Tag: цела

К-15 нема да има за цела администрација

Од синдикатот велат дека пари нема да добијат сите во јавниот сектор, туку само оние кои се опфатени со гранскиот колективен договор. Освен за капитални инвестции, во буџетот ќе има повеќе пари и за јавната администрација. Иако од лани во март до пред неколку недели поголем дел од нив не одеа на работа поради мерките за заштита од пандемијата, сега сите ќе добијат пари и за регрес за годишен одмор, или т.н. К-15. За оваа намена ќе се потрошат дополнителни 4 милиони евра. Од владата велат дека ова било ветено уште за лани, но поради кризата имало одложување. Од синдикатот велат дека овие пари...

Continue reading

Викендов цела Европа заеднички броеше пеликани

Веќе 11 години МЕД спроведува попис на популацијата во Преспа заедно со колегите од Езерани и НП Галичица. Веќе 11 години МЕД спроведува попис на популацијата во Преспа заедно со колегите од Езерани и НП Галичица. Од 2010 година МЕД спроведува Среднозимско пребројување на водни птици во Преспа, во рамки на еден од најопсежните и најдолготрајни мониторинг-активности во светот(International Waterbird Census). Од 2019 година имаме воспоставено шеми за редовно следење на трендот на избрани популации водни птици: голема и мала бела чапја, црвена чапја, мал корморан, бел и кадроглав пеликан, црвеноглав...

Continue reading

Повторно забрана за движење на територијата на цела држава

На последната седница на Владата донесена е одлука за забрана за движење на населението и на возилата од јавен превоз на територијата на Република Северна Македонија, во временски период од 22:00 часот до 05:00 часот наредниот ден, почнувајќи од 10 март 2021 година (среда) до 22 март 2021 година (понеделник). На последната седница на Владата донесена е одлука за забрана за движење на населението и на возилата од јавен превоз на територијата на Република Северна Македонија, во временски период од 22:00 часот до 05:00 часот наредниот ден, почнувајќи од 10 март 2021 година (среда) до 22 март 2021...

Continue reading

Комисијата за заразни болести предлага полициски час од среда на територијата на цела држава

Поради порастот на бројката на новозаразени на денешната седница на Кризниот штаб, на предлог на Комисијата за заразни болести министерот за здравство Венко Филипче побарал повторно воведување полициски час во периодот од 22:00 до 05:00 часот. Поради порастот на бројката на новозаразени на денешната седница на Кризниот штаб, на предлог на Комисијата за заразни болести министерот за здравство Венко Филипче побарал повторно воведување полициски час во периодот од 22:00 до 05:00 часот. „Министерот за здравство Венко Филипче образложи дека овој предлогот на Комисијата е поради тоа што изминативе...

Continue reading

38 лица не ја почитувале забраната за движење на територијата на цела држава

Во текот на изминатото деноноќие (20/21.05) по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 38 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 30 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки.  Исто така по однос на мерката за не носење лична заштита на лице регистрирани се 81 прекршок. Во текот на изминатото деноноќие (20/21.05) по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 38 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 30 лица, а за останатите се земени податоци и ќе...

Continue reading

Во Охрид е најнизок процентот во цела држава на вакцинирани девојчиња од ХПВ вирусот

Родителите сеуште се скептични за нејзините позитивни дејства. Потребна е поголема информираност, едукација, но и поддршка од здравствените работници. Во Охрид е најнизок процентот во цела држава на вакцинирани девојчиња од ХПВ вирусот. Иако вакцината е четириваленттна и заштитува од четири типови на карцином на грлото на матката , сепак родителите сеуште се скептични за нејзините позитивни дејства. Потребна е поголема информираност, едукација, но и поддршка од здравствените работници.           „Многу од родителите одбиваат нивните деца да ја примат вакцината и тоа за жал по препорака на здравствените...

Continue reading

Прогласена епидемија на мали сипаници (Morbilli) на територија на цела држава

Прогласена е епидемија на мали сипаници на ниво на цела држава, соопшти денеска Центарот за јавно здравје. Прогласена е епидемија на мали сипаници на ниво на цела држава, соопшти денеска Центарот за јавно здравје. Причината за ваквата одлука на Kомисијата за заразни болести при Министерство за здравство е дека бројот на евидентирани заболени од морбили од почетокот на годинава изнесува 961. Дополнително веќе 6 центри за јавно здравје имаат прогласено епидемија на мали сипаници, а евидентирани се морбили во 20 градови. Прогласувањето на епидемијата е со цел спроведување на дополнителни мерки...

Continue reading

Едно возило за цела болница во Струга

Градската болница во Струга има само едно возило за транспорт на пациенти кои ургентно се праќаат до скопските клиники. Тоа ни одблизу не ги задоволува потребите за пациентите, вели првиот човек на оваа установа Асим Муса и смета дека овој проблем треба да се надмине час поскоро. Општа болница Струга располага само со едно болничко возило. Тоа е за потребите на сите одделенија во оваа медицинска установа. Не ретко посебно во летниот период се случува да има потреба и по неколку пати во текот на денот ургентно да треба да се транспортираат пациенти до Државната болница во Скопје, открива директорот...

Continue reading

Изгоре цела трева во охридската касарна

Пожар избувна во поранешната охридска касарна „Михајло Апостолски“, попладнево околу 15 часот. Интервенираше територијалната противпожарна единица со 4 возила а во гаснењето помагаа и жителите на околните куќи. Голем пожар попладнево избувна кај поранешната охридска касарна „Михаило Апостолски”. Дополнителен проблем кој ја засили огнената стихија беше силниот ветер кој го зафати Охрид. Според информациите кои ги добивме од командирот на Охридската противпожарна Единица Спасе Прентоски, во гаснење на пожарот учествувале 4 возила и околу 17 пожарникари. Состојбата дополнително била покомплицирана...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top