Tag: проблеми

Неодобрен и нерегистриран лек се продава како решение за проблеми со бели дробови

Во оваа многу вирална објава со над 1.000 споделувања, преку 6.000 реакции и стотици коментари, се нуди наводен лек за чистење на белите дробови. Но, корисниците на социјалните мрежи треба да бидат многу внимателни, затоа што ова не е лиценциран лек и не може како таков да се продава. Сите кои имаат проблеми за коишто се тврди во објавата дека овој сируп ги решава, треба да се консултираат со лекар или специјалист за такви болести. Особено затоа што се тврди дека овој препарат лекува и рак на белите дробови, што е многу сериозна и тешка дијагноза која бара стручно медицинско мислење и надзор. Преку Фејсбук објава се...

Continue reading

Екипите на Брза помош се соочуваат со проблеми

Охридската итна медицинска помош се соочува со години со стари проблеми кои влијаат на брзината на интревенциите. Се попречува влезот и излезот на амбулантните возила во кругот на Маларична од паркирани автомобили на бесплатниот паркинг. Возачите кои го користат паркингот гледаат само да најдат место за да ги паркираат возилата, а при тоа не размислуваат дека ја попречуваат работата на медицинските екипи. Овој паркинг го користат посебно туристите кои дознаа дека е бесплатен. Интервениравме неколку пати до сообраќајната полиција во изминатиов период, информира раководителката на службата, д-р...

Continue reading

Со какви урбанистички проблеми се соочувате во вашата општина?

Доколку живеете во една од општините Охрид, Струга, Вевчани или Дебарца, Ве молиме одговорете го овој прашалник и помогнете нѝ да откриваме  урбанистички проблеми и да ги анимираме надлежните институции за решавање на истите. Прашалникот можете да го пополнете ТУКА. Сама по себе урбанизацијата е потребна, но, кога животите и здравјето на граѓаните и нивното секојдневно функционирање се нарушени, а мала група на моќници профитираат од градежните активности, узурпација  и лошите планирања, тогаш станува збор за кршење на законите. За жал, во нашата земја години наназад се знае дека градските...

Continue reading

Без проблеми се одвива вакцинацијата на вакциналниот пункт во Охрид

Досега во просек се вакцинираат околу 1500 граѓани дневно од целиот Југозападен регион. Од денес, ковид пациентите ќе се лекуваат во модуларната болница, а во нормална функција ќе  вратат болничките оддели од  Општа болница Охрид  кои беа претворени во ковид центри.    Без проблеми тече имунизацијата против ковид 19 во Охрид. Досега се вакцинирале околу 10.000 граѓани во охридскиот вакцинален пункт Билјанини извори, информира Горан Балев, директор на Општа болница Охрид. Преку пријава на апликацијата вакцинација.мк се имунизираат граѓани од Охрид, Струга, Вевчани, Кичево, Ресен, Дебар. „Нема...

Continue reading

Избрани шесте грантисти кои ќе решаваат локални проблеми за заштита на животната средина

Македонското еколошко друштво заедно со Институтот за комуникациски студии (ИКС) ги избраа шесте граѓански организации кои во партнерство со средни училишта од регионите со заштитени подрачја (Пелагонија, Охрид, Струмица, Тиквеш, Демир Капија и Преспа) ќе спроведуваат иницијативи за решавање на локални проблеми за заштита на животната средина. Македонското еколошко друштво заедно со Институтот за комуникациски студии (ИКС) ги избраа шесте граѓански организации кои во партнерство со средни училишта од регионите со заштитени подрачја (Пелагонија, Охрид, Струмица, Тиквеш, Демир Капија и Преспа)...

Continue reading

Без проблеми се одвива чистењето на речното урбано корито на Црн Дрим

Досега се исчистени  една третина од должината на коритото, а работите се очекува да завршат до крајот на октомври. Последното чистење на коритото на Црн Дрим  било пред три и пол децении.    Без проблеми се одвиваат работите за чистење на урбано речно корито на Црн Дрим, информира Никола Здравески, проект менаџер од УНДП. Сигурни сме дека и понатака ќе нема проблеми бидејќи имаме поддршка од локалното население и општина Струга. Исчистени се една третина од 765 метри должина од урбаното корито,а работите се очекува да финишираат до крајот на овој месец, кажува Здравески. „Според досегашните...

Continue reading

Георгиески: За охридските проблеми нудиме автентични решенија, а не сувопарни текстови напишани во Белата Палата

Стојам гордо исправен пред охриѓани и зад секој свој збор, кажа на завршниот прес пред изборниот молк , кандидатот за Градоначалник на Охрид, Константин Георгиески.  Додаде дека не се крие зад партиски колеги,  партиски диригирани портали, медиуми и лажни профили. Ги повика граѓаните во недела, во што поголем број да излезат на гласачките места и како во првиот круг да испратат порака дека За Охрид нема враќање назад. Константин Георгиески , кандидат за Градоначалник на Охрид од СДСМ на завршниот прес од кампањата пред изборниот молк кажа дека охриѓани имаа можност изминатиов период да слушнат...

Continue reading

Охридските матични лекари закажуваа Мој Тeрмин без проблеми

Во охридското здравство нормално функционираат најновите измени во закажување на упатите за лекување на пациентите. Со тоа се надминуваат некои слабости од минатото, а и вчерашните проблеми со софтверскиот систем се надминати, информираат од охридското здружение на матични лекари. Во охридското здравство измените во закажување на Мој тремин се одвиваат без проблеми. Неколку дена веќе се применуваат измените , а охридските матични лекари пишуваат упати според најновите измени. Иако, вчера имало одредени недоумици при издавањето на упатите денес нема јавувања од докторите, за ТВМ Телевизија инфомира...

Continue reading

Семејствата на лица со попреченост на локално ниво се соочуваат со голем број проблеми

Социјалните, здравствените и образовните услуги за семејствата на лица со попреченост на локално ниво се недоволни. Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината Птица – Скопје“, преку проектот „Од закон до реалност“ ќе формира работни група составени од родители, претставници на локалните институции и локалната власт, кои  ќе ги детектираат проблемите на локално ниво и ќе ги разгледуваат опциите за нивно решавање. Семејствата на лица со попреченост на локално ниво се соочуваат со недоволни социјални, здравствени и образовни услуги. Ова го покажува извештајот „Од закон до реалност“...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top