Tag: Avstralija

vmro-dpmne

Петрески отшета во моментите кога е најпотребен

На градот му се случува катастрофа, а охридскиот градоначалник е на прошетка низ Австралија, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. На градот му се случува катастрофа, а охридскиот градоначалник е на прошетка низ Австралија, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Го повикуваат на одговорност и бараат објаснување по кои критериуми ја составил делегацијата со која отпатувал за Австралија.„Градоначалникот на Охрид со својата дружина заминува на одмор две недели во топлата Австралија и тоа во време кога целата влада со сите свои служби  и капацитети  му помага на градот  да ги надмине состојбите со временските неприлики“,...

Continue reading

Aleksandar Petreski

Градоначалникот Александар Петрески PERSONA NON GRATА

Македонската заедница во Австралија го прогласи градоначалникот Петрески за непожелна личност. Градоначалникот Александар Петрески PERSONA NON GRATА – непожелна личност   Напишано од Radio Ilinden   Сабота, 06 Март 2010 10:28 По повод планираната посета на охридскиот градоначалник на Австралија, сакаме да ја известиме Македонската заедница дека градоначалникот Александар Петрески го прогласуваме за PERSONA NON GRATА – непожелна личност . Голема штета е и самата помисла да една ваква личност со нарушено реноме, да се сретне со овдешните македонски организации, здруженија и поединци...

Continue reading

John Fokner

Австралија размислува за повлекување на своите војници од Авганистан

Владата на Австралија размислува за повлекување на австралиските војници од Авганистан, најави денеска австралискиот министер за одбрана Џон Фокнер. Владата на Австралија размислува за повлекување на австралиските војници од Авганистан, најави денеска австралискиот министер за одбрана Џон Фокнер. Тој во изјава за радиото Еј-Би-Си рече дека побарал од експертите да проценат кој е најкусиот рок во кој Австралија ќе може „да го прекине својот исклулчитечно голем ангажман“ во Авганистан. Во составот на Меѓународните сили за поддршка на безбедноста (ИСАФ) во Авганистан се наоѓа и контингент од 1.500...

Continue reading

Jenson Button

Батон започна жестоко

Џејсон Батон возачот на Браун ГП е победник на првата трка во новата сезона во формула 1 што се возеше на патеката во Мелбурн парк. Батон од самиот старт водеше и стигна до првото место на подиумот. Џејсон Батон возачот на Браун ГП е победник на првата трка во новата сезона во формула 1 што се возеше на патеката во Мелбурн парк. Батон од самиот старт водеше и стигна до првото место на подиумот. Одличниот викенд за дебитантскиот тим на Браун ГП го надоплни Рубенс Баричело со втората позиција. До оваа позиција дојде откако Роберт Кубица и Себастијан Фетел имаа судар на три круга до крајот. Трет...

Continue reading

pozari

Нови пожари во Австралија

Јужна Австралија повторно ја зафатија шумски пожари. Огнената стихија најмногу беснееше во градовите Фрамлингам и Тимбон, а за гаснење на пожарите на терен излегоа повеќе од 100 пожарникарни возила. Јужна Австралија повторно ја зафатија шумски пожари. Огнената стихија најмногу беснееше во градовите Фрамлингам и Тимбон, а за гаснење на пожарите на терен излегоа повеќе од 100 пожарникарни возила. Атмосферските услови ја отежнуваат работата на пожарникарите. Според синоптичарите во следните денови температурите ќе достигнат над 40 степени Целзиусови, а брзината на ветрот ќе биде 50 километри...

Continue reading

pozari

Најмалку 173 жртви во пожарите во Австралија

Бројот на жртвите во шумските пожари во повеќе делови на Австралија се зголеми на 173 потврдени случаи, додека локалниот печат шпекулира со бројка од 230 загинати. Бројот на жртвите во шумските пожари во повеќе делови на Австралија се зголеми на 173 потврдени случаи, додека локалниот печат шпекулира со бројка од 230 загинати.Во меѓувреме, полицијата почна потрага по предизвикувачите на пожарите за кои се верува дека намерно ги подметнале. Целата опустошена зона, која вклучува над 20 градови северно од Мелбурн, е прогласена за „место на злосторството“, изјави Кристина Никсон, комесар на полицијата...

Continue reading

protivpozarno vozilo

Расте бројот на жртвите од големите пожари во Австралија

Се зголемува бројот на жртвите од големите шумски пожари, избувнати во последните денови во јужниот дел на Австралија. Се зголемува бројот на жртвите од големите шумски пожари, избувнати во последните денови во јужниот дел на Австралија. Според најновите податоци веќе загинаа 128 лица, соопштија агенциите. Најмалку седумстотини куќи се уништени. Огнот, што неколку денови беснее во државата Викторија, во неколку случаи зафати цели населби. Над 5.000 жители на државата Викторија се принудени да ги напуштат домовите, а некои од нив останале без дом.Отворени се прифатни кампови и центри за помош...

Continue reading

Lens Armstrong

Амстронг во Австралија

Американскиот велосипедист Ленс Амстронг пристигна во Австралија за да учествува во трката која ќе се вози низ Австралија во текот на идната недела. Американскиот велосипедист Ленс Амстронг пристигна во Австралија за да учествува во трката која ќе се вози низ Австралија во текот на идната недела. Седумкратниот победник на Тур де Франс ќе се натпреварува заедно со неговите колеги во екипата на „Астана„ во трката “Down Under”  која ќе се одржи во Австралија, е една од најдолгите и најтешките трки, која се одржува  надвор од Европа. „Немам големи илузии. Се надевам дека ќе се приклучам на трката...

Continue reading

asvtralisko zname

Австралија ќе ги намали имигрантите поради финансиската криза

Австралија може да го намали бројот на имигранти поради финансиската криза што ја зафати земјата и светот. Австралија може да го намали бројот на имигранти поради финансиската криза што ја зафати земјата и светот. Ова го соопшти австралиската влада, која најави дека проблемот посериозно ќе го разгледа во ноември по објавувањето на податоците за економската ситуација во земјата. Австралиските власти стравуваат дека финансиската криза може да доведе до зголемување на невработеноста, што се случи во многу други земји.  

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top