Tag: 2013

РК Охрид 2013 се пласира за учество во престижниот ЕХФ Куп

Европски ракомет во Охрид. Успесите на РК „Охрид 2013“ го издигнаа клубот на високо ниво кое им овозможи натпреварување во ЕХФ купот. Охридскиот клуб финансиски добро стои, а за наредната натпреварувачка сезона буџетот ќе биде зголемен за 15 до 20 %. Љубителите на ракометот ќе можат да гледаат европски натпревари во Охрид. Нашиот клуб Охрид 2013 достигна ниво кое им овозможува на ракометарите да се натпреваруваат во престижниот ЕХФ Куп. Претседателот на Управниот одбор Љупчо Танески нагласи дека овој успех не само што ќе придонесе за афирмација на спортот и туризмот во градов, туку голем успех...

Continue reading

Ракометниот клуб Охрид 2013 потпиша договори со четворица играчи во сениорската лига

Ракометниот клуб Охрид 2013 потпиша договори со четворица играчи во сениорската лига. Ракометниот клуб „Охрид 2013“ потпиша договори со 4 ракометари  кои ќе играат во сениорскат лига и   8 стипендии со  јуниори. Во новата ракометна сезона Ракоментиот клуб Охрид 2013 ќе биде засилен  со  играчите Александар Стојаноски, Бобан Блажески и двајцата  интернационални играчи  Јосип Кедиќ и Марко Коветиќ.  Се очекува да продолжи  успешната ракометна сезона за клубот, кажа Љупчо Танески кој од пред два дена е новиот претседател на УО и претседател на клубот. „Она што е новина по долгогодишна работа на...

Continue reading

Супер пресметка на РК Охрид 2013 пред решавачките натпревари за излез во Европа

Охридските гладијатори во супер атрактивен дуел со вториот најсилен тим во ракометната Супер лига. Ракометарите велат дека ова е натпревар за подигнување на самодовербата на играчите и покажување во најдобро светло пред охридската публика. Супер интересен дуел за публика и подигнување на моралот кај нашите ракометари. Утре во терминот од 18 часот со салата “Билјанини Извори”, РК Охрид 2013 во дуел со втората најсилна екипа во ракометната Супер лига, екипата на Металург. Воедно ова е првиот натпревар во кој тренерот на Металург, хрватскиот стратег Лино Червар ќе го игра во двојна...

Continue reading

rakomet

Ракометен плејоф спектакл за охриѓани РК Охрид 2013-РК Вардар

Ова е прв, историски настап на охридскиот клуб во плејофот. Воедно веќе од наредната сабота тие ќе ги започнат и подеднакво важните натпревари во група за пласман во фајнл форот од ракометниот куп на Македонија. Охридските ракометни гладијатори во сабота со вистински ракометен спектакл. Во спортската сала „Билјанини Извори“ тие ќе го одиграат воведниот дуел од плеј оф натпреварите во македонската машка ракометна Супер лига против гигантот на македонскиот и европскиот ракомет, екипата на Вардар. „Среќа или несреќа, првиот натпревар го играме против еден гигант во ракометот, во европски и светски...

Continue reading

rk ohrid 2013

Уште четири натпревари за РК Охрид 2013 пред историскиот плеј оф

По интензивните подготовки за време на зимската пауза, тие последните натпревари во регуларниот дел ќе ги одиграат како своевидна подготовка за самиот плеј оф.  Охридските гладијатори подготвени за првиот, историски настап во плеј офот на машката ракометна Супер лига. После интензивните зимски тренинзи и со само два одиграни пријателски натпревари, со почетокот на пролетниот дел од лигата, односно одигрувањето на четирите последни натпревари од регуларниот дел, тие ќе се обидат да влезат во потребниот играчки ритам за најзначајниот дел од првенството. Тренерот на РК Охрид 2013, Горан Андоноски...

Continue reading

Кризата во Грција ја предвидоа Симпсонови во 2013 година

Хомер Симпсон прогнозираше во 2013 година за сегашната ситуација во Грција Ситуацијата со должничката криза во Грција продолжува, а многумина очекуваат и дека наскоро ќе излезе од еврозоната. Но, пред економистите, финансискиот крах го предвиде многу порано популарната телевизиска анимирана фамилија Симпсонови. Долговечната анимирана серија веќе предвиде многу светски случувања, а некој открил дека во февруари 2013 година тие ја прогнозирале и моменталната ситуација во Грција. Во епизодата од 2013 година наречена “Politically Inept, with Hommer Simpson”, Хомер се појавува во политичка емисија...

Continue reading

vmro dpmne

ОК ВМРО ДПМНЕ:сите ги знаат причините за исходот од локалните избори во 2013 год во Охрид

„Денес локалното раководство на СДСМ од Охрид се обиде преку нивната добро позната пракса со креирани, монтирани и неповрзани прислушкувани и приватни разговори, да внесат конфузија и сомнеж кај локалното население на Охрид во нивната сопствена и јасно изразена волја на локалните избори во 2013 година во Охрид“, стои во реакцијата на ОК на ВМРО-ДПМНЕ. Сите граѓани на Охрид вклучително и денешното раководство на СДСМ од Охрид, а и целокупната македонска јавност, мошне добро ги знаат причините за исходот од локалните избори во 2013 година во Охрид изразени со најголема изборна победа во историјата...

Continue reading

Пентагон: Терористичкиот водач убиен со дрон

Со неговата смрт нанесен е тежок удар на терористите САД во нападот со беспилотно летало на 12 март во Сомалија го убија лидерот на исламистичката група Al Shаbab, Adan Garar, поврзан со нападот на трговскиот центар Westgate во Најроби во 2013 година, соопшти Пентагон. Adan Garar бил припадник на службите на Al Shаbab за известување и безбедност чија задача била да ги координира надворешните активности на екстремистичката група, додава Пентагон во своето соопштение. На основа на оперативни разузнувачки податоци, американските сили со помош на беспилотно летало го нападнале возилото во кое бил...

Continue reading

Новиот Apple MacBook ќе има Touch ID сензор

Компанијата Apple има намера да ја прошири биометриската безбедносна опција Извор близок на компанијата тврди дека Apple има намера да вгради Touch ID сензор во новата генерација на компјутерите MacBook. Технологијата ќе може да ја користат идните купувачи на долгоочекуваниот 12 инчен компјутер на Apple, MacBook Air, кој ќе биде поставен над trackpad-от. Touch ID сензорот за прв пат е виден кај iPhone 5S во 2013 година, а потоа се појави и на iPad. Сензорот исто така е компатибилен со ApplePay услугата, што значи дека корисниците ќе можат да купуваат и плаќаат со помош на својот notebook. {loadposition...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top