Tag: организација

СВР Охрид со безбедносни мерки за организација на меѓународната конференција „Западен Балкан: Делот што недостасува за Европа да биде целосна“

Во врска со претстојната меѓународна конференција „Западен Балкан: Делот што недостасува за Европа да биде целосна“, во рамките на „Преспа Форумот за дијалог“, што на 01 и 02 јули ќе се одржи во Охрид, Секторот за внатрешни работи Охрид, презема соодветни безбедносни мерки. Во врска со претстојната меѓународна конференција „Западен Балкан: Делот што недостасува за Европа да биде целосна“, во рамките на „Преспа Форумот за дијалог“, што на 01 и 02 јули ќе се одржи во Охрид, Секторот за внатрешни работи Охрид, презема соодветни безбедносни мерки. – Активностите се насочени кон сообраќајно и физичко...

Continue reading

Рајанер за принудно слетаниот авион: Тоа е киднапирање во организација на државата

Генералниот директор на ирската ниско буџетска авиокомпанија Рајанер, Мајкл О’Лири вчерашниот инцидент во Минск го оцени како „киднапирање во организација на државата“. – Станува збор за киднапирање во организација на државата, пиратство спонзорирано од државата… Најверојатно властите сакаа да го уапсат новинарот и лицето кое беше со него, посочи О’Лири. Тој наведе дека патниците и членовите на екипажот биле уплашени, а тврди и дека биле држени под вооружена стража и дека им е пребаран багажот. Белоруските власти го уапсија опозиционерот Роман Проташевич откако авионот со кој патуваше од Атина...

Continue reading

Објавени Измените и дополнувањата на општиот дел од Протоколот за начинот и условите за организација на настани

Измените и дополнувањата на општиот дел од Протоколот за начинот и условите за организација на настани , кој се однесува на редовното работење, како и вонредните манифестации што ги организираат и спроведуваат кината, театрите, балетските претстави, оперските претстави, филмските проекции, концертите, мултимедиските проекти, фестивалите и манифестациите од дејноста на културата. Измените и дополнувањата на општиот дел од Протоколот за начинот и условите за организација на настани , кој се однесува на редовното работење, како и вонредните манифестации што ги организираат и спроведуваат кината,...

Continue reading

Сабота крводарителска акција во организација на црвениот крст од Охрид

Во време на кризата предизвикана од коронавирусот трансфузиското лечење мора да биде сигурно и континуирано. И во овие услови голем број пациенти во здравствените установи во Охрид имаат потреба од крв и крвни продукти. Затоа, од голема важност е да се пријавите на акциите за доброволно дарување крв. Во време на кризата предизвикана од коронавирусот трансфузиското лечење мора да биде сигурно и континуирано. И во овие услови голем број пациенти во здравствените установи во Охрид имаат потреба од крв и крвни продукти. Затоа, од голема важност е да се пријавите на акциите за доброволно дарување...

Continue reading

Kрводарителска акција во организација на ОО на Црвен Крст Охрид

Во рамките на активностите од Неделата на Црвениот крст, охридскиот Црвен крст во соработка со Трансфузиолошкото одделение организира крводарителска акција. Во рамките на активностите од Неделата на Црвениот крст, охридскиот Црвен крст во соработка со Трансфузиолошкото одделение организира крводарителска акција. Истата ќе се одржи денес, во периодот од 08:30 до 12:30 часот во просториите на одделението за Трансфузиологија при Општата болница во Охрид. – Во време на кризата предизвикана од коронавирусот, трансфузиското лечење мора да биде сигурно и континуирано. И во овие услови голем број пациенти...

Continue reading

„Охрид трчаТ“ доби признание за квалитет на трка и организација

Најголемиот и најмасовниот спортски настан во нашиот град „Охрид трчаТ“ доби големо признание, откако Европската атлетика му додели сертификат со три ѕвезди за квалитет на трка и организација. Најголемиот и најмасовниот спортски настан во нашиот град „Охрид трчаТ“ доби големо признание, откако Европската атлетика му додели сертификат со три ѕвезди за квалитет на трка и организација. Рангирањето со три ѕвезди само по себе претставува успех за организаторот и атлетскиот настан, така што Асоцијацијата на спортови „Спорт за сите – сите за Спорт“ уште со второто издание успеа да ја подигне...

Continue reading

Награди за младинската организација при ОУТУ „Ванчо Питошески“ на „Образовно Рандеву 2018“

Младинската организација при ОУТУ „Ванчо Питошески“ освои  две први  и едно трето место на манифестацијата  „Образовно Рандеву 2018“ , што ја организира Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје. Младинската организација при ОУТУ „Ванчо Питошески“ освои  две први  и едно трето место на манифестацијата  „Образовно Рандеву 2018“ , што ја организира Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје. Екипата на ОУТУ „Ванчо Питошески“  составена од 30 ученици се претстави во девет категории, преку различни натпревари со штанд, драмска претстава, модна ревија, поетска творба, серва, баскет, пинг-понг,...

Continue reading

Фестивалот Охридско лето помина во беспрекорна организација

Охридско лето е препознатлив белег на македонскиот културен идентитет. Изминативе 40 фестивалски денови беа во знакот на едно неповторливо доживување со големи музички звезди, врвни театарски престави, премиери, гости од целиот свет, распродадени настани после само два дена од нивното најавување, истакна директорката на Установата Сузана Вренцоска на денешната последна прес конференција за 57 то изданиние на фестивалот. Полни гледалишта, позитивната критика и задоволните уметници се доказ дека годинешново 57 издание на реномираниот фестивал „Охридско лето“, помина во беспрекорна организација,...

Continue reading

Младинската организација при ОЕМУЦ „Св Наум Охридски“ учествуваше на „Образовното рандеву“

Младинската организација при ОЕМУЦ „Св Наум Охридски“ учествуваше на „Образовното рандеву“ (МАССУМ) кое се одржа на 21 и 22 Април во Скопје во СЕПУГС „Васил Антевски – Дрен“. Учениците го претставија училиштето со свој штанд на кој ги изложија своите најнови достигнувања во младинската организација и на практичната настава. Младинската организација при ОЕМУЦ „Св Наум Охридски“ учествуваше на „Образовното рандеву“ (МАССУМ) кое се одржа на 21 и 22 Април во Скопје во СЕПУГС „Васил Антевски – Дрен“. Учениците го претставија училиштето со свој штанд на кој ги изложија своите најнови достигнувања...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top