршеното Светско првенство во пливање, еден човек е во центарот на вниманието. Погодувате, Мајкл Фелпс го освои петтото злато во „вечниот град“. Овој пат беше член на штафетата која беше најдобра во дисциплината 4х100метри мешано. Ова беше 22златен медал во кариерата. Фелпс до златото дојде пливајки со Арон Пирсол, Ерик Шантеу и Давид Валтерс, а американската штафета исплива нов светски...

Continue reading

Michael Phelps

Фелпс повторно во вода

Забраната за американскиот пливач заврши во вторник, а тој воопшто не бил свесен за тоа. „Немав поим“, изјави Фелпс по повод крајот на забраната која ја изрече Американската пливачка федерација поради фотографијата на која Фелпс беше прикажан како пуши марихуана. Веќе идната недела Фелпс ќе учествува на натпревар во Шарлот во Нова Каролина. Тоа ќе биде негов прв настап по Олимписките игри во Пекинг каде освои осум злата. „Многу сум среќен што наскоро повторно ќе бидам во вода и што се враќам во форма“, изјави Фелпс кој загубо 9 килограми во последните два месеца. „Се враќам во натпреварувачка...

Continue reading

Majkl Felps

Фелпс суспендиран на три месеци

Американската пливачка федерација го суспендира на три месеци осумкратниот олимписки шампион Мајкл Фелпс, во врска со контроверзните фотографии на кои се гледа као тој консумира марихуана. Американската пливачка федерација го суспендира на три месеци осумкратниот олимписки шампион Мајкл Фелпс, во врска со контроверзните фотографии на кои се гледа као тој консумира марихуана. Фелпс во тримесечниот период ќе остане и без финансиска подршка на Федерацијата. „Не станува збор за тоа дека е прекршен некој анти-допинг пропис, туку решивме на Мајкл да му испратиме сериозна порака, зошто разочара толку...

Continue reading

Majkl Felps

Фелпс сепак пред суд?

Во јужна Каролина се разгледува можноста за тужба против носителот на осум златни пливачки олимписки медали. Носителот на осум олимписки златни медали во Пекинг, Американецот Мајкл Фелп, поради употребата на марихуана можеби ја избега казната од страна на Меѓународниот олимписки комитет, но не и од државата Јужна Каролина. Леон Лот шериф на округот најави дека ќе се разгледа можноста за покренување тужба против Фелпс. “Доколку тоа го докажеме ние ќе го тужиме Фелпс. Не можеме да останеме неми или да велиме “простете“ и да го заборавиме. Тој го прекрши законот и ние ако докажеме дека употребил...

Continue reading

Majkl Oven

Овен од јануари во Интер?

Како што пренесуваат италијанските медиуми, Жозе Мурињо активно работи на носењето на новиот напаѓач во Интер, додека најголема желба за зимксиот преоден рок му е Мајкл Овен. Како што пренесуваат италијанските медиуми, Жозе Мурињо активно работи на носењето на новиот напаѓач во Интер, додека најголема желба за зимксиот преоден рок му е Мајкл Овен.На напаѓачот на Њукасл договорот му истекува на крајот на сезоната, што е олеснителна околност за Мурињо, кој досега во главно нишанеше на играчи со повеќегодишни договори. Португалскиот експерт од доаѓањето во Интер безуспешно се обидуваше да најде...

Continue reading

Мајкл Фелпс ќе отвори фондација за развој на пливањето

Најдобриот светски пливач Мајкл Фелпс, наградата од милион долари од фирмата „Спидо“ ќе ја искористи да отвори фондација за развој на пливачкиот спорт, која ќе го носи неговото име. Најдобриот светски пливач Мајкл Фелпс, наградата од милион долари од фирмата „Спидо“ ќе ја искористи да отвори фондација за развој на пливачкиот спорт, која ќе го носи неговото име. „Тоа е најдобар начин да помогнам во развојот на пливањето во Америка“, рече Фелпс, кој новата фондација ќе ја промовира на турнеја во осум градови низ САД.Портпаролот на компанијата „Спидо“ Одра Силвермен вети дека фирмата ќе уплати...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top