Tag: хор

Градскиот мешан хор Вокс Лихнидос нижи успеси дома и на меѓународни натпревари

На последниот натпревар во Кикинда, Србија освоија злато и сребро во две категории во камерна и духовна музика. Членовите се активни и се адаптираат на новите услови на работа со он лине проби. Вокс Лихнидос, градскиот мешан хор нижи успеси и го зацврстува своето реноме на музички план дома и надвор. Охридските хористи се активни и учествуваат на музички меѓународни и домашни натпревари и во ова специфично време на живеење. Пробите ги работат он лине од дома, преку зоом платформата, појаснува Бурим Хидри диригент на градскиот мешан хор Вокс Лихнидос. Со новиот начин на работа пеењето е поинакво,...

Continue reading

„A Cordis“, новиот женски хор во градот

Црвен крст Охрид, а воедно и градот Охрид  е побогат за уште една музичка содржина.Во рамки на Црвен крст Охрид започна да делува женскиот хор „A Cordis“. Црвен крст Охрид, а воедно и градот Охрид е побогат за уште една музичка содржина.Во рамки на Црвен крст Охрид започна да делува женскиот хор „A Cordis“. Петнаесет дами под водство на диригентот професор Билјана Николоска, секој понеделник со своите прекрасни гласови, изведуваат познати музички дела подготвувајќи се за својот прв јавен настап кој со нетрпение го очекувамего за Новогодишните празници.  

Continue reading

Градскиот хор Вокс Лихнидос се подготвува за својот годишен концерт

Звуците на Билјана платно белеше ќе се разлеат во Св. Софија. Градскиот хор Вокс Лихнидос неа и уште единаесет нумери ќе ги изведе на својот годишен концерт кој ќе се одржи наредната недела. Охридскиот градски хор постои повеќе од 60 години и работи исклучиво на ентузијазам и љубов на оние кои ја сакаат хорската музика. Градскиот хор Вокс Лихнидос интензивно се подготвува за својот годишен концерт. Четириесеттината членови од најразлична возраст двапати неделно интензивно вежбаат за на публиката да и приредат едно незаборавно доживување. Ќе бидат изведени дванаесет композиции и тоа од најразлични...

Continue reading

hor

Промоција на дански културен настан во Охрид

Утре во НУ Центар за култура „Григор Прличев “ настапува  33 члениот состав на данскиот хор „Копенхаген“, познат по изведба на композиции од Вивалди и Хендл, како и од скандинавски автори. За прв пат во Охрид гостува данскиот хор „Копенхаген“. Нашиот град е дел од нивната балканска турнеја. Драгана Боцевска, директорката  на Центарот за култура вели дека иницијативата на данскиот хор за посета на Охрид била прифатена со огромно задоволство од нивна страна и заедно со општината се потрудиле овој настан што подобро да го организираат. Таа додаде дека овој настан влегува во промоција на културниот...

Continue reading

рибарче

Одекнаа звуците од детскиот фестивал „Распеано Рибарче“

Одекнаа звуците од детскиот фестивал „Распеано Рибарче“. Се одржува 17 -тото издание на детскиот фестивал Распеано рибарче. На сцената во Центарот за култура „Григор Прличев“ е раздвижено и распеано. Децата од основните и приградските училишта уживаат во тактот на веселите детски песнички на најразлични теми. Коле Петкуќески директор на најстариот, градски детски фестивал вели дека ова е празник за децата на кој ќе се изведат 19 песни.   „Фестивалот започна од 1998 година и е 17 години најквалитетен,  детски музички производ во Охрид и пошироко. На сцената како интерпретатори, балетски групи...

Continue reading

(ФОТО) хор “Св. Злата Магленска“

Со хорot “Св. Злата Магленска“ се запоцна духовното славење на Водици 2014 Со хорot “Св. Злата Магленска“ се запоцна духовното славење на Водици 2014 Центар за култура “Григор Прличев” 18.01 2014  

Continue reading

koncert

Градскиот хор исполнува весели Божиќни песни

Градскиот хор исполнува  весели Божиќни песни. Градскиот хор, вечерва ќе има завршен настап пред охриѓани.  30 -тина хористи  ќе изведат Божиќни нумери. Со песните ќе внесат весело пред новогодишно расположение кај своите сограѓани. Концертот нема да биде стандарден туку ќе биде проширен со солисти и настап на гости од  музичкото училиште, напоменува диригентот на хорот  Проф. Александар Димоски. Димоски додава дека вредно и напорно работеле, а за изборот на репертоарот вели дека се труделе да внесат нови содржини.„ На овој концерт ќе бидат исполнети познати нумери кои публиката ги знае. Најпознатите...

Continue reading

ohf 2012

Мал јубилеј на Охридскиот хорски фестивал

Годинава по петти пат, дел од најдобрите европски хорови ќе запеат во нашиот град. Јубилејно издание на Охридскиот хорски фестивал. Оваа веќе реномирана музичка манифестација слави пет години од своето постоење. Од 23-ти па до 27-ми овој месец повеќе од 40 учесници од 16 различни земји ќе настапат во натпреварувачкиот дел. Хоровите ќе ги оценува меѓународно жири, еден хор ќе биде прогласен за најдобар и ќе ја добие гран при наградата. Покрај натпреварувачкиот дел, и во ова издание ќе има ревијални настапи со фолк, поп и вечер на духовна музика. И годинава неизбежни финансиските проблеми, но...

Continue reading

horski festival

Охридски хорски фестивал по петти пат

Јубилејно 5 по ред издание на охридскиот хорски фестивал. Иако два месеци не делат од фетсивалот, подготовките во полн ек. Од дирекцијата на фестивалот најавуваат дека мора се да се организира навреме, затоа што ништо несмее да се остави на случајност. И покрај тоа што хорот има многу поддржувачи, сепак светската економска криза тропна и на оваа врата. Директорот на фестивалот открива дека и покрај финансиските проблеми фестивалот ќе се одржи и тоа најмногу благодарение на тоа што учесниците си го финансираат своето учество. „ Јас мислам дека фестивалот веќе има искрени пријатели и тие кои ни...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top