Немало пазарење во Советот за урбанистичките планови

presПретседателот на советот, Душко Јаковчески  и   градоначалникот Александар Петрески децидно ги отфрлаат шпекулациите со имиња на советници, кои наводно се  пазареле во градскиот совет при изгласувањето на фамозните 40 урбанистички планови.

Стопирани активностите околу изградбата на пешечка петека од Грашница до Канео

GrashnicaГрадежните работи за изградбата на пешачка патека  во Грашница стопирани. Од Завод и музеј не се сложуваат со плановите на локалната, па поради тоа ги запреа градежните активности. Градоначалникот Александар Петрески вели дека работите ќе продолжат по секоја цена.

Хуманоста на градоначалникот на дело

Margarita HristovskaГрадоначалникот уште еднаш ја покажа својата хуаност. На седмоодделенката Маргарита Христоска која боледува од церебрална парализа денска и подaри компјутер. Неизмерна беше радоста на Маргарита што некој помисли на неа и што конечно ќе може да шири познанаства поточно да се допишува со нејзините врсници.   

Дебрчани не сакаат депонија во свој атар

Ljupco Kojcinoski„Депонија во Општина Дебрца не треба да има“, дециден градоначалникот, Љупчо Којчиноски.

Бурето, градоначалникот и Фуере

Aleksandar PetreskiОхриѓани Масовно го прославија вториот ден Водици.  На Овој ден познат како зимско капење на рибарите не се фрла крст туку сто литарско буре.

Мајкл Блумберг по третпат избран за градоначалник на Њујорк

Michael BlumbergГрадоначалникот на Њујорк, Мајкл Блумберг по трет пат е избран на оваа должност на вчерашните делумни локални и државни избори во САД.

На луѓето им олеснува кога ќе го кажат проблемот

logoОчи во очи граѓаните со градоначалникот. Денеска Петрески  сослуша дел од проблемите на охриѓани. Граѓаните сметаат дека градоначалникот пред се е човек и веруваат во неговото делување.

Затоплија ли односите?

sredbaПаднаа во вода обвинувањата на Петрески дека нема комуникација помеѓу владата и локалната. Груевски вели дека соработката е на задоволително ниво.