Tag: хотел

Роналдо отвора хотел од 13 милиони евра во Мадрид

Еден од најдобрите светски фудбалери, Португалецот Кристијано Роналдо во моментов изгледа воопшто не размислува на фудбалот иако се ближи почетокот на ЕП. Мегапопуларниот Кристијано кога фудбалска Италија размислува дали ќе го напушти неговиот сегашен клуб Јувентус, целото внимание го вперил во Мадрид каде отвора супер луксузен хотел од 13 милиони евра.Во екот на подготовките за настап на ЕУРО 2020, Роналдо ги прави завршните работи за свеченото отворање на еден од најлуксузните хотели во Мадрид, новиот „Pestana CR7 Gran Via“. Отворањето е закажано за 7 јуни.–Конечно одбројуваме до нашето...

Continue reading

Поради неправилности во секторот за урбанизам блокирана е изградбата на хотел вреден 11 милиони евра, обвинува сопственикот на „Зора“

Сопствениците на компанијата Зора и нивни вработени со протест бараат да добијат одобрение за втора фаза градба на хотелот во Св Стефан. Обвинуваат дека поради неправилности во секторот за урбанизам во општина Охрид им е стопирана инвестиција тешка 11 милиони евра и е загрозена егзистенцијата на фирмата. Прифаќаат намалување на габаритот на хотелот согласно препораките на УНЕСКО. Сопствениците на  компанијата „Зора“ од Охрид  од  денеска на протест, поради тоа што им е стопирана изградбата на хотелот во месноста Свети Стефан.  11 години се заглавени во урбанстички лавиринти. Пред три години...

Continue reading

Асоцијацијата на архитекти на Македонија бара да биде стопирана изградбата на новиот хотел во Горица

Во неможност за увид во плановите и проектите за новиот објект Хотел, кој треба да го замени постојниот награден објект како и стручна анализа за усогласеноста на Урбанистичкиот план со Плановите од повисоко ниво и Законската регулатива, бараме да прекине постапката за градење до нивно објавување и позитивна стручна анализа со вклученост на стручната јавност, велат од Асоцијацијата на Архитекти. Да биде стопирана изградбата на новиот хотел на локалитетот “Горица“ во Охрид, на место на ресторанот на веќе срушениот “Хотел Парк“се до објавување на проектот за хотелот и стручна анализа на усогласеноста...

Continue reading

Ќе се урива ресторанот и дискотеката „Парк“ и на негово место ќе се гради нов хотел

Според одобрението за градба од 2018, инвеститорот, градежната фирма „Ремис“, ќе гради хотелски комплекс од приземје три ката и поткровје на 4.525 метри квадратни. Градоначалникот Георгиевски вели дека инвеститорот има парвосилно одобрение за градба и Општината нема правен основ да интервенира ретроградно во одобрение кое предходело на Планот за управување со Охридскиот Регион. Ќе се гради хотел на местото на поранешниот ресторан и  дискотеката.   „Парк“  според урбанистичката планска документација од 2009 година на локацијата предвиден е хотелско угостителски капацитет, а правосилно   одобрение ...

Continue reading

Една слика во хотел ,,Казино“ не значи поддршка за објектите за игри на среќа

Во овој напис се тврди дека лидерот на Алијансата за Албанците е против објектите за игрите на среќа, иако тој никогаш не изјавил такво нешто. И за да го „демантира“ нереченото од Села, авторот објавува слика на секретарот на АА направена во еден хотел кој се вика „Казино“. Пишува: Ардит Рамадани Во овој напис се тврди дека лидерот на Алијансата за Албанците е против објектите за игрите на среќа, иако тој никогаш не изјавил такво нешто. И за да го „демантира“ нереченото од Села, авторот објавува слика на секретарот на АА направена во еден хотел кој се вика „Казино“. Села против игрите на среќа,...

Continue reading

Со рушење хотел продолжи акцијата за отстранување дивоградби

Продолжува  акцијата за отстранување на бесправно изградените објекти на охридското крајбрежје. Денес се рушеше дел од  хотелски објект. На терен екипи и од општинскиот и од државниот градежен инспекторат вршат континуиран надзор вели Градоначалникот Георгиески и додава дека процесот на отстранување дивоградби се одвива без поголеми проблеми. Со уривање на хотелот „Грин спејс“ во близина на езерскиот брег, непосредно до стариот пат за Струга денеска продолжи  акцијата за отстранување на бесправно изградени објекти. Засега процесот на отстранување нелегални објекти се одвива без поголеми проблеми...

Continue reading

„УВ Гард“ за ЈЗУ Општа болница – Охрид, донација од иноваторите Поцков и Глигоров и Хотел Су

Современ апарат кој со УВ зраци ги уништува вирусите и бактериите во воздухот и на површините доби охридската општа болница. УВ Гард е донација од македонските иноватори Ивица Поцков и Никола Глигоров а со финансиска поддршка од Хотел Су како општествено одговорна компанија. „УВ Гард“ уред за дезинфекција со УВ зраци доби денеска ЈЗУ „Општа болница Охрид“. Апаратот е  изум на македонските иноватори Ивица Поцков и Никола Глигоров од Свети Николе а донацијата ја реализираа со поддршка на охридскиот хотел Су како општествено одговорна компанија. „Уредот за дезинфекција, УВ Гард, кој го изработивме...

Continue reading

Хотел Силекс по втор пат организира Новогодишен базар

Тоа ќе биде можност да се изложат и купат различни предмети изработени од вредните раце на на охридските  креативци. И оваа година ќе излагаат десеттина излгачи на разни ракотворби. На 30 и 31 декември во хотел Силекс ќе се одржи Новогодишен базар на охридски ракотворби. Главен организатор на предновогодишното случување е хотелот, а на него по втор пат ќе учествуваат десеттина излагачи. Драган Георгиевски, книговезец и изработувач на кожни премети е еден од учесниците на  базарот од минатата, а ќе учествува  и оваа година.„Побарувачката не е само на сувенири, туку и на други ракотворби и корисни...

Continue reading

Охридскиот народен театар повторно пред публиката со претставата „Хотел ни на небо, ни на земја“

Охридскиот Народен Театар овој пето повторно ја поставува новата претстава „Хотел ни на небо ни на земја”, работена според текст на Ерик Емануел Шмит, а во режија на Љупчо Ѓоргиевски. Охридскиот Народен Театар овој пето повторно ја поставува новата претстава „Хотел ни на небо ни на земја”, работена според текст на Ерик Емануел Шмит, а во режија на Љупчо Ѓоргиевски. Претставата е поставена во петок, 20-ти декември со почеток во 20 часот. Во претставата играат: Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Ивица Цонев, Ирена Илиевска, Елизабета Стефановска, Стефан Николиќ...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top