Tag: сообраќајна

Сообраќајна несреќа кај Опеница

На 15.08.2021 година во 11:10 часот на магистралниот пат Охрид-Ресен, кај охридското село Опеница, се случила сообаќајна незгода помеѓу патнички автомобил „Форд Мондео” со охридски регистарски ознаки, управуван од С.Ј.(60) од Охрид и мотоцикл „Априлија” со прилепски регистарски ознаки, управуван од Г.Б.(25) од Прилеп. Мотоциклистот се здобил со тешки телесни повреди констатирани во болницата „Св.Еразмо” во Охрид, додека Т.Т.(24) од Прилеп, сопатничка на мотоциклот, се здобила со телесни повреди. Увид извршиле полициски екипи – информираат од СВР Охрид.

Continue reading

Тешка сообраќајна несреќа на патот Ресен-Охрид

Четири лица се повредени во тешката сообраќајна незгода која вчера околу 18:50 часот се случи на магистралниот пат Ресен-Охрид, во близина на превојот „Буково“. – Незгодата се случила помеѓу патничко возило марка „Пежо“, со битолски регистарски ознаки, управувано од И.Н.(26) од битолското село Кравари и патничко возило „Фиат пунто“, со охридски регистарски ознаки, управувано од Т.Н.(48) од селото Златари, ресенско. Во незгодата возачот Т.Н. и малолетна сопатничка од истото возило се здобиле со тешки телесни повреди, а со телесни повреди се здобиле уште двајца сопатници од двете возила, С.Н.(44)...

Continue reading

Загина едно лице во сообраќајна несреќа кај Св. Еразмо

Едно лице загина, а три се повредени во тешката сообраќајна несреќа која се случи попладнево околу 14 часот и 30 минути кај Свети Еразмо. Едно лице загина, а три се повредени во тешката сообраќајна несреќа која се случи денес околу 14 часот и 30 минути кај манастирот Св. Еразмо, на магистралниот пат Охрид-Подмолје-Кичево. Несреќата се случила помеѓу три патнички возила и едно товарно возило-камион, а причинета е голема материјална штета.  Повредените лица се префрлени во болницата „Св. Еразмо“ во Охрид.   фото: ТППЕ Охрид Пожарна

Continue reading

Три лица загинаа во сообраќајна несреќа во Смедерево

Страшна сообраќајна несреќа рано утринава во српскиот град Смедерево – загинаа три лица. Од засега неутврдени причини, автобус преминал на спротивната лента и се судрил со патнички автомобил во кој се превезувале три лица. Сите тројца патници загинале на самото место на несреќата. Рано утрово во Смедерево се случи ужасна сообраќајна несреќа, во која загинаа три лица. Имено, дошло до судир на автобус со белградски регистарски ознаки и патнички автомобил. Возачот, совозачот и патникот од автомобилот ги загубија животите. Неколку патници во автобусот се повредени, а медицински екипи им пружаат...

Continue reading

Македонец загина во сообраќајна несреќа на Халкидики

22-годишно момче од Македонија загина во сообраќајна несреќа на првиот крак на Халкидики. Македонски државјанин загинал во сообраќајна несреќа на локалниот пат Муданиа-Палиоури на првиот крак на Халкидики, јави МИА. Од засега непознати причини се превртел автомобилот со македонски регистарски таблици. Од грчката полиција соопштија дека околу 6.20 часот во неделата на локалниот пат меѓу Муданиа и Палиоури на Халкидики се превртел автомобилот со кој управувал 22-годишен странски државјанин и загинал возачот, а неговиот 21-годишен сопатник, исто така странски државјанин е повреден. Според информациите...

Continue reading

Четворица загинати во тешка сообраќајна несреќа во Србија

Во тешка сообраќајна несреќа во Србија загинаа четири лица, пренесуваат српските медиуми. Четири лица загинаа, а четири се тешко повредени во судир на патничко комбе и камион кој утринава околу 6:20 часот се случил во Србија. До несреќата дошло кога најверојатно возачот на комбето, кое превезувало сезонски работници кои береле јагоди, излегувајќи од спореден пат не застанало на „стоп“ знакот. На него налетал камион кој се движел по магистралниот пат.Тројца работници од комбето и возачот загинале на лице место, додека четворица со тешки повреди се пренесени во болница. Меѓу настраданите има брачен...

Continue reading

СВР Охрид: Педесет годишен кичевчанец го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа кај Арбиново

На 22.03.2021 година во 18.05 часот, на магистралниот пат Охрид-Кичево,кај клучката за влез кон Славеј Планина, на потегот помеѓу селата Песочан и Арбиново, општина Дебарца, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „фолксваген бора“, со кичевски регистарски ознаки, управуван од С.И.(52) од Кичево и товарно возило „цитроен џампер“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.М.(29) од с.Долни Сарај, скопско. На 22.03.2021 година во 18.05 часот, на магистралниот пат Охрид-Кичево,кај клучката за влез кон Славеј Планина, на потегот помеѓу селата Песочан и Арбиново, општина Дебарца,...

Continue reading

Кралот на народната музика настрада викендов во сообраќајна несреќа

Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, настрада викендов во сериозна сообраќајна несреќа во Германија. Како што велат првичните информации, несреќата се случила во градот Билефелд, во северозападниот дел на Германија. Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, настрада викендов во сериозна сообраќајна несреќа во Германија. Како што велат првичните информации, несреќата се случила во градот Билефелд, во северозападниот дел на Германија. Несреќата се случила по концертот на Шаулиќ во Билефелд, а пејачот бил пренесен во болница по несреќата, каде што, за жал, и покрај напорите на лекарите, им подлегнал...

Continue reading

Денеска и утре се денови на национална жалост поради тешката сообраќајна несреќа што се случи на патот Скопје – Тетово

Денеска и утре се денови на национална жалост поради тешката сообраќајна несреќа што вчера попладне се случи на патот Скопје – Тетово кај месноста Карпалак. Денеска и утре се денови на национална жалост поради тешката сообраќајна несреќа што вчера попладне се случи на патот Скопје – Тетово кај месноста Карпалак. Одлуката беше донесена на синоќешната вонредна владина седница. Премиерот Зоран Заев, изразувајќи сочувство до семејствата на загинатите најави дека денеска ќе ги посети повредените во болниците, а во наредните денови ќе бидат донесени и одлуки за поддршка на семејствата на починатите. Сообраќајната...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top