Tag: Нимиц

nimic jolevski vasilakis

Кој сака, а кој не решение на спорот за името?

Грчкиот преговарач во спорот за името, Адамантиос Василакис по средбите со посредникот Метју Нимиц и македонскиот колега Зоран Јолевски, за грчките медиуми изјавил дека „Грција сака решение, но другата страна не направи ништо досега и останува на позицијата од 1995 година”. Грчкиот преговарач во спорот за името, Адамантиос Василакис по средбите со посредникот Метју Нимиц и македонскиот колега Зоран Јолевски, за грчките медиуми изјавил дека „Грција сака решение, но другата страна не направи ништо досега и останува на позицијата од 1995 година”. Василакис во изјава за грчката агенција...

Continue reading

evangelos venizelos

Венизелос дециден, Атина сака географска одредница и „erga omnes“

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос потврди дека барањата на Атина се географска одреница и севкупна употреба на можното име, потврдувајќи ги изјавите на Нимиц дека следната рунда од разговорите за името ќе биде во Њујорк за време на Генералното собрание на ОН. Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос потврди дека барањата на Атина се географска одреница и севкупна употреба на можното име, потврдувајќи ги изјавите на Нимиц дека следната рунда од разговорите за името ќе биде во Њујорк за време на Генералното собрание на ОН. Говорејќи пред грчката парламентарна комисија за...

Continue reading

Mathew Nimiz

На Грција не и се допаѓа предлогот на Нимиц

Атина не е задоволна од предлогот на Нимиц, не ги исполнува нејзините услови и многу веројатно е дека нема да биде прифатен од премиерот Самарас. Атина не е задоволна од предлогот на Нимиц, не ги исполнува нејзините услови и многу веројатно е дека нема да биде прифатен од премиерот Самарас. Ова се првите неофицијални информации од Атина по вчерашната средба во Њујорк. Според информациите на Канал 5, како што на неколкупати имаме објавено проблемот за Грција е во позицијата на географската одредница. па така новиот предлог содржел придавка пред република, а не пред Македонија (нешто што грчката...

Continue reading

joleski,nimiz i vasilakis

Спорот за името повторно на маса

Ден по изборите,на 8 и 9 април ќе се случи нова средба на преговарачите Јолевски и Василакис, кои треба да дојдат до конкретна завршница на долгогодишниот спор за името. Ден по изборите,на 8 и 9 април ќе се случи нова средба на преговарачите Јолевски и Василакис, кои треба да дојдат до конкретна завршница на долгогодишниот спор за името. Метју Нимиц, посредникот на ОН во спорот со името ги поканил преговарачите на Македонија и на Грција Зоран Јолевски и Адамнтиос Ваилкис на преговори во Њујорк на 8 и 9 април – а портпаролот на Нимиц соопшти дека преговорите почнуваат веднаш по завршувањето на...

Continue reading

Vasilakis-Nimitz-Jolevski

Нова рунда разговори помеѓу Јолевски и Василакис

Посредникот на ОН во разговорите за името амбасадорот Метју Нимиц денеска и утре во Њујорк ќе одржи нова рунда разговори со претставниците на Македонија и на Грција Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. Посредникот на ОН во разговорите за името амбасадорот Метју Нимиц денеска и утре во Њујорк ќе одржи нова рунда разговори со претставниците на Македонија и на Грција Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. Службата за информирање на Обединетите нации соопшти дека посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција најнапред ќе води одделни разговори со Јолевски и со Василакис, а потоа ќе биде...

Continue reading

Mathew Nimitz

Нимиц на средба со премиерот Груевски

Посредникот во македонско грчките разговори за името Метју Нимиц, по вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, денеска ќе се срeтне со премиерот Никола Груевски. Посредникот во македонско грчките разговори за името Метју Нимиц, по вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, денеска ќе се срeтне со премиерот Никола Груевски. Нимиц вчера изјави дека не носи нов предлог, но има идеи кои можат да го придвижат процесот. Според Нимиц, страните можат да постигнат решение за името за релативно кратко...

Continue reading

Mathew Nimitz

Нимиц денеска на разговори во Скопје

Специјалниот претставник на Обединетите Нации за спорот за името, Метју Нимиц денеска попладне пристигнува во Скопје на разговори со македонскиот државен врв. Специјалниот претставник на Обединетите Нации за спорот за името, Метју Нимиц денеска попладне пристигнува во Скопје на разговори со македонскиот државен врв. Нимиц во Скопје ќе престојува два дена при што ќе има одвоени средби со претседателот Ѓорѓе Иванов, премиерот Никола Груевски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски. Засега нема информации дали медијаторот при посетата на Скопје и Атина носи и нови предлог решенија...

Continue reading

Metju Nimic i Zoran Jolevski

Средба на Метју Нимиц – Зоран Јолевски

Средбата доаѓа по вчерашната, одвоена средба на Нимиц со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис. Средбата доаѓа по вчерашната, одвоена средба на Нимиц со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис. Посредникот на ОН во разликите околу името меѓу Република Македонија и Грција Метју Нимиц, вечерва по американско време ќе се сретне со македонскиот преговарач, амбасадорот Зоран Јолевски, пренесе Гласот на Америка на македонски јазик, повикувајќи се на соопштение од Канцеларијата на портпаролот на Светската организација. Во кусото известување се наведува и дека на дневен ред се позициите на македонската...

Continue reading

Дора Бакојани

Најавена средба на Дора Бакојани со Метју Нимиц во Њујорк

Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани на 27 септември ќе отпатува за Њујорк, каде ќе присуствува на заседанието на Генералното собрание на ОН. Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани на 27 септември ќе отпатува за Њујорк, каде ќе присуствува на заседанието на Генералното собрание на ОН. Како што соопшти грчкото Министерство за надворешни работи, на 28 септември Бакојани ќе се сретне со посреднкиот на ОН во преговорите за спорот околу името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц. За време на престојот во Њујорк, меѓу останатите, предвидени се и средби на Бакојани со...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top